Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Kultura
V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.
Expozice v Horním zámku v Panenských Břežanech vás přenese do období II. světové války. Kromě dobových uniforem (např. uniforma plukovníka Jaroslava Nováka, před válkou velitele pevnosti Hanička) tu objevíte dobové tiskopisy a korespondenci, díky spolupráci s Pankráckým památníkem je zde vystavena také kopie pankrácké gilotiny, s níž se během období okupace popravovalo, a dveře z pankrácké věznice.
 
V další části se nachází třeba vagon smrti nebo samopal Špagin“, pozůstalost po buchenwaldském vězni, kámen z appellplatzu z památníku Flossenbürg, dar památníku Flossenbürg, (jelikož Panenské Břežany byly pobočným koncentračním táborem KT Flossenbürg) či originální pamětní deska z domu na Porchester Gate, kde byl připravován atentát na říšského protektora R. Heydricha. O tomto tématu část expozice pojednává, zejména o událostech vedoucích k atentátu.
 
Kromě historických exponátů, například zbraní uvidíte v moderním multifunkčním sále promítané dokumenty dokument Anthropoid. Pro děti, studenty i další zájemce o historii jsou připraveny interaktivní vzdělávací programy.
 
Kromě expozice přiblíží období druhé světové války veřejnosti různé přednášky, besedy a další akce.


Panenské Břežany – sídlo Franka i Heydricha

Horní zámek v Panenských Břežanech sloužil původně jako rezidence benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském Hradě, byl vybudován na přelomu 17. a 18. století. Na počátku 18. století nechala abatyše svatojiřského kláštera Františka Helena Pieroni da Galiano vystavět poblíž zámku kapli svaté Anny. Návrh kaple svěřila mladému nadanému umělci Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi, který zde poprvé užil svou koncepci paprsčité centrály. Po zrušení kláštera vlastnilo zámek od roku 1820 několik majitelů. V roce 1909 získal panství s horním i dolním zámkem v Panenských Břežanech židovský podnikatel v cukrovarnickém průmyslu Ferdinand Bloch-Bauer. Ve 20. letech 20. století si horní zámek koupil Friedrich Gerstel, majitel významné nábytkářské firmy. Krátce po vzniku Protektorátu Čechy a Morava byly oba zámky arizovány a usadili se v nich prominentní nacisté. Horní zámek obýval státní tajemník a později státní ministr pro protektorát Karl Hermann Frank. Naopak dolní zámek užíval zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich s manželkou Linou a dětmi.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 12. 2017
25.11.
1.2.
Betlém z másla v Máslovicích

Betlém z másla v Máslovicích

Máslovice, Střední Čechy
3.12.
28.2.
Kluziště na koupališti v Ládví

Kluziště na koupališti v Ládví

Praha 8, Praha
Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Panenské Břežany, Střední Čechy
Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Kaple svaté Anny Panenské Břežany

Panenské Břežany, Střední Čechy
Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Památník Vítězslava Hálka v Dolínku

Odolena Voda, Střední Čechy
Tvrz Odolena Voda

Tvrz Odolena Voda

Odolena Voda, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí