Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Nový zámek u Lanškrouna

Nový zámek u Lanškrouna

Památky
Ze zbytku rozsáhlého barokního zámku rodu Liechtensteinů u Lanškrouna se zachovala jediná věž s rozsáhlými podzemními sklepy. Místní jej znají spíše jako Zámeček. V roce 2012 oslavil zámek 300 let od založení.
Zámecká věž byla částečně opravena a vyčištěna, má novou střechu, omítku i okna. Na Zámečku se pořádají v sezoně zábavné akce, ve věži i sklepení jsou různé výstavky a rozšiřují se i výstavky stálé, informační materiály, byla napsána vůbec první informační brožurka o Novém zámku. Návštěvníci mohou posedět pod věží a odpočinout i zavzpomínat.

Blízko Zámečku si mohou návštěvníci také prohlédnout pomníček, postavený bývalému správci budovy v době, kdy tam měl Lanškrounský Lichtensteinský pivovar uskladněné pivo. Objekt se nyní nachází v majetku pana Přemysla Kokeše, lanškrounského architekta, od roku 2004 probíhá generální oprava. V budoucnu bude Zámeček sloužit jako rozhledna (plánuje se prosklená část střechy), v přízemí se bude nacházet italská restaurace Domenico Martinelli, v patře potom apartmán.

Nový zámek má Turistickou známku, od r. 2011 pak i Turistickou vizitku. Připravují se pamětní zámecké mince a různé další zajímavosti a suvenýry i pohlednice. Návštěvníci si mohou při prohlídce poslechnout výklad historie i znění dopisu stavitele zámku, který  r.1699  psal knížeti r. Liechtensteinů o začátku stavby.

Z historie: o stavbě Nového zámku bylo rozhodnuto v r. 1698, protože starší zámek v Lanškrouně už nevyhovoval svým umístěním a zchátralým stavem požadavkům tehdejší doby. Místo pro výstavbu bylo nalezeno na vršku u Rudoltic a stavba začala 8. června toho roku. Podle plánů italského architekta Domenica Martinelliho stavbu řídil italský stavební mistr Antonio Salla. Rozsáhlý barokní zámek měl tvar písmene H, v každém patře 14 velkých sálů, a další menší místnosti, průčelí zámku bylo čtyřpatrové, v každém rohu byla třípatrová věž. Okolí zámku bylo změněno v rozsáhlý park. V červnu  r. 1712 byla stavba zhruba dokončena. Pod zámkem byla vybudována rozsáhlá sklepení, která byla později při bourání zámku částečně zasypána, nyní je přístupných zhruba 1000 m2.

Při dokončovacích pracích v roce 1714 kvůli nepozornosti tovaryše a špatně uhašenému ohníčku částečně vyhořel, později postihl zámek ještě dvakrát požár. V roce 1756  bylo rozhodnuto zámek zbourat. Nezasypaný zbytek původních sklepení byl později využit k uskladnění piva z Lanškrounského Lichtensteinského pivovaru. Zbylá věž byla znovu opravena po návštěvě knížete Aloise v r. 1802. Místo se stalo díky hostinci i samotnému Zámeckému vrchu velmi oblíbeným a navštěvovaným výletním místem. V 50. letech 20. stol. byla restaurace uzavřena, a v r. 1965 celý objekt přešel do majetku města Lanškroun.

Postupně bylo podniknuto několik pokusů o opravu, věž však nakonec opravena nebyla a nadále chátrala až do r. 2004, kdy se o možnost opravy této barokní památky začal zajímat architekt MgA Přemyslav Kokeš, který se rozhodl se svým společníkem Mgr Jiřím Vávrou zámeckou věž opravit a zachránit tuto část bývalého rozsáhlého zámku s pohnutým osudem před zřícením.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 8. 2019
21.5.
4.7.
Stálá expozice Altamira - Lubomír Šilar, Lanškroun

Stálá expozice Altamira - Lubomír Šilar, Lanškroun

Lanškroun, Východní Čechy
1.6.
29.9.
Cyklobus Českomoravským pomezím 2019

Cyklobus Českomoravským pomezím 2019

Vysoké Mýto, Východní Čechy
15.11.
The Roosters

The Roosters

Lanškroun, Východní Čechy
5.10.
Koncert Vlasty Horvátha a kapela

Koncert Vlasty Horvátha a kapela

Lanškroun, Východní Čechy
Vyhlídková věž Hláska

Vyhlídková věž Hláska

Lanškroun, Východní Čechy
Rozhledna Lázek u Lanškrouna

Rozhledna Lázek u Lanškrouna

Lanškroun, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí