Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Památky
Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435mm) na úzký (600mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Původní vlečka na přepravu uhlí byla postavena roku 1862. Po ukončení těžby roku 1991 ji roku 2005 převzalo Muzeum průmyslových železnic za účelem jejího přerozchodování a pořádání prezentačních jízd svých vozidel. Dnes zde najdete parní lokomotivy z let  1913 – 1951, motorové z let 1940 – 1981 a dokonce i přes sto let starou elektrickou lokomotivu Siemens z roku 1905.

Historické lokomotivy úzkorozchodných drah vypadají mnohdy jako model či hračka, přesto jde o desítky let staré stroje trávící celé 20. století těžkou službou v lomech, dolech, cihelnách, hutích a jiných průmyslových objektech tehdy vesměs veřejně nepřístupných. 

Regionální úzkorozchodná železnice prezentuje sbírky historických vozidel formou předváděcích jízd s parní či motorovou lokomotivou, výletními krytými vozy, na vyžádání i vozy na přepravu jízdních kol. 

Odjezdy vlaků jsou vždy (při parních i motorových jízdách) od 10 do 18 hodin každou celou hodinu ze stanice Zbýšov. Jezdí se do Babic u Rosic a zpět. Dráha je v rekonstrukci z původní normálněrozchodné (1435mm) uhelné vlečky na   úzkorozchodnou (600mm) muzejní trať. Muzeum je otevřeno každou sobotu v červenci a srpnu od vždy od 9:30 do 18:30 hod. Jízdenka na vlak platí zároveň jako vstupenka do expozice. Samostatný vstup do expozice není možný.

Pro zájemce je možno na objednávku vypravit i nákladní vlaky (pro fotografování či filmování) nebo uspořádat zvláštní program (pronájem nádraží /expozice muzea na oslavu narozenin apod.). Areál muzea je plně bezbariérový, většiny exponátů se lze dotýkat a do většiny lokomotiv vstupovat. K dispozici je i dětský koutek s pískovištěm a houpačkami.

Celý popis
Naposledy změněno: 25. 5. 2016
17.9.
Česnekové slavnosti Rosice 2016

Česnekové slavnosti Rosice 2016

Rosice, Jižní Morava
23.7.
24.7.
Setkání pivovarů v Rosicích 2016

Setkání pivovarů v Rosicích 2016

Rosice, Jižní Morava
27.8.
Rytířské klání o srdce dívak a paní

Rytířské klání o srdce dívak a paní

Rosice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí