Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Mahlerovy sady se starým židovském hřbitově na Žižkově

Mahlerovy sady se starým židovském hřbitově na Žižkově

Příroda
Mahlerovy sady se nacházejí přímo pod Žižkovským vysílačem, v těsné blízkosti židovského hřbitova. Park vznikl koncem 50. let na úkor části tohoto hřbitova. Později potkal i sady podobný osud, a to, když v jejich středu byl vybudován Žižkovský vysílač.
Hřbitov byl založen v roce 1680 jako morové pohřebiště pro pražskou židovskou obec. Pohřbívat se zde opět začalo v 18. století, pravidelně od roku 1787. Hřbitov sloužil až do roku 1890, kdy byl zřízen nový židovský hřbitov.

Po druhé světové válce hřbitov přestal být udržován a začal chátrat a postupně zarůstat. Na počátku 60. let byl z velké části zrušen a později přeměněn v park – Mahlerovy sady. Nejstarší část hřbitova však zůstala zachována a byla od parku později oddělena zdí. V této části se dodnes nacházejí náhrobky s význačnými židovskými osobnostmi.
 
Dochovala se také původní budova hřbitovní studny s pamětní deskou z roku 1792 a řada zajímavých náhrobků.Ve druhé polovině 80. let byla v parkové části postavena věž televizního vysílače, která nabízí nejen pohled na celý hřbitov, ale také nezapomenutelný výhled na celé město.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 12. 2017
2.12.
18.3.
Kluziště pod Žižkovskou věží

Kluziště pod Žižkovskou věží

Praha 3, Praha
1.1.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2017

Farmářské trhy na Jiřáku 2017

Praha 3, Praha
25.10.
31.3.
Pavel Tigrid

Pavel Tigrid

Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí