Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kramářova vila v Praze

Kramářova vila v Praze

Památky
Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.
Pro stavbu vily si Karel Kramář, český poslanec, vybral pozemek na baště sv. Máří Magdalény. Za slib, že budova bude jednopatrová a bude tvořit esteticky vhodný doplněk k Pražskému hradu, zde získal od pražské obce parcelu. Budova s celkovou rozlohou 700 m2 měla celkem 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál. Přestože z architektonického hlediska je vila obtížně zařaditelná, neboť novobarokní sloh doplňují typické secesní prvky, je považována za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Zvláštní pozornost věnovali majitelé vnitřní výzdobě. Za pečlivého dohledu Kramářovy manželky Naděždy Nikolajevny zde vznikaly ojedinělé interiéry. Její ruský původ a estetické cítění, které často prosazovala na úkor doporučení renomovaných umělců, vtiskly vile neopakovatelný ráz. Dekorace ruskými, či spíše byzantskými motivy zároveň vypovídaly o Kramářově politickém cítění, ve kterém důležitou roli hrála všeslovanská idea a s ní spojená orientace na carské Rusko.

V roce 1938, po smrti bezdětných manželů, přešel objekt do vlastnictví Společnosti Dr. Karla Kramáře, která vilu pronajala Národní galerii. V letech 1994 - 1998 prošla vila zásadní rekonstrukcí obytných prostor a od roku 1998 slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 5. 2016
15.5.
25.9.
Císař Karel IV. 1316–2016

Císař Karel IV. 1316–2016

Praha 1, Praha
12.5.
28.5.
Český pivní festival Praha 2016

Český pivní festival Praha 2016

Praha 7, Praha
1.2.
31.12.
Karel IV. – život Otce vlasti

Karel IV. – život Otce vlasti

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí