Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Kolektory Brno - moderní technické podzemí

Kolektory Brno - moderní technické podzemí

Památky
Láká-li vás prohlídka podzemí, pak si nenechte ujít železobetonové tunely pod Brnem, které slouží pro ukládání inženýrských sítí. V pětimetrové hloubce si prohlédnete horkovod, vodovodní trubky, kabely elektrárenské společnosti i mobilních operátorů. Kolektory budou přístupné jen do června 2018!
Pod moravskou metropolí leží jedenadvacetikilometrová síť kolektorů, tedy tunelů s teplovody a elektrickými kabely. Do těchto prostor můžete nahlédnout v rámci tří prohlídkových tras. První z nich měří 400 metrů, ta druhá o něco náročnější 600 metrů. Trasa, zpřístupněna od  roku 2013 je dlouhá 1100 metrů. Uvidíte na ní celou řadu zajímavostí včetně archeologických artefaktů, například nalezených pozůstatků dřevěných vodovodů, fotografické ukázky štol, které přiváděly vodu do Brna před staletími.

Průvodce v podzemí popíše také zajímavosti o provozu centrálního dispečinku technických sítí. Kolektory umožňují snadné zajištění kontroly a údržby inženýrských sítí, navíc při poruše není potřeba rozkopávat silnici, protože pracovníci se dostanou přímo na místo havárie podzemními chodbami. Obě trasy vedou v takzvaných sekundárních kolektorech, které slouží k rozvodu sítí technického vybavení do jednotlivých domů. Primární síť kolektorů leží třicet metrů hluboko a lidem se zatím neotevře.

V Brně se kolektory hloubí už od 70. let minulého století. V současnosti je v zemi uloženo celkem 21 kilometrů kolektorů, z toho více než sedm kilometrů tvoří kolektory hlubinné, uložené až 35 metrů pod povrchem. Kolektory se vytváří hornickým způsobem, tj. ražbou, železobetonovou konstrukci tvoří důlní výztuž a stříkaný vodostavebný beton s výztužnou ocelovou sítí, dno je z betonu litého. Součástí stavby kolektoru je jednotná kanalizace, uložená pod podlahou, přístupná z kolektoru revizními šachtami, vodovodní řad uložený na podlaze kolektoru na betonových blocích, ocelové konstrukce k uložení kabelů a vlastní vybavení kolektoru – napájení, měření a regulace, vzduchotechnika, spojovací systém.

Maximální počet osob ve skupině je stanoven na 15.
Před objednáním vstupenky je návštěvník povinen seznámit se s provozními předpisy,
které upravují podmínky vstupu do podzemních prostor. 

Termíny prohlídek:
Každé úterý:                                        15:00 první trasa                    16:15 druhá trasa
Každá první sobota v měsíci:            10:00 první trasa                    11:15 druhá trasa

Cena vstupného:
První trasa:       100,-Kč / osoba
Druhá trasa:     140,-Kč / osoba
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 6. 2018
6.6.
26.8.
Vila Tugendhat ve fotografiích Rudolfa Sandala

Vila Tugendhat ve fotografiích Rudolfa Sandala

Brno, Jižní Morava
6.4.
29.7.
Proměny Brna II aneb Brno napoleonské

Proměny Brna II aneb Brno napoleonské

Brno, Jižní Morava
19.5.
18.8.
Motoráčkem za permoníky 2018

Motoráčkem za permoníky 2018

Oslavany, Jižní Morava
Muzeum romské kultury v Brně

Muzeum romské kultury v Brně

Brno, Jižní Morava
Under Lock - úniková hra v Brně

Under Lock - úniková hra v Brně

Brno-střed, Jižní Morava
Kurzy šití a konstrukce střihů v Brně

Kurzy šití a konstrukce střihů v Brně

Brno-střed, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí