Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna

Kultura
Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.
Stálá expozice památníku představuje moravské písemnictví v průběhu minulých deseti století. Klenotem expozice je především restaurovaná historická knihovna. Knihovna Benediktinského opatství Rajhrad patří k největším klášterním knihovnám v České republice a čítá na 65.000 historických svazků. V části východního křídla kláštera je trvale funkční sakristie. Využívána je také obnovená kapitulní síň s přilehlou výstavní místností.

Opatský chrám sv. Petra a Pavla je trvale využíván k bohoslužbám. Přilehlá fara je současně sídlem řádu. Hospodářské objekty kláštera jsou k různým účelům využívány jen z části. Objekt kláštera je nemovitou kulturní památkou. Kulturní památkou byly vyhlášeny také knihovní fond i mobiliář historické klášterní knihovny.

Náročnou rekonstrukcí prošlo v minulých letech jižní křídlo prelatury, kde byla v listopadu 2013 otevřená nová expozice. V nově upravených prostorách vznikly muzejní výstavní a galerijní sály včetně lapidária a multimediální prezentace. Ve velkém sále se konají krátkodobé výstavy, malá galerie uprostřed nové prohlídkové trasy bude patřit spojení literatury a výtvarného umění.

V rámci prohlídky také nahlédnete do stylizované klášterní zahrady, kde se pěstují léčivé byliny a do dobové kuchyně. V dosud neopravených prostorách prelatury je k vidění nejen neblahé dědictví tehdejšího vojenského eráru, který neměl žádnou úctu ke kulturnímu dědictví, ale zároveň zde lze obdivovat velkorysost investorů oprav a um dnešních řemeslníků. Multimediální expozice zve hosty na procházku vzdálenými staletími ryze současným filmovým jazykem a vypráví prastarý příběh o tom, jak se melodie z pasáčkovy píšťalky dostala na pergamen vyrobený z kůže jedné z jeho oveček.

Z historie: původní proboštství břevnovských benediktýnů z poloviny 11. století bylo přestavěno na barokní klášter s kostelem sv. Petra a Pavla podle posledního projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichla, i když se jeho vybudování tento slavný architekt již nedožil. Zásluhou břevnovského opata Havla a rajhradského probošta Jindřicha byly v Rajhradě roku 1465 zakládány vinice. Symbol vinařství v Rajhradě se roku 1554 dostává i do rajhradského znaku a pečeti. V polovině 14. století se v klášteře začíná vařit pivo, což bylo v této době hlavně výsadou měst. Po určitou dobu vařily pivo v Rajhradě pivovary dva: klášterní a pivovar městečka.

Díky tomu se začínalo v Rajhradě rozvíjet i chmelařství. Koncem 16. století se vařilo pivo pouze v klášteře. V průběhu14. století probíhal hospodářský rozvoj kláštera a celého klášterního panství. Po návratu benediktýnů počátkem 90. let prochází klášter postupnou rekonstrukcí.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 4. 2018
24.10.
10.3.
Vlajky vlajte! Státní symboly včera a dnes

Vlajky vlajte! Státní symboly včera a dnes

Rajhrad, Jižní Morava
12.5.
Žerotínské farmářské trhy v Židlochovicích

Žerotínské farmářské trhy v Židlochovicích

Židlochovice, Jižní Morava
23.4.
Dominika na cestě přes Jižní Ameriku

Dominika na cestě přes Jižní Ameriku

Měnín, Jižní Morava
Památník písemnictví na Moravě

Památník písemnictví na Moravě

Rajhrad, Jižní Morava
Naučná stezka Rajhradsko

Naučná stezka Rajhradsko

Rajhrad, Jižní Morava
Pomník generála Kozyra v Rajhradě

Pomník generála Kozyra v Rajhradě

Rajhrad, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí