Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Památky
Barokní klášter se špitálem byl postaven v letech 1751-84. Jedná se o čtyřkřídlý areál kolem čtvercového dvora, severní stranu tvoří obdélný orientovaný kostel sv. Václava. Součástí areálu dochovaná barokní lékárna. Dnes slouží jako noviciát řádu a léčebna.
Klášter postavený podle projektu bratra Longina Trauba je čtyřkřídlý patrový areál (od r. 1928 částečně dvoupatrový) s vnitřním dvorem, jehož severní stranou je obdélný sálový kostel sv. Václava s věží nad vstupem. Západní vstupní průčelí je směrem k jihu prodlouženo o krátké průjezdní křídlo. 

Chodby v přízemí jsou zaklenuty plackami mezi pásy. V západním křídle je umístěna dochovaná barokní lékárna zaklenutá dvěma poli placek. Místnost stěny a strop mají dosud  původní malby ze 3. čtvrtiny 18. století upravované v 19. století. Lékárna má dosud původní vybavení.
 
Kostel sv. Václava je orientovaná obdélná sálová stavba. Ve středu západního průčelí je mělký rizalit zvýrazněný mohutnou podstřešní římsou zvednutou do plochy volutového štítu, nad nímž se zvedá hranolová věž. Podvěží je zaklenuto plackou, loď plackami mezi pásy, které dosedají na mohutné přízemní pilíře s dórskými hlavicemi. Mezi nimi jsou valeně podklenuté oratoře s oltářními výklenky.

Pod celou podlahou kostela byla vybudována klášterní krypta, ve které se nalézají ostatky členů řádu Milosrdných bratří a hraběcího rodu Kálnoky.
 
Klášterní nemocnice se svými 120 lůžky poskytuje v současné době léčebnou péči starším a dlouhodobě nemocným  pacientům.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 1. 2018
20.1.
Zimní bitva Markland ve Skalici nad Svitavou - zima 1945

Zimní bitva Markland ve Skalici nad Svitavou - zima 1945

Skalice nad Svitavou, Jižní Morava
5.7.
8.7.
Festival pro židovskou čtvrť - Boskovice 2018

Festival pro židovskou čtvrť - Boskovice 2018

Boskovice, Jižní Morava
1.12.
28.2.
Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Zimní prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní

Sloup, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Zimní prohlídky Punkevních jeskyní

Blansko, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí