Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Klášter milosrdných bratří s kostelem sv. Václava Letovice

Památky
Barokní klášter se špitálem byl postaven v letech 1751-84. Jedná se o čtyřkřídlý areál kolem čtvercového dvora, severní stranu tvoří obdélný orientovaný kostel sv. Václava. Součástí areálu dochovaná barokní lékárna. Dnes slouží jako noviciát řádu a léčebna.
Klášter postavený podle projektu bratra Longina Trauba je čtyřkřídlý patrový areál (od r. 1928 částečně dvoupatrový) s vnitřním dvorem, jehož severní stranou je obdélný sálový kostel sv. Václava s věží nad vstupem. Západní vstupní průčelí je směrem k jihu prodlouženo o krátké průjezdní křídlo. 

Chodby v přízemí jsou zaklenuty plackami mezi pásy. V západním křídle je umístěna dochovaná barokní lékárna zaklenutá dvěma poli placek. Místnost stěny a strop mají dosud  původní malby ze 3. čtvrtiny 18. století upravované v 19. století. Lékárna má dosud původní vybavení.
 
Kostel sv. Václava je orientovaná obdélná sálová stavba. Ve středu západního průčelí je mělký rizalit zvýrazněný mohutnou podstřešní římsou zvednutou do plochy volutového štítu, nad nímž se zvedá hranolová věž. Podvěží je zaklenuto plackou, loď plackami mezi pásy, které dosedají na mohutné přízemní pilíře s dórskými hlavicemi. Mezi nimi jsou valeně podklenuté oratoře s oltářními výklenky.

Pod celou podlahou kostela byla vybudována klášterní krypta, ve které se nalézají ostatky členů řádu Milosrdných bratří a hraběcího rodu Kálnoky.
 
Klášterní nemocnice se svými 120 lůžky poskytuje v současné době léčebnou péči starším a dlouhodobě nemocným  pacientům.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 3. 2018
16.6.
BiGy Fest Letovice

BiGy Fest Letovice

Letovice, Jižní Morava
17.8.
18.8.
Křetínka Cup 2018 - závody dračích lodí

Křetínka Cup 2018 - závody dračích lodí

Letovice, Jižní Morava
19.5.
Pochod Halasovým Kunštátskem

Pochod Halasovým Kunštátskem

Kunštát, Jižní Morava
15.9.
16.9.
Hrnčířský jarmark v Kunštátě

Hrnčířský jarmark v Kunštátě

Kunštát, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí