Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Památky
Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.
Německy píšící spisovatelka českého původu Marie Ebnerová z Eschenbachu je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. V Rakousku oslavovaná, u nás prakticky neznámá. Rekonstrukce její hrobky v rodných Zdislavicích má na tento odkaz upozornit a důstojně připomenout 100. výročí jejího úmrtí v roce 2016.

Spisovatelka Marie Ebnerová pocházela ze starého moravského šlechtického rodu Dubských z Třebomyslic. Narodila se 13. září 1830 ve Zdislavicích. V 18 letech se provdala za rakouského důstojníka Mořice Ebnera z Eschenbachu. V německy mluvícím prostředí je považována za významnou autorku 19. století, v rodné zemi se ale takovému věhlasu netěší. Přitom Morava je místem, kam zasadila příběhy svých četných povídek a próz z venkovského prostředí. Podle odborníků je důvodem, proč Ebnerová - Eschenbachová zůstává v českém prostředí opomíjena, fakt, že svá díla psala německy. Spisovatelka zemřela ve Vídni 12. března 1916. Na své přání byla pohřbena v rodinné hrobce hrabat Dubských ve Zdislavicích.

Společnost Czech National Trust získává prostředky na stavební obnovu památky a restaurování interiéru hrobky, kaple a mobiliáře. Ve spolupráci se Zlínským krajem, Muzeem kroměřížska a Moravským zemským muzeem připravuje na rok 2016 soubor akcí k uctění památky Marie Ebnerové z Eschenbachu a připomenutí této významné spisovatelky.

Pomozte toto unikátní místo zvelebit k důstojnému připomenutí 100letého výročí úmrtí Marie Ebnerové z Eschenbachu v roce 2016. Můžete pomoci:
  • finančním darem na obnovu stavby a mobiliáře
  • věcným darem – budeme potřebovat nářadí, pracovní pomůcky, křovinořezy, sekery, pily, mačety…
  • zakoupením publikace Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice za 200 Kč přispějete na tento projekt částkou 100 Kč a zároveň se dozvíte vše, co jste o celosvětově známé spisovatelce českého původu nevěděli
  • vlastní odbornou pomocí (architekti, řemeslníci, znalci, odhadci, …) nestyďte se a dejte nám o sobě vědět!
  • vlastníma rukama v rámci pracovního pobytu, teambuildingu… ozvěte se nám, sdělíme vám bližší informace o termínech a podmínkách, pro vaši partu najdeme vhodné ubytování a vše potřebné.
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 6. 2018
9.8.
11.8.
Pivní slavnosti Kamínka

Pivní slavnosti Kamínka

Roštín, Východní Morava
27.9.
30.9.
Zahrada Věžky - podzim 2018

Zahrada Věžky - podzim 2018

Věžky, Střední Morava a Jeseníky
1.8.
5.8.
Zahrada Věžky - léto 2018

Zahrada Věžky - léto 2018

Věžky, Východní Morava
1.5.
30.6.
Komentované prohlídky Květné zahrady v Kroměříži

Komentované prohlídky Květné zahrady v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační a sportovní areál Kamínka

Rekreační a sportovní areál Kamínka

Roštín, Východní Morava
Penzion Pod Chřiby

Penzion Pod Chřiby

Zdounky, Východní Morava
Ubytování na faře v Cetechovicích

Ubytování na faře v Cetechovicích

Cetechovice, Východní Morava