Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Hrobka Marie Ebnerové z Eschenbachu

Památky
Pozoruhodná klasicistní hrobka s nádhernou kaplí se nachází v obci Zdislavice v okrese Kroměříž. Místo je obdivuhodné svým technickým a architektonickým řešením, jedinečnou atmosférou i citlivým začleněním do terénu s dálkovými výhledy do krajiny.
Německy píšící spisovatelka českého původu Marie Ebnerová z Eschenbachu je považována za jednu z nejvýznamnějších literárních osobností 19. století. V Rakousku oslavovaná, u nás prakticky neznámá. Rekonstrukce její hrobky v rodných Zdislavicích má na tento odkaz upozornit a důstojně připomenout 100. výročí jejího úmrtí v roce 2016.

Spisovatelka Marie Ebnerová pocházela ze starého moravského šlechtického rodu Dubských z Třebomyslic. Narodila se 13. září 1830 ve Zdislavicích. V 18 letech se provdala za rakouského důstojníka Mořice Ebnera z Eschenbachu. V německy mluvícím prostředí je považována za významnou autorku 19. století, v rodné zemi se ale takovému věhlasu netěší. Přitom Morava je místem, kam zasadila příběhy svých četných povídek a próz z venkovského prostředí. Podle odborníků je důvodem, proč Ebnerová - Eschenbachová zůstává v českém prostředí opomíjena, fakt, že svá díla psala německy. Spisovatelka zemřela ve Vídni 12. března 1916. Na své přání byla pohřbena v rodinné hrobce hrabat Dubských ve Zdislavicích.

Společnost Czech National Trust získává prostředky na stavební obnovu památky a restaurování interiéru hrobky, kaple a mobiliáře. Ve spolupráci se Zlínským krajem, Muzeem kroměřížska a Moravským zemským muzeem připravuje na rok 2016 soubor akcí k uctění památky Marie Ebnerové z Eschenbachu a připomenutí této významné spisovatelky.

Pomozte toto unikátní místo zvelebit k důstojnému připomenutí 100letého výročí úmrtí Marie Ebnerové z Eschenbachu v roce 2016. Můžete pomoci:
  • finančním darem na obnovu stavby a mobiliáře
  • věcným darem – budeme potřebovat nářadí, pracovní pomůcky, křovinořezy, sekery, pily, mačety…
  • zakoupením publikace Marie Ebnerová z Eschenbachu a Zdislavice za 200 Kč přispějete na tento projekt částkou 100 Kč a zároveň se dozvíte vše, co jste o celosvětově známé spisovatelce českého původu nevěděli
  • vlastní odbornou pomocí (architekti, řemeslníci, znalci, odhadci, …) nestyďte se a dejte nám o sobě vědět!
  • vlastníma rukama v rámci pracovního pobytu, teambuildingu… ozvěte se nám, sdělíme vám bližší informace o termínech a podmínkách, pro vaši partu najdeme vhodné ubytování a vše potřebné.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 9. 2016
28.9.
2.10.
Zahrada Věžky - podzim 2016

Zahrada Věžky - podzim 2016

Věžky, Střední Morava a Jeseníky
30.12.
Předsilvestrovský výstup na Brdo

Předsilvestrovský výstup na Brdo

Roštín, Východní Morava
1.7.
30.9.
Komentované prohlídky Květné zahrady

Komentované prohlídky Květné zahrady

Kroměříž, Východní Morava
1.5.
30.9.
Otevřené brány Kroměříže

Otevřené brány Kroměříže

Kroměříž, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Rekreační a sportovní areál Kamínka

Rekreační a sportovní areál Kamínka

Roštín, Východní Morava
Penzion Pod Chřiby

Penzion Pod Chřiby

Zdounky, Východní Morava
Penzion na Ranči Milovice v Chřibech

Penzion na Ranči Milovice v Chřibech

Milovice, Jižní Morava