Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hradiště Černé Budy na Krkavčích skálách u Sázavy

Hradiště Černé Budy na Krkavčích skálách u Sázavy

Příroda
Pravěké hradiště Černé Budy se nachází na skále nad meandrem Sázavy, severozápadně od Sázavského kláštera a jihovýchodně od Pyskočel, na pravém břehu řeky. Pod hradištěm objevíte nádhernou vyhlídku na řeku Sázavu a přilehlé údolí s železniční tratí.
Hradiště Černé Budy se rozkládalo kolem dvou vrcholů Krkavčích skal a v sedle mezi nimi. Vnější opevnění vedlo po obvodu, s výjimkou jižní zcela nepřístupné strany. Kolmý sráz nad Sázavou má převýšení až 90 m. Na základě rozboru nalezených zlomků keramiky je možné hledat počátky osídlení Krkavčích skal v pozdní době kamenné – neolitu, mladší době bronzové a ranému středověku.
 
Osídlení se pravděpodobně kryje s fungováním důležité dálkové cesty, která spojovala Polabí s jihem Čech a překračovala řeku Sázavu. Právě při podobných významných křižovatkách vznikala již v neolitu opevněná výšinná sídliště. Z hradeb na Krkavčích skalách byly kontrolovány nejen přirozené komunikační koridory, ale i další blízké přístupy k řece a přechody přes ní.
 
Na Krkavčích skalách, kousek od červeně značené turistické trasy ze Stříbrné Skalice do městečka Sázava se pod hradištěm nachází také nádherná vyhlídka na řeku Sázavu a přilehlé údolí. Vyhlídka je neznačená a nejpohodlněji se k ní můžete dostat od kapličky sv. Anny a odpočívadla u blízkého lesního rozcestí po vyšlapané pěšině. Je to jen kousek červeně od značené cesty a pohled do údolí na řeku určitě stojí za malé zdržení. Navíc přímo u vyhlídky je lavička a je tak možné si zde příjemně odpočinout.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 10. 2016
12.11.
Musica pro Sancta Cecilia

Musica pro Sancta Cecilia

Sázava, Vysočina
11.11.
13.11.
Svatomartinské menu

Svatomartinské menu

Zvánovice, Střední Čechy
1.4.
31.10.
Ekovláčkem z Benešova do Konopiště

Ekovláčkem z Benešova do Konopiště

Benešov, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí