Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hradiště Černé Budy na Krkavčích skálách u Sázavy

Hradiště Černé Budy na Krkavčích skálách u Sázavy

Příroda
Pravěké hradiště Černé Budy se nachází na skále nad meandrem Sázavy, severozápadně od Sázavského kláštera a jihovýchodně od Pyskočel, na pravém břehu řeky. Pod hradištěm objevíte nádhernou vyhlídku na řeku Sázavu a přilehlé údolí s železniční tratí.
Hradiště Černé Budy se rozkládalo kolem dvou vrcholů Krkavčích skal a v sedle mezi nimi. Vnější opevnění vedlo po obvodu, s výjimkou jižní zcela nepřístupné strany. Kolmý sráz nad Sázavou má převýšení až 90 m. Na základě rozboru nalezených zlomků keramiky je možné hledat počátky osídlení Krkavčích skal v pozdní době kamenné – neolitu, mladší době bronzové a ranému středověku.
 
Osídlení se pravděpodobně kryje s fungováním důležité dálkové cesty, která spojovala Polabí s jihem Čech a překračovala řeku Sázavu. Právě při podobných významných křižovatkách vznikala již v neolitu opevněná výšinná sídliště. Z hradeb na Krkavčích skalách byly kontrolovány nejen přirozené komunikační koridory, ale i další blízké přístupy k řece a přechody přes ní.
 
Na Krkavčích skalách, kousek od červeně značené turistické trasy ze Stříbrné Skalice do městečka Sázava se pod hradištěm nachází také nádherná vyhlídka na řeku Sázavu a přilehlé údolí. Vyhlídka je neznačená a nejpohodlněji se k ní můžete dostat od kapličky sv. Anny a odpočívadla u blízkého lesního rozcestí po vyšlapané pěšině. Je to jen kousek červeně od značené cesty a pohled do údolí na řeku určitě stojí za malé zdržení. Navíc přímo u vyhlídky je lavička a je tak možné si zde příjemně odpočinout.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 1. 2018
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky huti František na Sázavě

Zimní prohlídky huti František na Sázavě

Sázava, Střední Čechy
7.1.
28.1.
Bruslení ve Velkých Popovicích

Bruslení ve Velkých Popovicích

Velké Popovice, Střední Čechy
5.1.
31.1.
Bruslení na zimním stadionu v Říčanech

Bruslení na zimním stadionu v Říčanech

Říčany, Střední Čechy
13.12.
18.3.
Výstava Příběh peněz

Výstava Příběh peněz

Říčany, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí