Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Hradební systém města Prachatice

Hradební systém města Prachatice

Památky
Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází nučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.
Naučná stezka okolo hradeb vás provede okruhem okolo Městské památkové rezervace v blízkosti jeho historického jádra. Na pěti zastaveních s informačními panely předkládá k zamyšlení vše o hradebním systému, historii a současných archeologických výzkumech. Výchozí i cílové místo okruhu je na Malém náměstí v Prachaticích. Městské hradby svým mohutným prstencem chránily ve středověku město a pamatují jeho rozkvět, slávu i stagnaci. Na pěti zastaveních se dozvíte vše o hradebním systému, o historii místa i o archeologických výzkumech.

Město Prachatice bylo od 14. století opevněno hradbami, do kterých se vstupovalo dvěma branami. Z nich se dochovala Dolní tzv. Písecká, kterou se dodnes vchází směrem ke kostelu a na Velké náměstí.Horní tzv. Pasovská brána vítala jako první soumary přicházející s nákladem soli po Zlaté stezce z Pasova. Naproti Horní bráně ležel tzv. pevnostní rybník, který v dobách ohrožení města napájel vodou hradební příkop. Na jeho místě založil v minulém století okrašlovací spolek v Prachaticích městský park s vzácnými listnatými a jehličnatými dřevinami.

Palné zbraně přispívaly od počátku 15. století k účinnější obraně měst, ale ještě mnohem více je ohrožovaly. Stále dokonalejší děla se stále větším dostřelem a větší průrazností soupeřila s pevností městských hradeb Prachatické městské opevnění prošlo těžkou zkouškou na počátku třicetileté války. V listopadu 1619 oblehl císařskou posádku ve městě stavovský vojevůdce Mansfeld a jeho děla pobořila tzv. Záblatskou věž u Horní brány. V květnu 1620 se tu stavovská posádka ubránila císařskému vojsku Dona Baltazara Marradase navzdory silné dělostřelbě obléhatelů, ale cestou na bojiště na Bílé hoře přitáhl na konci září 1620 k Prachaticím císařský generál Buquoy s celou armádou a po krátkém obléhání s pomocí dělostřelecké palby město dobyl. Ani dvojí pás hradeb mu v tom nezabránil a vítězné vojsko povraždilo v ulicích Prachatic několik stovek obyvatel. Touto krvavou událostí dohrálo prachatické opevnění svou vojenskou roli a v následujících dobách se zvolna proměnilo v malebnou kulisu středověké minulosti města.
Celý popis
Naposledy změněno: 25. 6. 2018
19.5.
21.10.
Kašpárci a kašpaři říše loutek

Kašpárci a kašpaři říše loutek

Prachatice, Šumava
29.6.
1.7.
Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

Slavnosti solné Zlaté Stezky Prachatice

Prachatice, Šumava
14.7.
15.7.
Xterra Czech 2018

Xterra Czech 2018

Prachatice, Šumava
12.5.
8.7.
Deněl

Deněl

Prachatice, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí