Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Příroda
Dům přírody v Českém ráji nabízí zajímavou expozici o přírodě v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.
Nejzajímavějším prvkem Domu přírody je interaktivní přírodovědná expozice rozčleněná do osmi buněk. Každá z buněk je tematicky zaměřená na některý z fenoménů Českého ráje. Jednotícím prvkem expozice je sokol stěhovavý, který spolu s krajinnou dominantou hradu Trosky patří mezi symboly Českého ráje. V rámci expozice představujeme sepětí živé a neživé přírody, které mimo jiné symbolizuje i logo Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti České republiky.

V přízemí objektu se nachází prodej vstupenek do expozice, občerstvení a prodej suvenýrů. Nabízené produkty mají regionální charakter nebo je přímo sami vyrábíme. Zároveň se tu dozvíte o dalších domech přírody v České republice nebo si prohlédnete historický prostorový model Českého ráje, vyrobený v první polovině 20. století.

Ve druhém nadzemním patře se nachází konferenční místnost pro 50 osob vybavená audio a video technikou. Prostory jsou využívány pro vlastní aktivity, ale lze si je také pronajmout. Tento prostor je vhodný pro přednášky a výhledově tu provozovatel plánuje pořádání školních výukových programů.

Dům přírody Českého ráje se nachází v těsné blízkosti železniční zastávky Dolánky u Turnova. V sousedství stojí národní kulturní památka, roubený Dlaskův statek s národopisnou expozicí Muzea Českého ráje.

Na vzniku Domu přírody se podílela Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Liberecko, město Turnov a Projektový ateliér David. Investorem a provozovatelem Domu přírody Českého ráje je obecně prospěšná společnost Ekocentrum Oldřichov v Hájích.

Celý popis
Naposledy změněno: 19. 9. 2019
6.9.
31.10.
Výstava

Výstava "Obrazy indiánů"

Turnov, Český ráj
1.4.
31.10.
Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Turnov, Český ráj
18.9.
24.11.
Severočeská sbírka

Severočeská sbírka

Turnov, Český ráj

Ubytování a restaurace v okolí

Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Český ráj
Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec v Turnově

Turnov, Český ráj