Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Divadlo Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce

Kultura
Po dlouhá léta se na místě, kde dnes stojící divadlo, konala jedna z nejtradičnějších a Staropražany nejvíce navštěvovaná pouť, Fidlovačka. Jednalo se o pouť cechu pražských ševců a fidlovačka byla ruční nástroj, který těmto řemeslníkům sloužil k ohlazování kožených výrobků.
Postupně na Nuselské a Růžové louce vyrostoly činžovní domy a zeleně zbyl pouze menší upravený park. Na volné stavební parcele v tomto prostoru byla postavena dřevěná divadelní budova s kapacitou 800 míst v hledišti. Byla to první divadelní budova v samostatném Československu. Nová scéna dostala jméno Tylovo divadlo. Divadlo však nemělo na růžích ustláno, divácký zájem byl velmi kolísavý. 

V letech 1948-1963 existovalo divadlo pod názvem Divadlo Na Fidlovačce. Pak bylo spojeno s divadlem v Karlíně a přejmenováno na Hudební divadlo v Nuslích. V roce 1978 bylo divadlo jehož elektroinstalace byla naprosto nevyhovující, uzavřeno. Budova postupně chátrala, hlediště i jeviště se proměnilo v trosky. Střecha byla tak děravá, že v hledišti dokonce místy rostla tráva. Místnosti které sloužily jako šatny a sociální zázemí byly přeměněny na ubytovnu pro polské dělníky. Když již téměř nikdo nedoufal že se tady bude ještě někdy hrát, byla v roce 1995 za podpory MČ Praha 4 založena nadace Fidlovačka s cílem obnovit budovu a divadlo. Do čela těchto snah se postavili dvě známé osobnosti Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová. Nakonec se podařil zázrak a zcela zdevastovaná budova se probudila k novému životu. Citlivě zrekonstruovaný původní dřevěný hangár pojme celkem 516 diváků.

Fidlovačka je divadlo, který nemá stálý soubor herců, přesto v něm vystupují zvučná herecká jména a hry tohoto divadla jsou velmi populární. Během let se tu zrodila řada hereckých hvězd. V současné době má v repertoáru dvou scén 27 inscenací. Mezi komediemi jsou oblíbené také muzikály, např. Fair Lady nebo Jeptišky.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 10. 2017

Ubytování a restaurace v okolí