Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Cukrárna Myšák v Praze

Cukrárna Myšák v Praze

Gurmánská turistika
Vyhlášená cukrárna jejíž historie spadá do začátku minulého století se nachází v centru Prahy. Zde pod rukama mistrů cukrářů vznikají i mimo klasických a věhlasných myšákovských receptur originály jako: Mascarpone dort, Karamelový dort Myšák nebo Azték.
Firma Františka Myšáka byla založena v roce 1904. Do domu ve Vodičkově ulici 31 se přestěhovala v roce 1911. Později, v roce 1922, nechal proslulý cukrář původní neorenesanční budovu přestavět světoznámým stavitelem a inženýrem Josefem Čapkem. Dům tak získal svou rondokubistickou fasádu z červených pemrlovaných cihel, navrženou pravděpodobně slavným architektem Josefem Gočárem. Cukrárna fungovala pod taktovkou rodiny Myšáků do roku 1949, kdy byla pronajata národnímu podniku Odkolek, o rok později byla znárodněna.

Pod rukama Františka Myšáka staršího se rodily dorty pro známé osobnosti politického, kulturního či sportovního světa. František Myšák II. pracoval v otcově cukrárně od svých pěti let, po znárodnění podniku působil v pražském Tatranu. Mezi jeho nejproslulejší "vynálezy" patří karamelový pohár s vanilkovou zmrzlinou, griliášem, karamelem, kávou a šlehačkou. Nejvíce se ale proslavil marcipánovými houbami na světové výstavě v Bruselu. Za první republiky cukrárnu navštěvovaly takové osobnosti, jako například Ema Destinnová nebo Oldřich Nový. Z ­místního podniku putoval meruňkový dort k prezidentovi Tomáši G. Masarykovi, dort s růžemi zase pro Edvarda Beneše, čokoládová raketa pro tenistu Karla Koželuha.

Interiér cukrárny prošel náročnou rekonstrukcí. Restaurovány byly například mozaiková podlaha v přízemí, malby na stropě, mramorové schodiště či dřevěné niky. Vznikla také celá řada replik. Obsluha je tradičně rychlá ochotná a vstřícná stejně jako stále nepřekonatelné zákusky a poháry. Navíc se od kavárenských stolečků nabízí pěkný výhled na Vodičkovu ulici. Dnes cukrárnu provozuje vyhlášený řetězec společnosti Ambiente Tomáše Karpíška, podnik provozují lidé z Café Savoy.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 9. 2018
30.8.
28.10.
Slibuji věrnost republice

Slibuji věrnost republice

Praha 1, Praha
13.9.
5.10.
Most přes umění

Most přes umění

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí