Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Chodovská tvrz v Praze

Chodovská tvrz v Praze

Kultura
Na pražském Jižním Městě vzniklo obnovou a rekonstrukcí již značně zchátralého objektu ze 13. století kulturní centrum, které se řadí k nejvýznačnějším pražským koncertním scénám a galeriím. Chodovská tvrz je zaměřena na hodnotné formy kultury a umění.

Jednou z hlavních oblastí jsou komorní koncerty, které probíhají v průměru 1 - 2 krát týdně v akustickém sále, který pojme 90 návštěvníků. Účinkují zde často čeští i zahraniční umělci mezinárodního významu. Další významnou částí Chodovské tvrze je galerie, kde ve 4 sálech v 1. poschodí a v „malé galerii" v přízemí probíhají výtvarné výstavy. Galerie se právem řadí mezi přední pražské výstavní síně.

V Chodovské tvrzi se nezapomíná ani na děti, pro které je každou neděli v 15 hodin připravena divadelní pohádka (od října do dubna).

Osvětovou činností jsou besedy a přednášky na různá témata (historie, vlastivěda), převažují mezi nimi pořady jihoměstského kronikáře PhDr. Jiřího Bartoně o historii i současnosti jihoměstského regionu. Zájemcům lze také nabídnout prostory např. pro školení, schůze apod.

Z historie: Chodov vznikl pravděpodobně v polovině 13. století jako vodní tvrz. Původní stavitel věže není znám, pověsti a dohady se zmiňují o řádu templářů a vyšehradské kapitule. Prvním doloženým majitelem se stal zderazský konvent křižovníků, strážců Božího hrobu. Po husitských válkách byla tvrz v majetku rodu Žďárských z Chrastu, později se vystřídala celá řada majitelů z řad nižší šlechty a po třicetileté válce i panstva.

Roku 1676 získal tvrz klášter Benediktinů od sv. Mikuláše na Starém Městě pražském, kteří pobořenou tvrz přestavěli do podoby barokního zámečku. Posledními majiteli se stala hrabata z Goltze, roku 1795 Clam-Martinicové a od roku 1801 Korbové z Weidenheimu, za kterých byl zámeček upraven klasicistně. Současným uživatelem je Kulturní dům Jižní Město - Praha 4.

Celý popis
Naposledy změněno: 16. 7. 2019
10.5.
28.7.
Tři generace rodiny Reynkových

Tři generace rodiny Reynkových

Praha 11, Praha
30.3.
30.11.
Farmářské trhy na Kubáni

Farmářské trhy na Kubáni

Praha 10, Praha
20.3.
18.12.
Farmářské trhy na Pankráci

Farmářské trhy na Pankráci

Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí