Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Čertův sloup na Vyšehradě

Čertův sloup na Vyšehradě

Památky
Čertův sloup se v Karlachových sadech na Vyšehradě nachází od roku 1888. Jednotlivé kusy mají délku 160 až 240 cm. Podle pověsti sem prý sloup dopravil sám pekelník, když se s místním knězem vsadil, že donese na Vyšehrad z chrámu sv. Petra v Římě sloup dříve, než kněz doslouží mši.

Čertův sloup patřil k podpěrným sloupům klenby původního (dnes již zaniklého) kostela sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Roku 1503 se však udála podivná věc: sloup se náhle rozlomil a zřítil na podlahu chrámu. Přitom s sebou strhl i část klenby. Naštěstí se to stalo v době, kdy v chrámu nikdo nebyl.

Podle pověsti ze 17. století vzniklo pojmenování Čertův sloup takto: jistý kněz uzavřel s ďáblem jménem Zardan sázku za záchranu ženy posedlé ďáblem. Slíbil čertu svou duši, když se mu povede přinést kamenný sloup z chrámu sv. Petra v Římě dříve, než kněz doslouží mši. To bylo pro čerta tak lákavé, že sázku přijal. Vyhrát se mu nepodařilo, a tak sloupem praštil vzteky o zem a ten se rozbil na 3 kusy. Rozbitý strop se pak po dlouhá léta prý nedařilo zaklenout.

Další pověst praví, že při obléhání Vyšehradu husity v roce 1420 byl sloup vržen prakem, kterému se říkalo Čert.

Geologickým rozborem "Zaradanova sloupu" bylo zjištěno, že se nejedná o zbytky jednoho sloupu, nýbrž minimálně dvou různých sloupů! Navíc kámen nepochází z pražského okolí, ale z lomu v Krhanicích, poblíž Kamenného přívozu u řeky Sázavy.

Původ kamenných sloupů tak není zcela jednoznačně prokázán. Některé teorie objasňující původ sloupu tvrdí, že se jedná o dávný časoměřič či milník, některé mluví o sloupu jako středověkém pranýři; snad nejpravděpodobnější je představa sloupu jako původní součásti románské baziliky sv. Petra z 11. nebo 12. století. Klasická archeologie tvrdí, že jde o předkřesťanský monolit používaný k astronomickým účelům, který vznikl někdy mezi 5. a 10. stoletím našeho letopočtu.

Na sloupu jsou navíc jasně vidět římská písmena. Soudí se, že prvních šest písmen nápisu z Čertova sloupu by mohlo znamenat Sanctae Matris Marie (Svaté Matky Marie). Zbytek nápisu se nepodařilo dosud rozluštit.

Celý popis
Naposledy změněno: 8. 12. 2016
26.11.
6.1.
Vánoční trhy Praha 2016

Vánoční trhy Praha 2016

Praha 1, Praha
1.9.
30.12.
Fotografie lidského oka

Fotografie lidského oka

Praha, Praha
25.11.
1.1.
Výstava vánočních miniatur

Výstava vánočních miniatur

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí