Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Památky
V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

 

Arcibiskupský zámek v Kroměříži je dominantou města. Jeho vznik a vývoj je spjat s historii olomouckého biskupství a arcibiskupství a poddanské obce olomouckých biskupů, která byla ve 13.století povýšena na město. Původní hrad a pozdější zámek byly rezidencí olomouckých biskupů a sídlem jejich manské organizace. Současná podoba budovy pochází z let 1664 - 95, kdy byl zámek za biskupa Karla Lichtenštejna - Kastelkorna po třicetileté válce znovu vystavěn podle návrhů architekta Filiberta Luchese a Pietra Giovanniho Tencally.

Mobiliář a výzdoba interiérů pocházejí až z druhé poloviny 18. století. Velmi významná je i galerie, která představuje díla evropských malířů 15. - 18. století (Veronese, van Dyck, Hans von Aachen, Cranach). Světoznámá je především obrazárna, která představuje díla evropských malířů 15. - 18. století. Uchváceni budete především nejvýznamnějším obrazem zámecké galerie, a to dílem Tiziana Vecelliho - Apollon a Marsyas. Velmi známá je zámecká knihovna, která obsahuje na 88 tisíc svazků, a hudební archiv s více než 6000 barokními skladbami. Reprezentační i obytné prostory kroměřížského zámku patří k nejhodnotnějším zámeckým interiérům střední Evropy.

V zámku můžete navštívit také Arcidiecézní muzeum, kde si v současné době prohlédnete dvě expozice - Zahradní umění a Kabinet hudby. Mimo to se na zámku v roce 2013 otevřelo Národního centrum zahradní kultury - moderní vstupní expozice, včetně zázemí a služeb. Část prostor je věnována prodeji suvenýrů, odborných a propagačních tiskovin a publikací. Nechybí ani úschovna zavazadel a možnost občerstvení. Rozsáhlá unikátní výstava zahradního umění dává nahlédnout do plánů, kreseb nebo sochy kroměřížských zahrad i předních evropských areálů, nechybí ani atraktivními modely.

V současnosti doplňuje stálé expozice zámku 286 mincí a medailí které nechali razit arcibiskupové a kurfiřti z Mohuče, Trevíru a Kolína nad Rýnem. Kolekce vzácných mincí bude k vidění až do 25. září 2016.

Celý popis
Naposledy změněno: 20. 3. 2017
10.3.
9.4.
Tomáš Měšťánek

Tomáš Měšťánek

Kroměříž, Východní Morava
14.2.
4.6.
Když jsem já sloužil to první léto

Když jsem já sloužil to první léto

Kroměříž, Východní Morava
1.3.
27.11.
Zrcadlové bludiště v Kroměříži

Zrcadlové bludiště v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava
1.11.
31.10.
Komentované prohlídky Podzámecké zahrady v Kroměříži

Komentované prohlídky Podzámecké zahrady v Kroměříži

Kroměříž, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí