Úvod > Aktivity & akce > Akce > Zlatý pohár Alexandra Velikého na zámku Valtice

Zlatý pohár Alexandra Velikého na zámku Valtice

Kdy 18. květen 2017 9:00 - 31. říjen 2017 18:00 Výstavy
Od 18. května do konce října 2017 je zámku Valtice, v prostorách výstavního projektu Křižáci v druhém podlaží hlavní zámecké budovy, k vidění originál poháru Alexandra Velikého z ryzího zlata! Jedinečné umělecké dílo bylo vytvořeno ve 4. století před naším letopočtem ve Střední Asii.
Expozice poháru Alexandra Velikého s sebou nesla mimořádné úsilí a bezpečnostní opatření, a to od vyjednání zápůjčky, přes obezřetný převoz a nákladné pojištění, až po samotnou instalaci do pancéřové vitríny. Jedinečné umělecké dílo ze 4. století př. n.l. a od poloviny minulého století je součástí zahraniční soukromé sbírky.

Zlatý pohár prezentovaný poprvé v rámci této mimořádné výstavy je výjimečnou památkou světových dějin, památkou, která nemá srovnatelnou analogii ve sbírkách ani těch největších muzeí Evropy, Asie a Ameriky. Podle ikonografie reliéfní výzdoby jde bezpochyby o královský pohár, jenž měl svému uživateli Alexandru Velikému připomínat světovládné ambice či jejich realitu. Ikonografie poháru je jednoduchá a velkolepá zároveň. Král, který z poháru pil, držel v jedné chvíli v rukou celý svět – mikrokosmos plný svárů a interakcí vlastních životu a životnímu principu.

Výstava je otevřena denně od 9 do 18 hodin, vstupenky jsou k zakoupení na pokladně zámku či přímo na místě, vstupné pro dospělé 160 Kč, snížené 110 Kč, organizované skupiny školní mládeže mají vstup dvou osob pedagogického dozoru zdarma a dětí za 90 Kč.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 8. 2017
1.12.
31.3.
Zimní plavby v Lednici

Zimní plavby v Lednici

Lednice, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Lednice, Jižní Morava
26.10.
25.2.
Střípky dávných časů - středověk na Břeclavsku

Střípky dávných časů - středověk na Břeclavsku

Břeclav, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí