Úvod > Aktivity & akce > Akce > Ceny Anděl

Ceny Anděl

Kdy 20. březen 2018 19:00 - 22:00 Hudební a divadelní akce
Tradiční sochy Andělů od Jaroslava Róny, které oceňují nejlepší hudební počiny uplynulého roku, naleznou své majitele 20. března 2018. Předávat se budou na slavnostním ceremoniálu v pražském Foru Karlín a na obrazovkách České televize. Ceny udělí nově sestavená Česká hudební akademie.
O různých změnách v udílení cen Anděl se mluví skoro každý rok, tentokrát ale půjde v jejich historii skutečně o nejrazantnější inovaci. Kromě odborníků napříč hudební branží totiž budou o vítězích nově rozhodovat také členové Síně slávy společně s hudebníky, kteří již dříve Cenu Anděl získali v některé z hlavních kategorií. Do průsečíků názorů na to, co bylo na hudební scéně v uplynulém roce nejlepší, tak přibude další, dosud opomíjený hlas.

Obměnou prochází také názvy a pojetí některých oceňovaných kategorií. Například místo Zpěváka a Zpěvačky roku se budou Andělé udělovat v kategoriích Sólový interpret a Sólová interpretka roku. Nového pojetí se také dočkají někdejší Žánrové ceny Anděl, které se již nebudou oddělovat a oceňovat pouze „malými“ replikami Andělů. Předány budou ve čtyřech nových kategoriích plnohodnotně, přímo během slavnostního ceremoniálu ve Foru Karlín.

Předsedou Rady České hudební akademie se stal hudební publicista Honza Vedral. V té krom zástupců pořadatelů usedli i zpěvák Miro Žbirka, producent Jan P. Muchow, publicista a rádiový dramaturg Josef Vlček a televizní producent Jan Potměšil z České televize.

Aktuální ročník přitom do značné míry staví na půdorysu posledního předávání, které se sice konalo s minimálním rozpočtem v klubovém prostředí Lucerna Music Baru, ale přesto sklidilo chválu od diváků, kritiků i z muzikantské branže. Ceny budou předány ve Fóru Karlín.

Hlasování proběhne pod záštitou ČNS IFPI ve dvou kolech a pod dohledem notáře. Česká hudební akademie bude vybírat z desek nominovaných přímo hudebními vydavateli, včetně těch nezávislých.

Venkovní pódium
Před pražským Fórem Karlín vznikne venkovní pódium, na kterém si zahrají hlavně ti, kteří figurují v nominacích na ceny. Na venkovní scéně vystoupí Mydy Rabycad, písničkář Pokáč, dále Kapitán Demo,  Wild Tides, dvojice VR/Nobody, zástupci liberecké rapové scény Paulie Garand a Kenny Rough. Vystoupení se odehrají mezi 20. a 22. hodinou. Vstupné zdarma.

Ceny Anděl budou uděleny v těchto kategoriích:
Album 
Skladba
Skupina 
Sólový interpret 
Sólová interpretka 
Objev 
Videoklip
Folk
Jazz
Elektronika
Alternativa
Síň slávy

Nominace pro rok 2017
Nejvíce nominací mají skupiny J.A.R. a Mirai, dále byli nominováni Michal Hrůza, Kapitán Demo, Barbora Poláková, Pokáč, David Stypka, Ewa Farna.

České hudební ceny jsou po vzoru zahraničních cen Grammy každoročně udělovány již od roku 1991.
Celý popis
Naposledy změněno: 21. 2. 2018

Ubytování a restaurace v okolí