Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstavní projekt "Skrytá řeč rostlin" v Praze

Výstavní projekt "Skrytá řeč rostlin" v Praze

Kdy 12. červen 2015 - 3. leden 2016 Výstavy
Vzácné poklady staré Asie, současné umění, design a vůně květin. To vše nabízí palác Kinských Národní galerie v Praze od 12. června v rámci výstavního projektu Skrytá řeč rostlin. Jednotícím tématem, které prostupuje napříč časem i formou, je rostlinná symbolika a florální motivy v asijském umění.
Znovuotevřené první patro staroměstského paláce představuje návštěvníkům expozici Umění Asie oživenou o projekt, který propojuje rostlinnou tematiku tradičního asijského umění se současnými uměleckými intervencemi. Klasická asijská umělecká díla tak vstupují do zajímavých a často překvapivých dialogů se současným uměním a designem. Rostlinné náměty promlouvají specifickým jazykem, který přitahuje pozornost, podněcuje fantazii a vyvolává otázky po významu a inspiraci.

Stěžejním tématem výstavy je prolínání motivů napříč asijskými kulturami, jejich vzájemné ovlivňování, ale také přesah do současnosti. K vidění jsou rostliny v různé podobě na škále materiálů od textilu, laku, kovu, porcelánu až po papír. Ústředním motivem části výstavy věnované tradičnímu umění je íránský hedvábný kilim datovaný kolem roku 1600. Fragment pocházející z rozměrné tapiserie, rozdělené patrně koncem 19. století, zakoupilo v roce 1894 v Drážďanech pražské Uměleckoprůmyslové museum. Dekor kilimu dokládá čínský vliv v islámském umění, a je tak ideální reprezentací konceptu projektu Skrytá řeč rostlin. 

Tradiční umělecké formy jsou navíc konfrontovány se současnou tvorbou mladých oděvních designérů a předních designérů z oblasti autorského šperku. Do projektu se zapojily nejvýraznější osobnosti mladé a střední generace šperkařů, včetně laureátů prestižního ocenění Czech Grand Design – studií Zorya a Blueberries Jewelry. Módní návrháři vytvořili modely inspirované asijskou flórou a východním přístupem k oděvu. Zazní v nich inspirace kimonem, výšivkou či květy lotosu. Veřejnosti bude představeno také několik malířských děl s rostlinnou tematikou z málo známé tvorby Jiřiny Kaplické, která doplní výběr autorských šperků s motivy květin od Jana Kaplického.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 8. 2015

Ubytování a restaurace v okolí