Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava byzantských a řeckých ikon ve Strahovském klášteře

Výstava byzantských a řeckých ikon ve Strahovském klášteře

Kdy 18. březen 2015 10:00 - 13. květen 2015 17:00 Výstavy
Strahovském klášteře. Praha ani Česká republika dosud nehostily tak rozsáhlý a tak reprezentativní soubor nejstarších a nejlepších ukázek užitého byzantského umění, řecké a post byzantské ikonopisné malby.
Mezi nejcennější vystavené objekty budou patřit procesní kříže pocházející z IX. – XII. století, enkolpia (ostatkové kříže), stejně jako prvky chrámového osvětlení zejména svícny, lampy, a dodnes užívaná svítidla jako je kupříkladu choros či polykandelon. Doplní je mimo jiné drobná litá plastika spolu s dalšími liturgickými předměty.

Důležité milníky vývoje křesťanského světového názoru středověku representuje na 30 významných post byzantských a řeckých ikon z moskevských a pražských sbírek. Je tu několik mistrovských děl vytvořených v XV. – XVI. století v předních krétských dílnách, kde sídlila silná řecká komunita, z níž vzešel i světoznámý mistr El Greco. Výběr zahrnuje díla reprezentující hlavní linie vývoje ikonopisu i oblastí, v nichž byla činná úzce specializovaná umělecká centra zabývající se ikonomalbou. Nalezneme zde příklady přísného, až rigidního výtvarného jazyka ikon respektujících staré vzory a byzantský kánon, kde byla přílišná umělcova invence nežádoucí i příklady děl vytvořených v duchu uvolněnější západní výtvarné tradice, v některých případech přejímající i novou ikonografii či kompoziční vzory.
 
Výstava v Klenotnici Strahovské obrazárny přímo navazuje na její bohatou kolekci evropského umění daného období. V období katolických i pravoslavných Velikonoc přináší další pohled na kulturní tradice a zdroje. Prostředí strahovského konventu dodává expozici další duchovní rozměr.
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 5. 2015
2.5.
22.6.
Pražská streetballová liga

Pražská streetballová liga

Praha 6, Praha
27.4.
26.8.
Hynek Martinec: Cesta na Island

Hynek Martinec: Cesta na Island

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí