Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Milana Beránka v Arthouse Hejtmánek

Výstava Milana Beránka v Arthouse Hejtmánek

Kdy 5. říjen 2017 10:00 - 5. listopad 2017 18:00 Výstavy
Průřez sochařskou tvorbou od drobnějších plastik po asambláže, básně a zajímavé dobové fotografie mapující autorův život - to je výstava Milana Beránka, která začíná 5. října a potrvá až do 5. listopadu. Komentované prohlídky probíhají každé úterý od 15 do 17 hodin.
Milan Beránek je sochař, básník, chartista, solitér a tvůrce originálních objektů, jehož tvorba se dle jeho slov: „nechce a nemá líbit...“. Své první samostatné výstavy dočkal až nyní, v jednaosmdesáti letech. Součástí výstavy je i projekce dokumentu o umělci.

Komentované prohlídky každé úterý přiblíží autorovo dílo i jeho netuctový životní příběh. Jedna z výstavních místností je zařízena podobně jako umělcův pokoj v paneláku, kde Milan Beránek bydlel, a měl zde zároveň ateliér a soukromou galerii.

Výstava je zároveň jedinečnou příležitostí k prohlídce bubenečského Arthousu – překrásné vily ze 17. století manželů Tomáše a Marie Hejtmánkových. Ta se veřejnosti otevírá právě jen při příležitosti výstav (např. sochaře Jaroslava Horejce) nebo při pravidelně pořádaných aukcích.

Milan Beránek se narodil 30. března 1936 v Dražůvkách na Moravě. Po absolvování Výtvarné školy Jaroslava Kvapila v roce 1961 jej sílící zájem o umění přivedl do Prahy, kde se zapsal na Lidovou akademii umění, a poté absolvoval večerně Střední grafickou školu Václava Hollara. Spolu s dalšími umělci založili v roce 1966 skupinu Nezávislí (Václav Skalický, Karel Benetka, Marta Řežábková, Jiří Němec a teroretik Jaroslav Hlaváček), s níž vystavoval až do konce 60. let 20. století. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v době normalizace v jeho bytě načas sídlilo samizdatové nakladatelství (nynější Libri Prohibiti).
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 10. 2017

Ubytování a restaurace v okolí