Úvod > Aktivity & akce > Akce > Smetanova Litomyšl 2018

Smetanova Litomyšl 2018

Kdy 14. červen 2018 - 7. červenec 2018 Festivaly
Nejslavnějšího litomyšlského rodáka Bedřicha Smetanu, připomíná každé léto druhý nejstarší hudební festival v Česku. Hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, galakoncerty, kantáty a písňové večery, v pestré programové nabídce nachází místo i balet, či promenádní koncerty.
60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl se bude v roce 2018 konat od čtvrtka 14. června do soboty 7. července. K připomenutí mimořádnosti tohoto jubilea přispělo už slavnostní představení programu, které se 16. ledna uskutečnilo v pražském Rudolfinu. 

Součástí slavnosti bylo i podepsání smlouvy o partnerství s Českou filharmonií, orchestrem, který stál u samých počátků festivalu v roce 1946. Dlouho se mělo za to, že Smetanovu Litomyšl založil v roce 1949 Zdeněk Nejedlý. Podle nových zjištění historiků Martina Boštíka a Stanislava Vosyky se však myšlenka na vznik mezinárodního hudebního festivalu v Litomyšli objevila už před druhou světovou válkou a dva koncerty České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem v červnu roku 1946 cíleně připravoval jako první ročník Smetanovy Litomyšle Svaz českých výkonných hudebních umělců. Poznatky historiků byly zpracovány do knihy, která byla v Rudolfinu představena. K uzavření partnerství však přivedla Českou filharmonii a Smetanovu Litomyšl nejen společná historie, ale především aktuální velmi aktivní spolupráce. Po dvou koncertech v roce 1946 se litomyšlským pořadatelům podařilo získat vystoupení našeho prvního orchestru až přesně po padesáti letech v roce 1996, do Litomyšle pak ale přijela Česká filharmonie ještě v roce 1998 a 2005 a od ročníku 2008 se dvěma výjimkami účinkuje na festivalu každoročně.

Dramaturgii jubilejního 60. ročníku Smetanovy Litomyšle představil umělecký ředitel Vojtěch Stříteský. Ačkoli hlavní hvězdou bude mexický tenorista Javier Camarena a vystoupí i další zahraniční sólisté a soubory, těžiště vychází zejména z hudby českých autorů a provedené nejlepšími domácími interprety. Česká filharmonie bude hrát Smetanu, Janáčka, Dvořáka, Suka a kantátu Český poutník, zkomponovanou na objednávku festivalu soudobými českými autory, pražské Národní divadlo uvede premiéru inscenace Smetanovy Libuše, brněnské Janáčkovu Její pastorkyňu. Smetanovy a Dvořákovy skladby zahraje Pavel Haas Quartet. Janáčkovu Sinfoniettu, ale také Hudbu pro Prahu 1968 Karla Husy provede Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Netopila. Zásadními motivy dramaturgie ročníku jsou výjimečné milníky českých dějin, ale stranou nezůstávají ani významná výročí obecně kulturní a skladatelská. Výjimečná skladba Karla Husy tak bude uvedena v pořadu Osudová léta 1918 a 1968 společně s „Osudovou“ symfonií Ludwiga van Beethovena.

Odstartuje nový tříletý cyklus Faustus, v jehož rámci bude na Smetanově Litomyšli 2018 uveden Faust a Markéta Charlese Gounoda a Boitův Mefistofeles. Festivalovou specialitou bude „Den s Haydnem“, připravený s Radkem Baborákem, orchestrem Česká Sinfonietta a mezinárodně uznávanými sólisty. Haydnova hudba bude znít skutečně celý den, koncerty budou ráno (Symfonie č.6 D dur „Ráno“), v poledne (Symfonie č. 7 C dur „Poledne“) a večer (mj. také Symfonie č. 8 G dur „Večer“). Jako vždy nabídne Smetanova Litomyšl i program přesahující žánry, s Janáčkovou filharmonií vystoupí písničkář Jaromír Nohavica, s PKF – Prague Philharmonia skupina minus123minut. Pro nejmenší diváky je připravena opera Maurice Ravela Dítě a kouzla, malí zpěváci z dětských sborů celého Pardubického kraje společně vystoupí v koncertu nazvaném Zpěváčci kraje mého.

Jubilejní Smetanova Litomyšl se bude konat po dobu čtyřiadvaceti dní od 14. června do 7. července, přinese čtyřicet představení a koncertů, ale i celou řadu dalších doprovodných aktivit. Mimo jiné XIV. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle a oblíbené Festivalové zahrady, v nichž se po celou dobu konání festivalu bude poslouchat i muzicírovat, besedovat, soutěžit, aktivně odpočívat při dobré hudbě všech žánrů.

Představená výpravná programová brožura s podrobně popsanými pořady 60. ročníku nese na titulní straně obrázek krojované dívky. Vizuál vychází z motivu, který pro Smetanovu Litomyšl v roce 1949 navrhl Karel Svolinský a který se na plakátech používal až do roku 1992.
 

Historie festivalu Smetanova Litomyšl

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů.

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Hlavní pořady se konají zejména v akusticky dokonalém II. nádvoří s unikátním výsuvným zastřešením, ale také v audienčním sále zámku, jeho unikátním divadélku a kapli, v litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá nevšedním zážitkem, kromě zajímavé dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným géniem loci.
Celý popis
Naposledy změněno: 17. 1. 2018
24.1.
22.4.
Litomyšlská ornitologie

Litomyšlská ornitologie

Litomyšl, Východní Čechy
4.2.
8.4.
Od masopustu do Velikonoc v Regionálním muzeu Litomyšl

Od masopustu do Velikonoc v Regionálním muzeu Litomyšl

Litomyšl, Východní Čechy
10.2.
8.4.
Vladimír Vích: Litomyšl, moje město

Vladimír Vích: Litomyšl, moje město

Litomyšl, Východní Čechy
18.12.
Vzpomínka na Václava Havla v Litomyšli

Vzpomínka na Václava Havla v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
Rodný byt Bedřicha Smetany

Rodný byt Bedřicha Smetany

Litomyšl, Východní Čechy
Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy
Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Litomyšl, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí