Úvod > Aktivity & akce > Akce > Orbis Pictus Play Zlín

Orbis Pictus Play Zlín

Kdy 1. leden 2017 - 31. prosinec 2018 Výstavy
Projekt Orbis Pictus Play aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie autorů Jiřího a Radany Waldových je mezinárodní projekt putovních výstav a doprovodných akcí, umělecky koncipovaných Petrem Niklem ve spolupráci s dalšími vizuálními umělci z České republiky i ze zahraničí.
Expozice ORBIS PICTUS PLAY s novou dispozicí, obnovenými exponáty i stále oblíbenými šlágry je (nyní nově) ve třech podlažích Zlínského zámku. Těšit se  můžete na strunné nástroje, kinetické sochy, velký objekt připomínající labyrint, objekt popisující lidské smysly a různé instalace, na které lze hrát. Rovněž se expozice rozšířila o kalimbu, alternativní hudební nástroj, který je sestaven z nerezových trubek a naladěn podle jejich délky. Nedávno se v expozici nově usadilo křeslo Mámení, kdy je člověk nasvícen, před ním je velká čočka ve tvaru televizní obrazovky.

Celkem v projektu najdete asi šest desítek exponátů, na zámek se jich vejde asi 35, některé jsou ve Zlíně uskladněny či občas vystaveny v jiných částech republiky.

Základem projektu, který měl svou premiéru v roce 2006 v Paříži, jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra a PLAY inspirované dílem humanistického myslitele J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Veleúspěšný projekt, který vidělo již více než 2,5 milionu návštěvníků, od svého zahájení již navštívil řadu měst v zahraničí i České republice. Nyní se Orbis Pictus Play pomyslně vrací domů, neboť Petr Nikl je zlínský rodák a ze stejného kraje pochází také slavný učitel národů J. A. Komenský.

Jednotlivé expozice se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii prostřednictvím interaktivních nástrojových objektů, které využívají mechanismy kinetického pohybu, světla a stínu, zvukových tónů. Každý objekt má svůj originální charakter a formu interakce s návštěvníkem. Jednotlivé instrumentální soubory se zaměřují zejména na fenomén hry - na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 12. 2017
24.5.
26.8.
Výstava kreseb Opice Petra Nikla na zlínském zámku

Výstava kreseb Opice Petra Nikla na zlínském zámku

Zlín, Východní Morava
21.5.
18.8.
Výstava Prostupy

Výstava Prostupy

Zlín, Východní Morava
24.4.
24.6.
Velikáni českého umění

Velikáni českého umění

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí