Úvod > Aktivity & akce > Akce > Orbis Pictus Play Zlín

Orbis Pictus Play Zlín

Kdy 1. leden 2017 - 31. prosinec 2018 Výstavy
Projekt Orbis Pictus Play aneb Brána do světa tvořivé lidské fantazie autorů Jiřího a Radany Waldových je mezinárodní projekt putovních výstav a doprovodných akcí, umělecky koncipovaných Petrem Niklem ve spolupráci s dalšími vizuálními umělci z České republiky i ze zahraničí.
Expozice ORBIS PICTUS PLAY s novou dispozicí, obnovenými exponáty i stále oblíbenými šlágry je (nyní nově) ve třech podlažích Zlínského zámku. Těšit se  můžete na strunné nástroje, kinetické sochy, velký objekt připomínající labyrint, objekt popisující lidské smysly a různé instalace, na které lze hrát. Rovněž se expozice rozšířila o kalimbu, alternativní hudební nástroj, který je sestaven z nerezových trubek a naladěn podle jejich délky. Nedávno se v expozici nově usadilo křeslo Mámení, kdy je člověk nasvícen, před ním je velká čočka ve tvaru televizní obrazovky.

Celkem v projektu najdete asi šest desítek exponátů, na zámek se jich vejde asi 35, některé jsou ve Zlíně uskladněny či občas vystaveny v jiných částech republiky.

Základem projektu, který měl svou premiéru v roce 2006 v Paříži, jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra a PLAY inspirované dílem humanistického myslitele J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Veleúspěšný projekt, který vidělo již více než 2,5 milionu návštěvníků, od svého zahájení již navštívil řadu měst v zahraničí i České republice. Nyní se Orbis Pictus Play pomyslně vrací domů, neboť Petr Nikl je zlínský rodák a ze stejného kraje pochází také slavný učitel národů J. A. Komenský.

Jednotlivé expozice se snaží rozvíjet imaginaci a fantazii prostřednictvím interaktivních nástrojových objektů, které využívají mechanismy kinetického pohybu, světla a stínu, zvukových tónů. Každý objekt má svůj originální charakter a formu interakce s návštěvníkem. Jednotlivé instrumentální soubory se zaměřují zejména na fenomén hry - na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 12. 2017
1.2.
31.3.
Strašidelné sklepení zlínského zámku

Strašidelné sklepení zlínského zámku

Zlín, Východní Morava
13.12.
25.2.
Henri Matisse (1869-1954): Dopisy

Henri Matisse (1869-1954): Dopisy

Zlín, Východní Morava
21.2.
6.5.
Otakar Lebeda (1877 - 1901)

Otakar Lebeda (1877 - 1901)

Zlín, Východní Morava
19.1.
20.5.
Hodiny ze Švarcvaldu

Hodiny ze Švarcvaldu

Zlín, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí