Úvod > Aktivity & akce > Akce > Opus Musivum: Mozaika ve výtvarném umění

Opus Musivum: Mozaika ve výtvarném umění

Kdy 20. listopad 2015 - 1. květen 2016 Výstavy
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy připravilo ve spolupráci se spolkem Art and Craft Mozaika jedinečnou výstavu mapující vývoj evropské a zejména české mozaikové tvorby od jejích antických kořenů až po současnost.
Výstavní projekt je výsledkem desetileté takřka detektivní práce Magdaleny Kracík Štorkánové a jejích spolupracovníků. Představuje důležitý krok v celkovém úsilí rehabilitovat techniky mozaiky v českých podmínkách, kde podobná souborná výstava dosud chyběla. Projekt přibližuje autorka výstavy těmito slovy: „Provází, informuje, analyzuje i provokuje. Ostatně technika mozaiky je provokativním uměním. Je to cesta k využití nejslabšího paprsku světla, který se jen tak toulá atmosférou..."

Autorka Magdalena Kracík Štorkánová se mozaice začala věnovat během studií na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru figurálního sochařství Jana Hendrycha (absolutorium v r. 2006). Účastnila se odborných stáží v Itálii a USA. Umělecky působí v dvojroli - jako výtvarnice a zároveň jako restaurátorka. Je zakladatelkou asociace Art and Craft Mozaika, která vznikla v roce 2012 za účelem ochrany, péče a restaurování muzívních památek a s cílem pokračovat v české tradici tvorby autorských mozaik.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 11. 2015

Ubytování a restaurace v okolí