Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Spejbl a Hurvínek na poličce v Muzeu loutkářských kultur Chrudim
"> "> chrudim loutky.jpg "> 2.jpg "> 3.jpg "> 4.jpg "> 6.jpg "> 13.JPG "> 14.JPG "> 5.jpg "> 8.jpg "> 9.jpg "> stale4.jpg "> stale6.jpg "> loutkychrudim.jpg "> loutky1.jpg "> loutky2.jpg "> 49373.jpg 49373.jpg
2.5.
31.10.
+ Přidat foto

Výstava Spejbl a Hurvínek na poličce v Muzeu loutkářských kultur Chrudim

Kdy 2. květen 2016 - 31. říjen 2016 Výstavy
Hurvínek letos slaví své 90. narozeniny! V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi proběhne letos hned několik výstav, věnovaných této nejznámnější české loutce.

V roce 2016 se můžete těšit i na další akce s Hurvínkem

Velkou výstavu k Hurvínkovým narozeninám otevřeme v květnu, ale malé postavičky Hurvínků a Spejblů přijíždějí do Chrudimi již dnes! Některé figurky už dokonce obsadily místo v prostorách po výstavě „Divadlo zrozené z vody“, která skončila 10. ledna 2016. Další malé figurky ze sbírky MLK, ale i ze sbírek soukromých sběratelů musí do Chrudimi teprve přicestovat, aby se usadilyve vitrínách „sběratelovy pracovny“, která vzniká ve výstavních prostorách určených pro krátkodobé výstavy.

Výstava Spejbl a Hurvínek na poličce bude slavnostně zahájenav pondělí 21. března 2016 v 17 hodin při příležitosti Mezinárodního dne loutkového divadla.
Při stejné příležitosti bude také slavnostně otevřeno Centrum pro badatelskou, dokumentační a publikační činnost.

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte do světa Orientu. Nechte se oslnit tichou krásou loutek, které ožívaly, mluvily v rukách loutkářů a těšily se potleskem publika. Nyní jejich tiché čekání mohou narušit svou návštěvou a zájmem návštěvníci muzea.

Stálá expozice nazvaná Magický svět loutek postupně návštěvníkům představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také vietnamská vodní loutka.

Od svého založení shromáždilo muzeum o světovém loutkovém divadelnictví doklady z více než sedmi desítek zemí. Sbírka obsahuje nejen ukázky loutkářství evropského, ale též unikátní předměty stínoherního divadla Indonésie, vietnamského vodního loutkoherectví, lidové marionety s oboustranou řezbou obličeje a ruční loutku sestavenou z náprstkových dílců z Indie, cejlonskou folklorní masku a tyčové figury, čínské prstové i stínoherní loutky a herecké masky japonského divadla Nó i doklady loutkářského umění na africkém kontinentě a v Americe. Nejzajímavější ukázky se představují ve stálé expozici v Mydlářovském domě, který je jednou z dominant města Chrudimi.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 2. 2016
1.1.
31.12.
Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Chrudim, Východní Čechy
8.2.
28.2.
Sladký únor v Paláci Pardubice

Sladký únor v Paláci Pardubice

Pardubice, Východní Čechy
19.2.
21.2.

"Čarodějná láska" s mezzosopranistkou Chaazi Levicek

Pardubice, Východní Čechy
10.2.
15.3.
Klára Sedlo: Světlo venku a temnota v nás

Klára Sedlo: Světlo venku a temnota v nás

Pardubice, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí