Úvod > Aktivity & akce > Akce > Výstava Spejbl a Hurvínek na poličce v Muzeu loutkářských kultur Chrudim
"> "> chrudim loutky.jpg "> 2.jpg "> 3.jpg "> 4.jpg "> 6.jpg "> 13.JPG "> 14.JPG "> 5.jpg "> 8.jpg "> 9.jpg "> stale4.jpg "> stale6.jpg "> loutkychrudim.jpg "> loutky1.jpg "> loutky2.jpg "> 49373.jpg 49373.jpg
2.5.
31.10.
+ Přidat foto

Výstava Spejbl a Hurvínek na poličce v Muzeu loutkářských kultur Chrudim

Kdy 2. květen 2016 - 31. říjen 2016 Výstavy
Hurvínek letos slaví své 90. narozeniny! V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi proběhne letos hned několik výstav, věnovaných této nejznámnější české loutce.

V roce 2016 se můžete těšit i na další akce s Hurvínkem

Velkou výstavu k Hurvínkovým narozeninám otevřeme v květnu, ale malé postavičky Hurvínků a Spejblů přijíždějí do Chrudimi již dnes! Některé figurky už dokonce obsadily místo v prostorách po výstavě „Divadlo zrozené z vody“, která skončila 10. ledna 2016. Další malé figurky ze sbírky MLK, ale i ze sbírek soukromých sběratelů musí do Chrudimi teprve přicestovat, aby se usadilyve vitrínách „sběratelovy pracovny“, která vzniká ve výstavních prostorách určených pro krátkodobé výstavy.

Výstava Spejbl a Hurvínek na poličce bude slavnostně zahájenav pondělí 21. března 2016 v 17 hodin při příležitosti Mezinárodního dne loutkového divadla.
Při stejné příležitosti bude také slavnostně otevřeno Centrum pro badatelskou, dokumentační a publikační činnost.

Vstupte do Magického světa loutek a nechte se vést od historie k moderně českého loutkářství. Nahlédněte do světa Orientu. Nechte se oslnit tichou krásou loutek, které ožívaly, mluvily v rukách loutkářů a těšily se potleskem publika. Nyní jejich tiché čekání mohou narušit svou návštěvou a zájmem návštěvníci muzea.

Stálá expozice nazvaná Magický svět loutek postupně návštěvníkům představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také vietnamská vodní loutka.

Od svého založení shromáždilo muzeum o světovém loutkovém divadelnictví doklady z více než sedmi desítek zemí. Sbírka obsahuje nejen ukázky loutkářství evropského, ale též unikátní předměty stínoherního divadla Indonésie, vietnamského vodního loutkoherectví, lidové marionety s oboustranou řezbou obličeje a ruční loutku sestavenou z náprstkových dílců z Indie, cejlonskou folklorní masku a tyčové figury, čínské prstové i stínoherní loutky a herecké masky japonského divadla Nó i doklady loutkářského umění na africkém kontinentě a v Americe. Nejzajímavější ukázky se představují ve stálé expozici v Mydlářovském domě, který je jednou z dominant města Chrudimi.

Celý popis
Naposledy změněno: 22. 2. 2016
1.1.
31.12.
Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Chrudim, Východní Čechy
9.3.
16.9.
Pohádkový život rodiny Lamkových

Pohádkový život rodiny Lamkových

Chrudim, Východní Čechy
1.4.
14.10.
Cyklopecky Pardubického kraje 2018

Cyklopecky Pardubického kraje 2018

Pardubice, Východní Čechy
4.3.
6.5.
Pardubické hudební jaro 2018

Pardubické hudební jaro 2018

Pardubice, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí