Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun

Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun

Kdy 1. říjen 2016 - 6. listopad 2016 Hudební a divadelní akce
Cyklus festivalových koncertů nabídne posluchačům řadu vynikajících interpretů známých a úspěšných na domácí i zahraniční scéně.
Šest týdnů napěchovaných špičkovými tuzemskými i zahraničními interprety klasické hudby, pestrá dramaturgie rozkročená mezi žánry, ale také bohatý doprovodný program nebo uvedení skladby ve světové premiéře. Takový bude další ročník Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun 2016, který již po čtyřiatřicáté oživí kulturní dění města Berouna.

Hlavní program festivalu s letitou tradicí připomínají osobnost Václava Talicha a jeho hodnotný odkaz, bude probíhat mezi 1. říjnem a 8. listopadem, letos podruhé v reprezentativních prostorách Kulturního domu Plzeňka. Podobně jako v předchozích letech si zájemci o kvalitní hudbu budou moci vychutnat intenzivní hudební prožitky během šesti koncertů a poprvé také prologu festivalu, jež jim zprostředkují prvotřídní hudebníci, pěvci a soubory. Kromě toho se letošní dramaturgie zaměří na mozartovské výročí, historicky poučenou interpretaci a neopomene dát šanci ani vynikajícím hudebníkům mladé generace. Doprovodný program pak láká na pestrou škálu výstav, koncertů či společenských událostí.

Zahájení 34. ročníku Talichova Berouna letos poprvé předznamená prolog festivalu, a to
1. října v kostele sv. Jakuba s mezzosopranistkou Janou Hrochovou, již doprovodí titulární varhaník Lukáš Petřvalský. Tento koncert zároveň zakládá novou tradici uvádění chrámové hudby v programu festivalu. Dramaturgické zaměření podnikne i několik výprav za rámec žánru klasické hudby. Jazzové přesahy ale i filmovou hudbu nabídne unikátní uskupení Prague Cello Quartet, k modernější kombinaci tónů a soudobé hudbě zas zamíří špičkový komorní soubor Martinů Voices nebo Akademie komorní hudby, jejíž mladí talentovaní stipendisté dostanou příležitost předvést své nadání při interpretaci „Improvizace na téma z Mozarta“, komponisty nejmladší generace a zároveň člena zmíněného ansámblu Michala Šupáka. Právě tato skladba jako již tradičně vznikla na objednávku Talichova Berouna a na festivalu bude uvedena ve světové premiéře.

Letošní ročník však nebude jen oslavou Václava Talicha, ale vzdá hold rovněž dalšímu velikánovi, jehož hudbu Talich miloval. Není jím nikdo menší než Wolfgang Amadeus Mozart, jehož 260. výročí narození si připomínáme právě letos. V mozartovském duchu se proto ponese hned několik večerů, přičemž jednotliví interpreti uvedou celkem osm jeho známějších i méně známých děl včetně premiérované skladby.
 
O tom, že Beroun žije Talichovým festivalem celoročně, vypovídá i množství doprovodných akcí, které probíhají během celého roku, přičemž svého vrcholu dosahují vždy v období konání samotného festivalu. Jejich cílem je oslovit široké spektrum veřejnosti. V doprovodných projektech se příznačně angažuje i berounská základní umělecká škola, jež nese jména slavného dirigenta. Na Talichovu počest muzicírují na půdě školy i mimo ni nejen žáci, ale i učitelé. Z mimohudebních akcí letošní program zve na fotografickou výstavu „Mezi tóny“ v městské galerii, výstavu obrazů a plastik na Plzeňce nebo tradiční pietní akt u hrobu Václava Talicha za pěveckého doprovodu.

Předprodej vstupenek a abonmá bude zahájen 8. září 2016 v Městském informačním centru Beroun (na Husově nám. 69). Více informací je k dispozici na tel. 311 654 321 nebo emailu mic@mkcberoun.cz. Cena abonmá činí 590 Kč, cena vstupenky na jednotlivé koncerty pak 210 Kč, pro studenty 100 Kč a 50 Kč pro děti. Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun 2016 pořádá Městské kulturní centrum Beroun v úzké spolupráci s festivalovým výborem. Významným partnerem festivalu je od roku 1999 Hudební a taneční akademie múzických umění v Praze (HAMU).
 
Celý popis
Naposledy změněno: 12. 8. 2016
23.11.
8.1.
Betlémy v Muzeu Českého krasu

Betlémy v Muzeu Českého krasu

Beroun, Střední Čechy
27.11.
1.1.
Kluziště v Berouně na Husově náměstí

Kluziště v Berouně na Husově náměstí

Beroun, Střední Čechy
27.11.
24.12.
Advent v Berouně

Advent v Berouně

Beroun, Střední Čechy
8.9.
31.8.
Výstava vah v Hýskově

Výstava vah v Hýskově

Hýskov, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Střední Čechy
Hotel Ok1 v Berouně

Hotel Ok1 v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Hotel Maxim v Berouně

Hotel Maxim v Berouně

Beroun, Střední Čechy