Úvod > Aktivity & akce > Akce > Letadlem nad Velkou Británií

Letadlem nad Velkou Británií

Kdy 11. březen 2016 - 17. duben 2016 Výstavy
Výstava leteckých fotografií Miluše a Karla Dohnalových z expedice uskutečněné v roce 2014.
Ing. J. Karel Dohnal je rodem Pražák, povoláním stavební inženýr. V roce 1964 odešel po vojně z vlasti, aby dostal politický azyl v tehdejším Západním Německu. Rok poté se přestěhoval do Spojených států. Ve státě Maryland založil stavební firmu, kterou řídil až do svého návratu do Česka v roce 1999.

Kromě práce Karel zasvětil velkou část svého života sportům. Patří k nim turistika, horolezectví, kanoistika, jachtařství a létání. V roce 1971 byl členem horolezecké expedice na nejvyšší horu Severní Ameriky, Denali na Aljašce. Zde si zamiloval Sever a o dva roky později sjel napříč Aljaškou sám celý Yukon. Počínaje rokem 1984 brázdil po čtyři roky světová moře na 12 m rodinné plachetnici. Se dvěma malými dětmi se zúčastnili závodu přes Atlantik. Byl členem řady dalších expedicí a cest, z nichž dvě popsal v knihách Yukon sólo a S Cessnou světem. Mnoho jiných pak zpracoval ve formě článků pro časopisy Yacht, Caravan, Potápění, Letectví a kosmonautika, Pilot magazine a AeroHobby.

Obě knihy Karla Dohnala se zaměřují na život domorodců v místech, které procestoval. Kniha Yukon sólo vyšla poprvé pro českého čtenáře v roce 1993 a podruhé nyní, v barevném provedení ku 30ti letému výročí jeho cesty. Kniha je založena na osamocené plavbě v kánoi po řece Yukon v létě 1973, dlouhé 66 dní a 3000 km, od pramenů v horách Kanady až po Beringovo moře. Mnohokrát zůstal s indiány a eskymáky, aby zachytil zbytky tradičního života. Vliv protestantských náboženských misí obestírá Sever jako černý kaftan mnicha.

Kniha S Cessnou světem vyšla v roce 2003. Je humornou kronikou o rodinné letecké expedici se 160 ilustracemi, když Karel jako pilot řídil jednomotorovou Cessnu 182 napříč kontinenty Ameriky, Afriky a Evropy. Během 15 měsíců proletěl 28 zemí a 45.000 km. V podobě 85 dobrodružných povídek Karel zachytil proměnlivost života Modré planety. S první manželkou Gabrielou přeletěli Andy, obletěli Hornův Mys, navigovali přes džungle Brazílie a fotografovali pouště Namibie, aby se Karel po 35 letech ve světě vrátil domů do Prahy.

Po svém návratu pokračoval v leteckých expedicích po Evropě a České republice. Na cestách ho doprovází jeho druhá manželka Miluše, která je fotograficky dokumentuje. Svým objektivem zachycuje krajinu, přírodní krásy a zajímavé objekty navštívených zemí. V Národním zemědělském muzeum návštěvníci již  mohli shlédnout fotografie z ČR, Německa, Francie, Španělska, Itálie. Současná výstava Letadlem nad Velkou Británií představuje malý výběr z velkého množství obrazové dokumentace krás ostrovní říše, tak, jak jej vidí ptáci a Karel a Miluše Dohnalovi.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 3. 2016

Ubytování a restaurace v okolí