Úvod > Aktivity & akce > Akce > Kovářská a kolářská sobota v Těšanech

Kovářská a kolářská sobota v Těšanech

Kdy 14. červenec 2018 10:00 - 18:00 Lidová řemesla a trhy
Technické muzeum v Brně spolu se svými maskoty dětských programů Šroubkem a Matičkou zve všechny zvídavé děti a jejich rodiče na další, tentokrát už prázdninový výlet. Zamíříme do barokní kovárny v Těšanech, kde v sobotu 14. 7. 2018 proběhne akce nazvaná Kovářská a kolářská sobota.

Na děti čeká kolo plné úkolů – stanoviště, kde si procvičí své znalosti, dovednosti i zručnost. Tentokrát budeme místo razítek dávat dohromady pomyslné kolo. Kolo totiž spojuje naše hosty. Pozvání přijali mistři dvou řemeslných oborů – kovářství a kolářství. Kdo si myslí, že tato řemesla patří už do minulosti nebo do pohádek, hluboce se mýlí. Všichni naši hosté vám potvrdí, že práce mají dost a rozhodně nemohou zahálet. Můžete si s nimi popovídat o práci a oboru nebo jen obdivně sledovat jejich šikovné ruce.

Umělecký kovář pan Josef Urbánek se kovařině věnuje už 50 let. Kovárnu má ve svém domě v nedalekém Měníně. Jeho díla zdobí židlochovický zámek a řadu dalších státních či soukromých objektů po celé republice ale i v zahraničí. S Technickým muzeem v Brně na kovárně v Těšanech spolupracuje již řadu let, s jeho „malou pomocí“ si zde vykovaly hřebík už stovky dětí.

Kolářství Uherka najdete v kraji Vysočina v obci Nyklovice nedaleko Poličky. Rodinná firma má tradici sahající čtyři generace zpět. Vyrábí tradiční loukoťová kola a dřevěné karoserie. Podílí se na rekonstrukci historických hasičských stříkaček a kočárů, vyrábí kola pro vozy a historická děla. Pan Aleš Uherka je držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel v oboru tradiční kolářství. Také jejich práce najdete po celé republice i v zahraničí, jmenovat můžeme např. zámek Čechy pod Kosířem nebo práci na renovaci unikátní historické sanitky z první světové války.

A proč spolu právě tato dvě řemesla? I když se to na první pohled nemusí zdát, tato řemesla spolu úzce spolupracovala, především na výrobě kol a vozů. Kolář kolo zhotovil ze dřeva a kovář na něj pak nakoval kovovou obruč, aby vydrželo na cestách. Pracovali tedy ve vzájemné součinnosti, a proto i v těšanské kovárně najdete expozice obou řemesel. Naše památky jsou ale nejhezčí, když ožívají ruchem původních řemesel, neváhejte tedy a druhou červencovou sobotu se v Těšanech přesvědčíte, že zlaté české ručičky najdeme v našem národě i dnes.

Celý popis
Naposledy změněno: 4. 7. 2018
1.12.
2.12.
Výstava Betlémů v kovárně v Těšanech

Výstava Betlémů v kovárně v Těšanech

Těšany, Jižní Morava
25.10.
6.1.
Sochař a legionář Rudolf Březa

Sochař a legionář Rudolf Březa

Prace, Jižní Morava
1.7.
31.10.
Nová expozice v podzemí zámku Slavkov - Právo útrpné

Nová expozice v podzemí zámku Slavkov - Právo útrpné

Slavkov u Brna, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí