Úvod > Aktivity & akce > Akce > Jarní hrnčířské trhy v Berouně 2018

Jarní hrnčířské trhy v Berouně 2018

Kdy 5. květen 2018 8:00 - 6. květen 2018 17:00 Lidová řemesla a trhy
Trhy v Berouně se konají dvakrát do roka, na jaře a na podzim. Ke dvoudenní přehlídce hrnčířů a řemeslníků patří také dobré jídlo a pití, stejně tak jako pohodová hudební vystoupení. Letošní již XVI. hrnčířské a řemeslné trhy se budou konat ve znamení řemesla: umělecká mozaika.

Berounští hrnčíři patřili k váženým a uznávaným řemeslníkům již ve středověku. V širší povědomí vešli zejména tzv. berounským zbožím, červeně zbarvenou keramikou, zdobenou bílými přírodními motivy, z níž se pilo při korunovaci krále Matyáše v roce 1611 a oblíbil si ji i císař Rudolf II. či Vilém z Rožmberka. Tato keramika se v 16. a 17. století nevyráběla nikde jinde než právě v Berouně. Repliky této unikátní berounské keramiky je možné zakoupit v městském informačním centru na Husově náměstí.

V dnešní době se v Berouně staly tradicí již každoročně pořádané Hrnčířské trhy a Jarní hrnčířské a řemeslné trhy, na kterých návštěvníci najdou nejenom repliky zmíněné berounské keramiky, ale širokou nabídku keramiky různých technik od hrnčířů z celé republiky i zahraničí. Součástí akcí bývají koncerty, ochutnávky staročeských specialit, piva i českých a moravských vín.

Letošní trhy se uskuteční 5. a 6. května a 8. a 9. září 2018. Jarní trhy proběhnou v sobotu od 8 do 18 a v neděli od 9 do 17 hodin.

Doprovodný hudební program

SOBOTA 5. 5. 2018 Husovo náměstí
9.00–11.00    BEROUŇAČKA – dechová hudba / Beroun
11.00–12.00   TŘEHUSK – staropražská kapela / Beroun
13.00–17.00   ŠPALÍČEK – lidová muzika,
                        MATENÍK – taneční soubor / Praha
16.00–17.00   ZLATKA BARTOŠKOVÁ – šanson / Praha
17.00–18.30 FRAJÉŘI Z GALÉRKY – staropražská kapela / Praha

Muzeum berounské keramiky 18 hod. – vernisáž Šárka Hejnová
18.00–19.00 vernisáž ak. mal. ŠÁRKA HEJNOVÁ – MOZAIKA  
ZLATKA BARTOŠKOVÁ – šanson / Praha

V sobotu 6. května na náměstí Joachima Barranda se můžete opět těšit na Koláče fest Beroun. Info, organizace Koláče festu: http://www.mkcberoun.cz/

NEDĚLE 6. 5. 2018 Husovo náměstí
10.00–13.00   ŠPALÍČEK – lidová muzika / Praha
14.00–15.00   JESSIKA MAY – šanson, francouzské lidovky / Québec, CAN
15.00–17.00   „The Dalton Rose“ TONY ROSE & DALTON STANSBURY
                         country, folk / Scotland / USA

Stánky s občerstvením budou na svých místech a ve stejném rozsahu – pivo Berounský medvěd, grilované klobásky, selátko, halušky, ale i bio hamburgery. Lahodná káva, mazané dorty a koláčky i přírodní mošty. A tradičně dobrá vína z Čech a Moravy ve vinařském koutku, kde najdete také řecké olivy, sýry a další gurmánské speciality. Poprvé letos ochutnáte mexickou kuchyni – občerstvení založené na avokádu a tradičním guacamole. Jejich menu zahrnuje jak guacamole s totopos (tortillové chipsy) či v portobellu, tak quesadillas, což jsou tortilly s různými náplněmi (zeleninová, sýrová, masová, …), a další avokádové variace.

Také letos směrovali organizátoři příspěvky od stánků s občerstvením ve prospěch dobročinné sbírky berounské katolické farnosti. Z výtěžku této sbírky a z výtěžku hrnčířské tomboly podpoří farnost zčásti Stacionář sv. Anežky České pro seniory v Berouně a část bude použita na opravu krovu zábranského kostela. 


Umělecká mozaika

Letošní trhy se konají ve znamení umělecké mozaiky. K nejstarším uměleckým technikám patří mozaiky. Nepravidelné či pravidelné barevné obrazce vytváří lidstvo již po staletí. Zdobení povrchu mozaikou se označuje termínem „Enciclopedia dell’arte antic“ a je úzce spojeno s architekturou. Mozaika je archaické slovo, které se nám dochovalo z řečtiny a znamená múza. Blíže má tento název k latinskému výrazu muzaeum , což znamená klášter múz. Vznik mozaiky spadá pravděpodobně do doby dva až tři tisíce let před naším letopočtem do oblasti Malé Asie a Mykénského Řecka. Kdo položil základní kámen výrobě mozaiky, ovšem známo není. Legenda vypráví, že jakýsi řecký otrok rozbil v Gordonii v domě svého pána vázu a aby ji nevyhodil, nalepil střepy z celé vázy na zem svého panovníka. Podlaha však byla zakrytá koberci a objevena o stovky let později.

O mozaice na českém území dosud vyšlo jen několik článků a studií v odborných a kulturních časopisech; práci většího rozsahu v současné době připravuje František Tesař. A my máme skvělou zprávu!  Fakulta restaurování UPCE Litomyšl bude na Hrnčířských trzích prezentovat mozaikářské realizace studentů. Jsou to práce, které vznikly v rámci kurzů, jež pro studenty restaurátorské školy v Litomyšli pořádá každoročně MgA. Petr Hampl ve spolupráci právě s Františkem Tesařem, který byl od 60. let do roku 1994 vedoucím mozaikárny Uměleckých řemesel na Letné.
 

Co všechno si můžete zakoupit

Výrobky ze skla, historické zeleno šedé sklo, lehané sklo, lité sklo, broušené sklo, vinuté perly. Lampy, korálky, šperky, krasohledy, skleněné interiérové doplňky, jako například hodiny od skláře Ócsaga Zsolta z Dunakeszi u Budapešti.

Další kovové výrobky, jako kovářská dílna Jakuba Uhlíře ze Suché Lozi, umělecky kované předměty v kombinaci se dřevem, keramikou a sklem. Cínové nádobí, smalt, dráteníci, krásné kovové šperky, unikátní otevírací nože. Řezbáři a jejich loutky, plastiky, hračky, ruční výroba hudebních nástrojů, zahradní masivní nábytek i rustikální nábytek do interiéru, soustružené nádobí, ručně dlabané mísy, lžíce, nádobky, vařečky, prkýnka na krájení, formy na perník, bednářské výrobky, luky až po luxusní dřevo kazety - šperkovnice. Výrobky z textilu a kůže, módní design, autorské oděvy, tkaní, pletení, kolovrátek, nové druhy textilního zpracování plstě, koberce, koberečky, látkové hračky, výšivky, ubrusy, batika, malba, malované hedvábí, klobouky, patchwork, tašky i kabelky. Kožená galanterie, kabely, kabelky, pásky i kožená ručně šitá originální obuv Krása. Nemohou chybět tradiční košíkáři, koše pletené z proutí, Zuzany Tilajcsikové z Veltrus a mnoho dalších výrobků také z lýka a šustí.Výrobky z papíru, knihaři a krásné ruční balící papíry. Kosmetika, hladivá mýdla nejrůznějších vůní, vyrobená tradiční metodou z olejů, podle vlastních receptur, vyráběná na bázi jogurtu a ovesných vloček, léčivé oleje a soli, také včelí produkty. Inspirace, dobrý nákup a skutečná kvalita.
 

Kde zaparkovat

Parkování bude opět zajištěno mimořádně na Závodí, na louce u bývalého autobusového nádraží. Nově jsme dostali k dispozici parkování v bývalém areálu TIBA. Tato parkoviště a parkoviště u vlakového nádraží budou bez poplatků. Věříme, že řidiči rádi místo poplatku přispějí dobročinným organizacím. Dále je k dispozici parkovací dům U Černého koně (15 Kč/hod.; svátky a noční stání 2 Kč/hod.).

Celý popis
Naposledy změněno: 2. 5. 2018
7.5.
30.10.
Karlštejnský poklad – výstava kopie císařské koruny

Karlštejnský poklad – výstava kopie císařské koruny

Karlštejn, Střední Čechy
14.4.
8.9.
Běhej lesy 2018

Běhej lesy 2018

Sněžné, Vysočina
5.4.
9.9.
Festival Jarmily Novotné

Festival Jarmily Novotné

Liteň, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Pizzerie & Restaurace Carino

Pizzerie & Restaurace Carino

Beroun, Střední Čechy
Hotel Maxim v Berouně

Hotel Maxim v Berouně

Beroun, Střední Čechy
Hotel Grand Beroun

Hotel Grand Beroun

Beroun, Střední Čechy