Úvod > Aktivity & akce > Akce > Den válečných veteránů v Armádním muzeu Žižkov - zrušeno z důvodu rekonstrukce

Den válečných veteránů v Armádním muzeu Žižkov - zrušeno z důvodu rekonstrukce

Kdy 11. listopad 2017 10:00 - 17:00 Historické a vojenské akce
11. listopadu, kdy si připomínáme 99. výročí ukončení bojů první světové války v roce 1918, se v prostorách Armádního muzea Žižkov opět uskuteční Den válečných veteránů. Připraven je bohatý program, soutěže i ukázky zbraní a techniky.
Den válečných veteránů bude v Armádním muzeu Žižkov symbolicky zahájen 11. 11. v 11 hodin dopoledne. Muzeum je ovšem otevřeno již od 10 hodin. Vstup do muzea i na všechny akce je zdarma.

Co všechno budou moci účastníci a návštěvníci Dne válečných veteránů shlédnout?

Již před samotnou budovou muzea je přivítá vojenská technika Armády České republiky, která bude vystavena ve statických ukázkách. K vidění bude bojové vozidlo Land Rover Cowboy, představí se i obrněný transportér Pandur a také vozidlo Hummer. Přistavena bude rovněž vojenská kuchyně, která bude vařit pravý vojenský čaj. Při předchozích Dnech válečných veteránů si ho všichni pochvalovali a není důvod, proč by neměl chutnat i letos…

Na nádvoří muzea bude pro malé návštěvníky připravena dětská střelnice, budou zde také probíhat soutěže výtvarného charakteru – malovat se bude červený vlčí mák, symbol Dne válečných veteránů. Vedle toho se děti budou moci zúčastnit rovněž soutěží vědomostního rázu, na ty nejlepší pak samozřejmě čekají ceny.

V muzeu a jeho expozicích budou probíhat komentované prohlídky.

Uvnitř muzea bude možné prohlédnout si a vzít do ruky některé ruční zbraně. Půjde o zbraně z 20. století, ale také ze století devatenáctého a o některé raritní kusy. V muzeu pak bude také vystaveno diorama znázorňující boje na Dukle v roce 1944, tedy před sedmdesáti lety.

Symbolem celého Dne válečných veteránů je červený vlčí mák a s touto květinou se návštěvníci budou moci setkávat v průběhu celého dne.

Den válečných veteránů se slaví již od roku 1919, v České republice je připomínám především v posledních letech. Jde o významný svátek, který je připomínkou těch, kteří bojovali či padli ve válečných konfliktech, kterých se ve 20. století na evropském kontinentu, ale také v dalších blízkých i vzdálených místech, odehrálo značné množství. Je to tedy svátek československých legionářů a všech bojujících i padlých v první světové válce, také československých hrdinů, kteří ve druhé světové válce bojovali za národní svobodu, ale i více než 20 000 příslušníků Armády České republiky, kteří za posledních dvacet let prošli nejrůznějšími misemi na Balkáně, v Iráku, Afghánistánu a jiných místech celého světa.

Proč se vlčí mák stal symbolem Dne válečných veteránů?

Původ nalezneme v básni Ve Flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Útrapy a bolest raněných vojáků mírnil psaním básní, zvláště se ho dotkla smrt přítele a bývalého žáka poručíka Alexise Helmera.

V den, kdy báseň vytvořil, prý vál jemný východní vítr a vlčí máky se mezi hroby vlnily. Papír s básní však autor posléze zahodil. Našel ho ovšem jeden z důstojníků. Báseň ho zaujala, poslal ji do Anglie a časopis Punch ji publikoval 8. prosince 1915.

Vlčí mák pak jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová.

V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů právě vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Tradice nošení vlčího máku se však autor básně John McCrae nedožil. Padl před koncem války.
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 11. 2017

Ubytování a restaurace v okolí