Úvod > Aktivity & akce > Akce > Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem ve Strakonicích

Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem ve Strakonicích

Kdy 15. květen 2016 Společenské akce
V neděli 15. května proběhne od 9.00 do 13.00 hodin na letišti ve Strakonicích akce s názvem Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem. Na programu se kromě zdejších vojáků budou podílet i příslušníci ostatních vojenských útvarů a složek Integrovaného záchranného systému.

Zmíněná akce se na jihu Čech stala již tradicí. Každoročně ji navštíví zhruba tři tisíce lidí. Organizátoři i letos slibují zajímavý program, který zpestří několik novinek. Jednou z nich bude legionářský kilometr.

V prostoru pískovny na strakonickém letišti bude vymezena trať s několika stanovišti. Zájemci si na nich budou moci vyzkoušet střelbu z útočné pušky CZ 805 BREN, střelbu ze vzduchovky, hod granátem na cíl, překonávání překážek a další činnosti. Zajímavou formou tak chtějí organizátoři akce lidem připomenout odkaz československých legionářů, kteří bojovali za naši svobodu a samostatnost. Prvotní myšlenka pochází od Zdeňka Hrušky, člena předsednictva Československé obce legionářské a předsedy strakonické jednoty.

S novinkami se pochlubí také hasiči a policisté. Policie ČR představí nové vozy, které od konce loňského roku rozšířily vozový park územního odboru policie Strakonice. Jedná se o vozidla značek Volkswagen, Škoda Octavia a Hyundai, které splňují náročné požadavky bezpečnostních sborů.

K vidění bude také výstroj a výzbroj Městské policie. Na akci nebude chybět ani BESIP Ministerstva dopravy – tým silniční bezpečnosti Jihočeského kraje. Zájemci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet reakční dobu na autotrenažéru a cyklotrenažéru či působení alkoholu a drog na pohyb člověka za pomoci speciálních brýlí.

Vojenská technika, boj z blízka či mažoretky

Strakonické vojáky v jejich úsilí pravidelně podporují kolegové z jiných útvarů. Návštěvníci se tak mohou těšit na průlet letounů JAS-39 Gripen, jež předvedou piloti z čáslavské 21. základny taktického letectva. Přiletí také možná vrtulník Mi-24 z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Jinečtí dělostřelci zase představí samohybnou kanónovou houfnici DANA. Do akce se rovněž zapojí zástupci českobudějovického rekrutačního pracoviště a brněnské Univerzity obrany. Na ně se mohou se svými dotazy obracet zájemci o službu v Armádě ČR nebo studium na vysoké vojenské škole.

Součástí programu budou i dynamické ukázky. Strakoničtí vojáci předvedou boj z blízka, či jakým způsobem chrání protiletadlovými systémy náš vzdušný prostor. Příslušníci Vojenské policie zase připravují ukázku z výcviku služebních psů. Milovníky historie jistě potěší ukázka bojového nasazení z druhé světové války v podání členů vojenského historického klubu Čeští lvi. Po dvouleté odmlce na akci vystoupí strakonické mažoretky Miniotavanky. Své dovednosti předvedou strakoničtí hasiči a členové zdejšího aeroklubu. Návštěvníci se mohou těšit také na občerstvení v podobě pravého rakeťáckého guláše.

Celý popis
Naposledy změněno: 15. 5. 2016
23.8.
26.8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2018

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2018

Strakonice, Jižní Čechy
20.5.
20.5.
Farářova tajná komnata

Farářova tajná komnata

Malenice, Jižní Čechy
Visutá lávka u Strakonického hradu

Visutá lávka u Strakonického hradu

Strakonice, Jižní Čechy
Strakonický hrad

Strakonický hrad

Strakonice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a bar Kalich

Restaurace a bar Kalich

Strakonice, Jižní Čechy
Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy
Restaurace a hotel Splávek

Restaurace a hotel Splávek

Strakonice, Jižní Čechy