Úvod > Aktivity & akce > Akce > World Pangolin Day - světový den luskounů v Zoo Praha

World Pangolin Day - světový den luskounů v Zoo Praha

Kdy 20. únor 2016 Společenské akce
Luskouni – podivuhodní savci připomínající tvarem těla šupinatého mravenečníka. Zatímco pro Evropany jde prakticky o neznámé zvíře, čínská chuť na luskouny dohnala tento druh na pokraj vyhynutí. Na rozdíl od slonů a nosorožců má tento plachý tvor mnohem méně mezinárodních ochránců.

Program – sobota 20. února

9:00 – 14:00        Slavíme světový den luskounů

                               (před Vzdělávacím centrem u hlavního vchodu)

10:00 – 16:00     Neviditelná tajemství

                             (Vzdělávací centrum u hlavního vchodu)

Kromě ceněného masa luskounů stoupá také poptávka po jejich šupinách. Ty jsou totiž využívány v tradiční čínské medicíně, údajně například proti otokům, pro podporu krevního oběhu nebo stimulaci laktace u kojících žen. V Asii a Africe žije osm druhů luskounů. A stejně jako v případě sloních klů a nosorožčích rohů stoupá množství pašovaných luskounů úměrně tomu, jak se rozrůstá a bohatne čínská střední třída. Když asijské zásoby luskounů začaly docházet, obrátili obchodníci pozornost směrem k Africe, aby si zajistili nové dodávky. Evolučně jedineční a fascinující luskouni tak bez většího zájmu veřejnosti čelí v Africe velmi podobnému nebezpečí jako nosorožci. V situaci, kdy je navíc vedle lovu pro maso ze strany místních obyvatel enormně ohrožuje zájem bohaté a mimořádně lidnaté Asie o šupiny, se zdá být o jejich osudu rozhodnuto.

Připomenout ohrožení luskounů si klade za cíl World Pangolin Day, který probíhá vždy třetí únorovou sobotu; letos 20. února.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 2. 2016
1.1.
31.12.
Happy Mondays v Zoo Praha 2017

Happy Mondays v Zoo Praha 2017

Praha 7, Praha
1.11.
31.3.
Zimní komentovaná krmení v zoo Praha

Zimní komentovaná krmení v zoo Praha

Praha 7, Praha
6.1.
18.3.
Džungle, která nespí

Džungle, která nespí

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí