Úvod > Aktivity & akce > Akce > Vlak, kde si děti vyhrajou, to je Cyklohráček

Vlak, kde si děti vyhrajou, to je Cyklohráček

Kdy 25. březen 2017 9:00 - 29. říjen 2017 19:00 Akce pro děti
Každý víkend jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného rodinný výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště. Jmenuje se Cyklohráček a cestou na výlet se v něm zabaví děti i rodiče. Ve Slaném čeká na výletníky cesta za pokladem a každý může využít slevy v pivovaru, aquaparku, muzeích nebo v cukrárně.
Pro nejmenší je ve vlaku dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, dámě, kartách i piškvorkách, kreslit křídami nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Loni dostal Cyklohráček nový červený vůz s velkým balónkovištěm a stavebnicemi.

O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti také dárky na památku. Děti od nich dostanou také volnou vstupenku do Království železnic na Smíchově.

V Cyklohráčku je samotná cesta cílem, protože se děti zabaví už cestou na výlet. Ale nutno říct, že vlak má své kouzlo i pro tatínky, kteří mohou  pozorovat strojvedoucího při práci. Za jeho zády je prosklená stěna, takže se můžete, jak se řídí vlak a pozorovat výhybky a návěstidla před vlakem. 

Pozor na aktuální výluku na trase Cyklohráčku. Od soboty 14. října do soboty 28. října do 14 hodin je kvůli opravě uzavřena trať Noutonice – Podlešín. Cyklohráček pojede v těchto dnech bez omezení z Prahy až do Noutonic. Z Noutonic do Slaného ho nahradí po dobu výluky autobusy. Ty zastaví pro výletníky také přímo u hradu Okoř. Více informací najdete na webových stránkách Cyklohráčku.

Pro velké i malé cyklisty je ve vlaku speciální cyklovůz, kam se vejde přes 25 kol a hrajvedoucí mají malé pozornosti i pro každého cyklistu. Je třeba ale říct, že Cyklohráček slouží i běžným cestujícím, kteří si nechtějí cestou hrát nebo cestovat s kolem. I pro ty je zde dostatek místa.

Novinka 2017: Jízda po krásné trati Pražského semmeringu
Od letošního roku jezdí Cyklohráček na území Prahy novou trasou. Vyjíždí z hlavního nádraží a jede přes Smíchov a Zličín do Hostivice a dále do Slaného. Využije trať Pražského semmerignu, která překoná Prokopské údolí přes vysoké historické viadukty a nabídne všem cestujícím nádherné výhledy z výšky na Prahu.

Kam s Cyklohráčkem na výlet
Cyklohráček vás doveze do romantického údolí hradu Okoře, navštívit můžete románskou rotundu na Budči, zoopark v Zájezdě nebo historické město Slaný. Na své si přijdou i lovci keší, ta o Cyklohráčku je totiž vezme do hluboké historie tratě, po které vlak projíždí. Její začátek je na nádraží v Hostivici a na finálních souřadnicích vás čeká železniční překvapení.

Nově je partnerem Cyklohráčku také bukr Drnov nedaleko stanice Podlešín, kde můžete navštívit Muzeum studené války a protivzdušné obrany. Cestující z Cyklohráčku mají vstup do muzea o 30 % levnější.

Pojeďte s Cyklohráčkem do nově otevřeného muzea včelařství v Kolči. Najdete ho na zdejším zámku jen pár kroků od vlakové zastávky.  O sobotách a nedělích má otevřeno vždy od 10 do 17 hod.

Cesta za zlatým pokladem ve Slaném a turistická vizitka
Po příjezdu do Slaného můžete s dětmi vyrazit na cestu za pokladem. Ve vlaku dostanete od hrajvedoucích herní plán. Pokud seberete všechny indicie správně, dovedou vás ke zlatému pokladu ukrytému ve městě. Něco si z něj budete moct odnést a získáte také unikátní turistickou vizitku Cyklohráčku. Hrou děti provede Bořek – malý kluk, kterého dostalo město Slaný do svého znaku v době, kdy Českému království vládl král Václav II.

Pokud turistické vizitky sbíráte, tu z Cyklohráčku můžete získat jen dvěma způsoby. Navštívíte infocentrum ve Slaném a předložíte jízdenku ČD nebo PID z Cyklohráčku (musí na ní být razítko od hrajvedoucího z vlaku) nebo ulovíte ve Slaném zmíněný zlatý poklad.

Speciální vůz pro cyklisty
Cykohráček má čtyři vozy. Vůz plný hraček pro nejmeší cestující (ten je nízkopodlažní, aby zde maminky mohly zaparkovat pohodlně kočárky), vůz plný her pro větší děti, vůz plný balónků s velkou hernou a cyklovůz. Do vozu pro cyklisty se vejde 25 kol a cyklisté tu během jízdy můžou provést malý servis - k dispozici mají kompresor na dofouknutí duše, sadu na lepení, mazání i nářadí na běžné opravy. Jako dárek dostanou yklisté od hrajvedoucích reflexní pásky, aby byli na silnici dobře vidět.

Kdy a odkud Cyklohráček jezdí
Cyklohráčkem se můžete svézt každou sobotu, neděli i svátek. Vyjíždí z pražského hlavního nádraží vždy v 9:07 a 13:07, zpět ze Slaného jede v 11:01 a 16:57. V Praze můžete přistoupit také na severním nástupišti smíchovského nádraží na Cibulce nebo na Zličíně.

Zpět ze Slaného do Prahy jede v 11:01 a 16:57. Odpoledne mají rodiče s dětmi ve Slaném mezi příjezdem a odjezdem vlaku dvě hodiny, tedy čas, který mohou využít právě k návštěvě aquaparku, muzeí nebo hře, která dovede děti za pokladem.

Až budete s dětmi výlet plánovat, vězte, že odpolední vlak z Prahy je zpravidla volnější než ten ranní. Pokud byste plánovali Cyklohráčkem cestu ve větší skupině, dejte o sobě prosím minimálně tři pracovní dny dopředu vědět na email bezouska@zap.cd.cz.

Slevy pro cestujícící z Cyklohráčku ve Slaném a okolí
Město Slaný připravilo pro návštěvníky z Cyklohráčku speciální slevy, které může využít celá rodina. Cestující získají například za 85 Kč celodenní vstup do místního aquaparku, slevu do místní cukrárny i pivovaru nebo 50% slevu do vlastivědného muzea. Zdarma dostanou cestující turistickou mapu regionu na infocentru ve Slaném. Slevy získáte velmi jednoduše. Ve vlaku dostanete od hrajvedoucích slevovou kartu Cyklohráčku, kde jsou slevové kupony. Hrajvedoucí vám kartu orazítkuje a můžete na výletě využít všechny slevy.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2017

Ubytování a restaurace v okolí