Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2018

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2018

Kdy 21. červen 2018 9:30 - 24. červen 2018 17:00 Festivaly
Přijeďte na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. Každý poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu.
Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Najdete zde zábavu i poučení, můžete zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Mnoho diváků se už po léta účastní hodnocení v populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a někteří z nich si v ní přímo i zatančí. Na každoroční setkání se vždy těší nejenom samotní návštěvníci, ale i desítky účinkujících od nás i ze světa, neboť festival je už tradičně místem setkávání přátel lidových tradic a zábavy.

Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru zájemci sledují rovněž ve vlastní budově zámku – již tradicí se staly hudební pořady v zámecké expozici lidových nástrojů.

Zahraniční soubory z blízkých i vzdálených zemí vystupují na festivalu už od roku 1957 a každoročně přinášejí divákům nové zážitky svými exotickými kroji, tanci a písněmi.
 
Pro každého návštěvníka je však tím nejcennějším jeho vlastní prožitek, proto je nejlépe přijet do Strážnice a prožít nezaměnitelnou atmosféru festivalu osobně. Jste všichni srdečně vítáni.

Festival uzavře nedělní program To nejlepší na konec (neděle 15:30, amfiteátr Bludník)

Letošní ročník
Tento ročník bude vskutku významný, i když samotný festival neslaví žádné kulaté či půlkulaté jubileum. Zato jej slaví celá naše země. Vždyť si připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky, společného státu Čechů a Slováků. Je tedy co oslavovat. My se s hrdostí hlásíme k tomu, že v roce 1946 po skončení strašlivé války vznikl náš festival pod názvem „Československo v tanci a zpěvu“. Historicky vzato, byl to vůbec jediný celostátní folklorní festival, který seznamoval diváky s folklorními tradicemi v česko-slovenských souvislostech. Je tomu tak až dosud, protože „Strážnice“ dává příležitost slovenským kolektivům v míře, jaké se českým souborům na slovenských akcích nedostává.

Připomeňme si též, že nejvýznamnější folklorní slavnosti na území bývalého Československa nejčastěji vznikly podle vzoru, či dokonce pod přímým vlivem „Strážnice“. Dobovým jazykem řečeno, každý region chtěl mít svou vlastní malou „Strážnici“. Proto si v rámci letošního ročníku výročí vzniku Československé republiky připomeneme velkými pořady „Síla tradice“ a „Galavečer hudby a tance“.

Jubileum roku 1918 však neochudí programovou skladbu slavností. Diváci mohou zhlédnout jak vystoupení zahraničních kolektivů ve variantách programu „Z krajin za obzorem“, tak regionální folklor z Brněnska v pořadu „Ta brněnská mája tenká“. Ten se předvede ještě v několika dalších pořadech. Zkrátka nepřijdou ani další regiony: Valašsko, Slovácko, území od Šumavy k Alpám a jiné. Opomenout nelze ani řadu programů Dětské Strážnice.Tak jako každý rok jsme pro návštěvníky slavností připravili více než dostatečnou nabídku.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 6. 2018
8.9.
Strážnické vinobraní 2018

Strážnické vinobraní 2018

Strážnice, Jižní Morava
31.12.
Silvestrovské setkání Čechů a Slováků na Velké Javořině

Silvestrovské setkání Čechů a Slováků na Velké Javořině

Velká nad Veličkou, Jižní Morava
15.6.
30.9.
Svět fantazie Aloise Sikory

Svět fantazie Aloise Sikory

Hodonín, Jižní Morava
9.5.
8.7.
120 let českého gymnázia v Kyjově

120 let českého gymnázia v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí