Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2017

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2017

Kdy 22. červen 2017 9:30 - 25. červen 2017 17:00 Festivaly
Přijeďte na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. Každý poslední víkend v červnu se do Strážnice sjíždějí tisíce návštěvníků, aby se pobavili a užili si příjemné atmosféry města, zámeckého parku a skanzenu.
Během festivalu se můžete potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Najdete zde zábavu i poučení, můžete zhlédnout vystoupení nejen našich, ale i zahraničních souborů a seznámit se tak s jinými kulturami. Mnoho diváků se už po léta účastní hodnocení v populární Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku a někteří z nich si v ní přímo i zatančí. Na každoroční setkání se vždy těší nejenom samotní návštěvníci, ale i desítky účinkujících od nás i ze světa, neboť festival je už tradičně místem setkávání přátel lidových tradic a zábavy.

Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém strážnickém skanzenu. Programy komornějšího charakteru zájemci sledují rovněž ve vlastní budově zámku – již tradicí se staly hudební pořady v zámecké expozici lidových nástrojů.

Zahraniční soubory z blízkých i vzdálených zemí vystupují na festivalu už od roku 1957 a každoročně přinášejí divákům nové zážitky svými exotickými kroji, tanci a písněmi.
 
Pro každého návštěvníka je však tím nejcennějším jeho vlastní prožitek, proto je nejlépe přijet do Strážnice a prožít nezaměnitelnou atmosféru festivalu osobně. Jste všichni srdečně vítáni.
 

Do Strážnice za tancem a zpěvem

Mnoho návštěvníků strážnického festivalu vyhledává možnost aktivně si odpočinout, zatancovat si a zazpívat. Většinou se tak děje u dechových a cimbálových muzik v parku při Zábavách a Nocích s hudci. Stejně jako v každém roce jsou i letos připravené cimbálové muziky a dechové hudby, se kterými se můžete setkat na obvyklých scénách v zámeckém parku – Pod Šancama, U Hájenky, U amfiteátru Zámek a Na Ostrůvku. V pátek 23. se bude zpívat a tancovat od 19:00 do 2:30 v zámeckém parku, v sobotu 24. června na stejném místě od 12:00 do 3:00 hodin a v neděli 25. června pak decentně od 10: do 17:00 hodin.

Dlouholetou stálicí programové struktury strážnického festivalu je i "škola tance", která umožňuje návštěvníkům a návštěvnicím slavností osvojit si tradiční tance zemí či regionů, odkud přicházejí zahraniční účinkující. Tance s přáteli se zahraničními soubory si nenechejte ujít v neděli od 10:30 hodin na jevišti amfiteátru Zámek.
 

Vybíráme z programu

Už mnoho let začíná festival neformálně setkáním u busty Slávka Volavého (pátek 23. června 2017 od 19:00 hodin), zakladatele festivalu, dlouholetého ředitele Ústavu lidového umění a významného strážnického primáše.

Pořad zahraničních souborů Z krajin za obzorem patří každoročně k těm nejnavštěvovanějším (pátek 21.00 amfiteátr Bludník, sobota 22:30 amfiteátr Zámek, neděle 14:00 amfiteátr Bludník). Tématem budou Mezinárodní dudácké kontrasty a Letem světem s čertovským měchem.

V pátek od půl jedenácté večer můžete navštívit program s poetickým názvem O lásce všelijak písní (od 22:45 hod., amfiteátr Zahrada). V žánru lidových písní mají písně o lásce nejčetnější zastoupení. Zazní jak písně lyrické, tak balady. Materiálově pořad čerpá především z písňového materiálu z moravsko-slovenského pomezí, z oblasti Bílých Karpat a Valašska.

Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se řadí ke stálicím sobotního dne. Od půl třetí odpoledne pak probíhá hlavní finále. Chlapce budou doprovázet cimbálové muziky Burčáci, Šmytec a OLiNa.

Sobotní podvečer patří už tradičně pořadům regionálních folklorních sdružení. V přehlídkovém programu V dobrém sme sa zešli se v amfiteátru Zámek od 18:00 hodin představí folklorní soubory z Plzeňska, Prácheňska, horského Lašska, uherskohradišťského Dolňácka a Valašska.

Na stejném místě můžete potom (od 22:30 hodin) vidět Portášské chodníčky, pořad věnovaný třístému výročí založení Portášského sboru.

Festival uzavře nedělní program To nejlepší na konec (neděle 15:30, amfiteátr Bludník)
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 6. 2017

Ubytování a restaurace v okolí