Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Kabinety – Mistrovská díla uměleckého řemesla 16. a 17. století z českých sbírek
Kabinet s marketerií v ebenu a slonovině s arabeskovým dekorem, Augsburg, 1630–1650 UPM
Výstavy

Kabinety – Mistrovská díla uměleckého řemesla 16. a 17. století z českých sbírek

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Výstavy v celé ČR.
Malý svět tajných zásuvek a bohatého dekoru představuje výstava dvou desítek vzácných kabinetů ze sbírky UPM a dalších státních i soukromých sbírek. Poprvé v historii se tak tyto kabinety setkávají na jednom místě, některé z nich dokonce vůbec poprvé opustily svou domovskou lokaci.
Malý svět tajných zásuvek a bohatého dekoru představuje výstava dvou desítek vzácných kabinetů, schrán pro uchovávání vzácných předmětů, ze sbírky UPM, Národního památkového ústavu, Lobkowicz Collections, o. p. s., Severočeského muzea v Liberci i soukromých sbírek. Poprvé v historii se tak tyto kabinety setkávají na jednom místě, některé z nich dokonce vůbec poprvé opustily svou domovskou lokaci. „Kabinety 16. a 17. století patří k nejzajímavějším realizacím v historii uměleckého řemesla. Už prvotním posláním jako schrána pro uschování drahocenných předmětů a svým výrazně uměleckým charakterem se kabinet vždy vymykal běžným kategoriím nábytkové tvorby,“ podotkl Jiří Fronek, kurátor výstavy.

Dávné kořeny novověkých kabinetů lze sledovat již ve vyspělých kulturách starověku, přední místo zaujímal v luxusním mobiliáři panovnických dvorů evropského novověku, ale svou vrcholnou roli sehrál v éře manýrismu a časného baroku, kdy se jako Kunstkammer en miniature stal svébytným uměleckým dílem, reprezentujícím složitý myšlenkový svět idejí novověké přírodní filosofie.

„Právě kabinety v renesančních a barokních kunstkomorách sloužily jako studnice moudrosti a představovaly svébytný mikrokosmos, který umožňoval poznat tajemství univerza a nabízel také mnohá překvapení“, upozornil Radim Vondráček, ředitel Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které má obsáhlou sbírku těchto uměleckých předmětů.

Celkem devět vzácných kabinetů, jež patří k nejcennějším částem mobiliáře řady historických sídel, zapůjčil Národní památkový ústav. Nejstarší kabinety pocházejí z poslední třetiny 16. století. „Jsem ráda, že se tyto vzácné artefakty vůbec poprvé představí na souborné výstavě zaměřené na tento fenomén. Výstava tak zároveň prezentuje rozličné výzdobné techniky, mistrovské intarzie, reliéfní řezby, florentskou mozaiku  včetně zdobení drahými kameny, miniaturní malby i dekorace drobnými plastikami,“ uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

„Opětovným navázáním spolupráce s tak významnou institucí, jakou je Uměleckoprůmyslové museum v Praze, a to formou reciproční zápůjčky mistrovských děl ze 17. století, naplňují Lobkowiczké sbírky slogan kulturní organizace House of Lobkowicz, který zní: Sdílíme minulost, tvoříme budoucnost,“ řekla Dita Baker, ředitelka správy Lobkowiczkých sbírek.

Na vzniku kabinetů se spolupodílela řada řemeslných a výtvarných disciplín. Za součinnosti ebenistů, rytců, řezáčů kamenů, zlatníků, sochařů, malířů a dalších specialistů vznikala jedinečná díla určená pro rezidence monarchů a velmožů. V době manýrismu a časného barokazačal také být kabinet vnímán a oceňován jako vzácný sbírkový artefakt, honosný exponát i součást osobní reprezentace. Řada nejvzácnějších kusů byla vytvořena pro účely vysoké diplomacie jako dary panovníků a šlechticů. Spolu s významnými malířskými a sochařskými díly se kabinet stal přímo synonymem přepychu, bohatství a moci.

Součástí výstavy je edukační sál, ve kterém se návštěvníci mohou seznámit s materiály, ze kterých se kabinety vyráběly, i s ukázkami postupů jejich výzdobných technik.

Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a House of Lobkowicz
 

Doprovodné programy pro veřejnost:

 
Cyklus komentovaných prohlídek výstavy s kurátorem:
úterý 23. 1., 13. 2., 12. 3. 2024 vždy v 18 hodin
 
Přednáška:
Kabinety. Parvus Mundus - PhDr. Jiří Fronek, Ph.D., úterý 27. 2. v 18 hodin

Aktuality

Český porcelán tří století 1792 – 2024

Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni připravilo výstavu Český porcelán tří století 1792 – 2024. Výstava otevřená v termínu 25. 4. – 8. 9. 2024 přiblíží vývoj porcelánu na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům.
Praha 1, Praha

Šperk – forma – obsah – výstava Uměleckoprůmyslového musea

Výstava propojuje historické i současné šperky ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Tuto kolekci doplňují šperky autorů a soukromých sběratelů, aktuálně nošené či uchovávané jako památka. Výstava je otevřena do 19. května 2024.
Praha 1, Praha

Akvizice kubismus – Nákup do sbírek UPM

Výstava nových přírůstků do sbírky kubistického nábytku a keramiky, které UPM získalo díky mimořádné dotaci od MK ČR.
Praha 1, Praha

Má vlast – přidaný koncert

Sezona rozhlasových symfoniků vyvrcholí ve velkém stylu. Na závěrečném koncertě abonentní sezony se orchestr pod vedením šéfdirigenta Petra Popelky s publikem roz­loučí provedením Mé vlasti.
Praha, Praha

Klavírní recitál – Balady a romance

Klavírní recitál, který dává vyniknout virtuozitě tohoto nástroje.
Praha 1, Praha

Suk–Dvořák–Martinů

Dirigent Petr Altrichter uvede s rozhlasovými symfoniky program z hudby českých skladatelů tří generací, které spojuje vztah učitel-žák. Josef Suk, jehož brilantní Fantastické scherzo vyslechneme úvodem, byl žákem
Praha, Praha

Finále soutěže: lesní roh

Chuhei Iwasaki - dirigent.
Praha 1, Praha

75 let soutěže Pražského jara

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v roce 2024 oslaví 75. ročník. Během tři čtvrtě století existence stála na počátku hvězdné dráhy mnoha domácích i zahraničních hudebníků. Ti teď do Prahy znovu zavítají z různých koutů světa, aby společně vystoupili na mimořádném slavnostním koncertě.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v druhé polovině roku 2024.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha