Úvod > Výlety > Za památkami UNESCO > Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Po stopách šlechtických rodů: s Pernštejny na procházku Litomyšlí, historickým skvostem východních Čech

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO!

Procházka zámeckým areálem

LitomyšlRenesanční zámek, zapsaný roku 1999 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, dal na návrší nad městem vybudovat v letech 1568 až 1581 příslušník mocného rodu Pernštejnů Vratislav z Pernštejna, nejvyšší kancléř Království českého a významný diplomat císaře Maxmiliána II. Ze čtyř křídel kolem centrálního nádvoří jsou tři opatřena arkádami, které se zčásti otvírají i do prostoru kolem zámku. Vnější zdi i komíny pokrývá sgrafitová výzdoba s osmi tisíci psaníčky, považovaná za nejkrásnější na území bývalé rakouské monarchie.

Každý motiv je originál a neopakují se, až na tři psaníčka, zdobená motivem klíče. Pověst praví, že ten, kdo všechny tři klíče v bohaté fasádě najde, prožije šťastný život. V rámci dvou prohlídkových okruhů si můžete prohlédnout například zámecké divadlo s jedinečným souborem jevištních dekorací a kulis, které patří k nejstarším dochovaným památkám tohoto druhu v Evropě. Připravena je i speciální trasa pro rodiny s dětmi, zájem je i o prohlídku zámecké věže a tajemného podzemí, jehož chodby se táhnou jak pod zámkem, tak pod parkem a pivovarem.

Zámecké divadlo Litomyšlzámeckém sklepení je například stálá expozice děl Olbrama Zoubka; sbírkou soch z různých tvůrčích období, které se ideálně snoubí s majestátními prostorami, vás prostřednictvím audioprůvodců provede sám mistr Zoubek. Pozoruhodnými poutači, zvoucími k návštěvě sklepení, jsou Zoubkovy sochy v blízkých Klášterních zahradách. Zahrady leží mezi dvěma litomyšlskými chrámy – proboštským kostelem Povýšení sv. Kříže a kostelem Nalezení sv. Kříže, jenž byl součástí piaristického kláštera. Kdysi tu bývala štěpnice, zelinářská zahrada i okrasné záhony, ovšem po roce 1948, kdy piaristé z Litomyšle museli odejít, zahrady zcela zpustly. Obnoveny byly až na sklonku 20. století. Najdete tu trávníky a terasy zvoucí k odpočinku, altán s výhledem na město, kavárnu či bazén se Zoubkovými sochami.


Litomyšlské osobnosti

LitomyšlVedle spisovatele Aloise Jiráska a Magdaleny Dobromily Rettigové, proslulé autorky Domácí kuchařky vydané roku 1826, jsou s Litomyšlí spojeny osudy hudebního skladatele Bedřicha Smetany.

Narodil se 2. března 1824 v budově zámeckého pivovaru jako jedenácté dítě v rodině místního sládka. Umělcovu památku připomíná Štursův pomník, odhalený roku 1924 na dnešním Smetanově náměstí, i prohlídka Smetanova rodného bytu v přízemních prostorách pivovarské budovy. Expozice se zaměřuje na dobu hudebníkova dětství a přibližuje život v rodině Smetanových.

Kromě zámku navštivte také litomyšlské Regionální muzeum, sídlící v barokní budově bývalého piaristického gymnázia; tady mimo jiné učil spisovatel Alois Jirásek. K prohlídce vybízí také historické centrum města s řadou zajímavých renesančních a barokních domů. Mezi nimi stojí za pozornost zejména dům U Rytířů, který získal svůj název podle reliéfní dekorativní a figurální výzdoby na fasádě. V interiéru se dochoval renesanční kazetový strop a reliéfně zdobené kamenné pilíře, pořádají se tu krátkodobé výstavy výtvarného umění. Dalším skvostem tentokrát novorenesanční architektury je Smetanův dům, jehož provoz zahájilo roku 1905 představení opery Dalibor od Bedřicha Smetany. Jako kulturní a společenské centrum města slouží svému původnímu účelu dodnes.

PortmoneumDalší raritou je Portmoneum – muzeum Josefa Váchala. Dvě přízemní místnosti domku známého tiskaře a sběratele Josefa Portmana vyzdobil v roce 1920 unikátními malbami a originálním vyřezávaným malovaným nábytkem Portmanův přítel, grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal (1884–1969). Malby pokrývají každý čtvereční centimetr stěn i stropů a zobrazují nejrůznější mystické vize, ďábly a příšery, jsou zde i vyobrazení Panny Marie a fantastické krajiny s hrady. V 90. letech byl dům Josefa Portmana díky nakladatelství Paseka restaurován a otevřen pro veřejnost.