"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> 1PRP.jpg "> Radonová koupel "> "> 106407457.jpg "> důl svornost1.jpg "> "> "> 81295041.jpg "> Radium palace "> louky Mariánská "> "> ">
+ Přidat foto

Jáchymov

Nádherné středověké město v protáhlém údolí, zaříznutém do svahů Krušných hor – tak vypadal Jáchymov někdy v polovině 16. století. Dnes je známé díky radonovým lázním, v bývalé královské mincovně sídlí muzeum, k výletům zve naučná radonová stezka i hora Klínovec se známým lyžařským areálem.

Slávu jáchymovských lázní založilo radium

V roce 1906 v Jáchymově vznikly první radonové lázně na světě, využívající blahodárné účinky vody z radioaktivních pramenů. S jejich historií a využitím radia vás seznámí naučná radonová stezka, která vede od muzea po úpatí okolních svahů až k lázeňskému domu Radium Palace. K léčebným indikacím se využívají prameny radonové vody, vyvěrající půl kilometru pod zemí ve středověkém stříbrném dole Svornost.
 

Marie Curie-Sklodowská a „její“ město Jáchymov

V roce 1898 se manželům Marii a Pierrovi Curieovým v Paříži podařilo v jáchymovském smolinci objevit silně radioaktivní prvek radium. V roce 1910 jej pak Marie Curie-Sklodowská (1867–1934) dokázala společně s poloniem izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy. Dvojnásobná držitelka Nobelovy ceny za fyziku a chemii navštívila své osudové město v červnu 1925. V Jáchymově ji dodnes připomíná lázeňský park, základní škola i naučná radonová stezka.
 

Město pod Klínovcem s nádherným okolím

Chystáte se do Jáchymova na léčebný nebo relaxační pobyt? Pak vás jistě potěší nabídka dalších zajímavostí. Navštivte například lázeňské aquacentrum Agricola anebo nejvyšší vrcholek Krušných hor Klínovec(1 244 m n.m.) s rozhlednou, horským hotelem a lyžařským areálem; z Jáchymova vás sem během pár minut vyveze sedačková lanovka s celoročním provozem. Příjemným cílem výletů je i blízká rekreační osada Mariánskáhorskou chatou a množstvím tras pro pěší i cyklisty.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Lázeňská sezóna v Jáchymově začíná již tento víkend
25. květen 2017 14:00

Lázeňská sezóna v Jáchymově začíná již tento víkend

Jáchymov
Léčebné lázně Jáchymov zahájí letošní lázeňskou sezónu pásmem programů a akcí v sobotu 27. května 2017. Na letošní poslední květnový víkend připravilo lázeňské město tradiční program, jehož páteří bude oblíbený alegorický průvod a oslava 150 let od narození Madame Curie-Sklodowské.
Důl Svornost v Jáchymově

Důl Svornost v Jáchymově

Jáchymov, Západočeské lázně
Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Jílové, Severozápadní Čechy
Jáchymovské peklo

Jáchymovské peklo

Jáchymov, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace