Kašava

Valašská vesnice obklopená hradbou Západních Karpat v údolí řeky Dřevnice získala první místo v soutěži Vesnice roku 2016. Okolní krajinou Hostýnských vrchů a kolem řady studánek se proplétá naučná stezka, poblíž najdete hrad Lukov anebo zoologickou zahradu Zlín.

Kašava: vesnice v horách

Díky poloze v přírodním parku Hostýnské vrchy a v hlubokém údolí Dřevnice si Kašava zachovala jistou odloučenost od okolního světa.

Dominantou obce je barokní kostel sv. Kateřiny, jehož věžní hodiny prý pocházejí z hradu Lukova. Pomník v parku za kostelem připomíná jména místních, kteří tragicky zemřeli v druhé světové válce, i tříčlennou posádku amerického bombardéru B17, sestřeleného v srpnu 1944 německou stíhačkou právě nad Kašavou.
 

Výlet do Vrzavých skal

S nejbližším okolím Kašavy vás seznámí naučná stezka. Provede vás například po křížové cestě, kterou lemují vyřezávané reliéfy, směrem k severu trasa stoupá na hřeben Sýkornice. Stezka se tu proplétá mezi skalními věžemi Vrzavých skal, cestou objevíte řadu romantických zákoutí a také místa s nádhernými výhledy do širého okolí. Jako na dlani uvidíte Vizovické vrchy, hladinu Slušovické přehrady, Kašavu i hřeben Bílých Karpat, mimořádně bývají vidět i Pavlovské vrchy aneb Pálava u Mikulova.
 

Dřevěný porculán, salašnictví, hrad a zoo

S regionálními lidovými zvyky a tradiční architekturou se seznámíte v Držkové, která leží severně od Kašavy. K návštěvě zve Muzeum dřevěného porculánu a expozice karpatského salašnictví, okolím vás provedou takzvané Držkovské chodníčky. Vypravit se můžete také na zříceninu středověkého hradu Lukov, kde se během roku koná řada akcí, o kousek dál pak leží zoologická zahrada Zlínromantickým zámkem Lešná, nejnavštěvovanější výletní cíl Východní Moravy.

Inspirace na výlety z oblasti Zlínsko – Luhačovicko


Výlet do Luhačovic za skladatelem Leošem Janáčkem a dvěma Kamilami

Leoš Janáček (3. července 1854 Hukvaldy – 12. srpna 1928 Moravská Ostrava), jeden z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české a světové moderní hudby. Přestože patří do generace české hudební moderny, je jeho styl velmi osobitý a originální. Je ceněn především pro nezvyklou melodiku, vycházející z lidové hudby moravských regionů, zejména Slovácka a Lašska. Miloval moravské lázně Luhačovice podobně jako Goethe svoje Mariánské Lázně. Malebné lázeňské městečko v údolí říčky Šťávnice s řadou léčivých minerálních pramenů navštívil poprvé roku 1886 na pozvání strýce Jana Janáčka, faráře ze Vnorov, a od roku 1903 sem jezdíval pravidelně.

Výlet na nečekaně rozsáhlý hrad: do Hostýnských vrchů na Lukov

Pěšky, na běžkách i na kolech, s piknikem anebo jen tak: na hrad Lukov v lesích Hostýnských vrchů se můžete vydat kdykoliv. Venkovní prostory jsou přístupné díky samoobslužné pokladně celý rok, zdržet se můžete, jak dlouho budete chtít, a ještě vám ukážeme pár zajímavostí v nejbližším okolí: třeba Valdštejnův dub, skály zvané Králky anebo rybník Bezedník, kde prý dodnes žije vodník.
na Lukov po celý rok, Výpravy za kuriozitami

Za mechanickým betlémem do Horní Lidče a pro vánoční inspiraci do Vizovic

Víte, jaký skvost se ukrývá v Horní Lidči, ve vesničce na Česko-slovenském pomezí? Je to unikátní mechanický vyřezávaný betlém s pětasedmdesáti pohyblivými figurkami! Kromě klasických postav betlémského příběhu zde uvidíte i dřevořezby nejzajímavějších míst Zlínského a Trenčínského kraje. V nedalekých Vizovicích se potom můžete nechat inspirovat každoroční oblíbenou výstavou v předzámčí zdejšího zámku. Ta sleduje trendy ve zdobení vánočních stromků a zároveň představuje tradiční foukané vánoční ozdoby.

Výlet z Vizovic do přírody, za výhledy i za historií

Město Vizovice proslavilo slovní spojení Vizovice = slivovice, ale Vizovice toho pro turisty nabízejí mnohem více – mimo jiné krásnou okolní krajinu s řadou zajímavých míst. Vydáme se k jejich poznávání po naučné stezce zvané Vizovické prameny.
Vizovice, Cesty krajinou