Chropyně

Význam Chropyně, města ležícího v rovinách Hané mezi Kroměříží a Přerovem, vzrostl v 15. století za pánů z Ludanic, kteří z ní učinili střed prosperujícího panství. Dominantou města je barokní zámek, bývalé lovecké sídlo olomouckých arcibiskupů, s nímž je spojena lidová pověst o králi Ječmínkovi.

Zámek láká na hanácké tradice a obrazárnu E. Filly

V pozdně renesančním zámku se štíhlou věží si prohlédnete expozice Muzea Kroměřížska a památník chropyňského rodáka malíře Emila Filly (1882–1953), jednoho z nejvýznamnějších představitelů evropského kubismu. Každý lichý rok na konci května se tu konají populární Hanácké slavnosti, zaměřené na uchování a obnovu folklorních tradic regionu a provázené jarmarkem s ukázkami tradičních řemesel.
 

Pověst o králi Ječmínkovi

Dávná moravská pověst vypráví, že nešťastná paní vyhnaná z chropyňského zámku tajně porodila syna v místě zvaném Markrabina a podle ječmenného pole jej pojmenovala Ječmínek. V Chropyni se traduje, že bájný hrdina se sem vrací dodnes; proto je stůl v jeho sále stále prostřený a zaklepete-li na něj přesně o půlnoci, Ječmínek se ozve. Kdo ví? Není divu, že jej místní vyhlížejí, protože lidová tradice rovněž dodává, že až se jednou hanácký král Ječmínek vrátí, nastanou Moravě zlaté časy.
 

Chropyně: toulky kolem Zámeckého rybníka

Oblíbeným místem procházek je stezka lužními lesy kolem Zámeckého rybníka. Má rozlohu asi 22 ha, jsou v něm dva ostrůvky, zčásti leží v nádherném zámeckém parku a je jediným pozůstatkem středověké rybniční soustavy. Coby národní přírodní rezervace a největší hnízdiště racků chechtavých ve střední Evropě se ke koupání nehodí, v letních měsících se proto vydejte raději na chropyňské koupaliště.
Zobrazit celý popis

Aktuality z města

Vydejte se do Chropyně za Ječmínkem i Emilem Filou
17. září 2016 10:00

Vydejte se do Chropyně za Ječmínkem i Emilem Filou

Chropyně
Malebný zámek Chropyně je spojen s legendárním hanáckým králem Ječmínkem, který spí v Ječmínkově sále v noze stále prostřeného stolu. Připomenout si tu můžete také život a dílo chropyňského rodáka Emila Filly a vedle prohlídky historických sálů navštívit zámeckou galerii.

Akce

31.5.
30.9.
Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná

Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná

Chropyně, Východní Morava
Koupaliště Chropyně

Koupaliště Chropyně

Chropyně, Východní Morava
Rodný dům Emila Filly v Chropyni

Rodný dům Emila Filly v Chropyni

Chropyně, Východní Morava

Pojeďte na výlet