Choceň

Město v údolí Tiché Orlice v podhůří Orlických hor proměnila stavba někdejší c. k. olomoucko-pražské státní dráhy, která nám slouží již od roku 1845. Choceň tak sice známe jako rušnou železniční křižovatku, ale mají tu hezké centrum, malebné okolí a pár míst, která rozhodně stojí za vidění.

Co rozhodně vidět v Chocni

Dominantou Chocně je barokní kostel sv. Františka Serafinskéhohranolovou zvonicí a oltářním obrazem, který údajně namaloval Petr Brandl. V zámku sídlí Orlické muzeum, lákavým cílem jsou rozsáhlé louky a strmé skály v údolí Tiché Orlicepřírodní rezervací Peliny. Po horní hraně údolí vede neznačený traverzový chodník, který vás přivede na skalní ostroh nad údolím k malebné Doskočilově vyhlídce. Údolím prochází cyklostezka, vedoucí z Vysokého Mýta přes Ústí nad Orlicí do Letohradu.
 

Koho byste měli znát

V Chocni odbočují z hlavní trati z Prahy do Olomouce železnice do Broumova a Litomyšle. Město smutně proslavila skála před nádražím, kterou vedl 248 metrů dlouhý tunel. Dnes už je zrušený, ale právě po něm se ze stupátka vlaku v květnu 1845 s pýchou ohlédl Jan Perner, autor projektu tratě z České Třebové do Chocně. Při vjezdu do nádraží se těžce zranil o dřevěný sloup u kolejiště, druhý den pak na následky zranění zemřel v nedalekých Pardubicích. Jeho osud připomíná pamětní deska na nádraží.
 

Putování Dívčími doly k Zítkovu a Darebnici

V Chocni objevíte stadion baseballu a softballu, koupaliště, tenisový areál i halu s horolezeckou stěnou. Město je vhodnou zastávkou při vodáckém putování po Tiché Orlici i dobrým výchozím místem pro pěší i cyklistické výlety do podhůří Orlických hor. Vydejte se třeba k hradišti Hradníky jihovýchodně od města anebo naopak na severozápad po naučné stezce Dívčí doly a zkuste vypátrat zbytky hradu Zítkov nebo středověká hradiště Hlavačov a Darebnice.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Do Chocně dorazí Legiovlak
16. červen 2019 12:30

Do Chocně dorazí Legiovlak

Choceň
Legiovlak – mobilní legionářské muzeum na kolejích křižuje i letos Českou republiku, aby všem zájemcům ukázalo život legionářů na Rusi. Jeho další zastávkou je nyní Chodeň. Přijďte se podívat na ukázku repliky legionářského vlaku v Chocni, kterou můžete zdarma navštívit od 18. do 23. června 2019. Legiovlak je přístupný ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin.
Přírodní park Orlice

Přírodní park Orlice

Týniště nad Orlicí, Královéhradecko
Naučná stezka Dívčí doly

Naučná stezka Dívčí doly

Choceň, Východní Čechy
Orlické muzeum v Chocni

Orlické muzeum v Chocni

Choceň, Východní Čechy

Ubytování a restaurace

Pizzerie Pumarela v Chocni

Pizzerie Pumarela v Chocni

Choceň, Východní Čechy
Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Východní Čechy

Pojeďte na výlet