Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Železná Ruda

Železná Ruda

Horské šumavské městečko se během staletí proměnilo ze zapadlé osady hluboko v lesích v oblíbené středisko zimní i letní turistiky a rekreace. Kromě přírodních krás a sportovních areálů se můžete těšit i na muzeum loutek a historických motocyklů, obnovený pivovar, motokáry nebo lanové centrum.

Železná Ruda: kostel se zvláštní cibulovou střechou

Kostel Panny Marie Pomocné z hvězdy a zejména jeho mohutná báň jsou pro Železnou Rudu typické jako Eiffelovka pro Paříž. Stojí tu už bezmála tři sta let, zasvěcení Panně Marii Pomocné z hvězdy symbolicky podtrhuje půdorys šesticípé hvězdy a dvě hvězdy, které zdobí obě kopule. Interiéry chrámu vám připomenou, že jste se ocitli v kraji věhlasných sklářů; z místních skláren pocházejí kostelní lustry, jména členů známých sklářských rodů si můžete přečíst i na mramorových náhrobních deskách.
 

Železnorudská muzea vám představí zdejší skláře

Ve vile významné sklářské rodiny Abelů dnes sídlí pobočka Muzea Šumavy. Expozice se věnují tradičním řemeslům v čele s železářstvím, hadrnictvím a sklářstvím. Dozvíte se například, že už v roce 1835 začal Ferdinand Abele provádět první pokusy s litými zrcadly. Novou technologii si vynutila konkurence z Francie a Belgie, ale Abelové v tomto boji uspěli. Litá zrcadla z železnorudských skláren s rozměry až 120 x 250 cm patřila ve své době ke světové špičce co do kvality i půvabu.
 

Toulky po okolí železné Rudy za pivem, hračkami i na lyžích

Zatímco dospělí zřejmě neodolají ochutnávce piv z druhého nejvýše položeného pivovaru ve střední Evropě (902 m nad mořem), s dětmi se vydejte do Muzea historických motocyklů a loutek anebo na motokáry, trampolíny či do lanového centra a areálu Nad nádražím. Železná Ruda je rovněž oblíbeným místem zimních i letních sportů a turistiky; kromě bezpočtu běžeckých tratí a speciálních tras pro skialpinisty tu najdete řadu sjezdovek, bikepark i kouzelná šumavská ledovcová jezera, Černé a Čertovo.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Šumavský Ski&Bike Špičák láká na novinky a výhledy z rozhledny
14. červen 2017 11:20

Šumavský Ski&Bike Špičák láká na novinky a výhledy z rozhledny

Železná Ruda
Po prvních čtyřech dnech dvou předchozích víkendů zahajuje sportovní areál Ski&Bike Špičák ve čtvrtek 15. června každodenní provoz. Lanovka k rozhledně na vrchol Špičáku bude jezdit sedm dní v týdnu až do 17. září od 9 do 17 hodin, v pátek a sobotu ještě o hodinu déle. Provozní doba rozhledny (vstupné na ní se neplatí), která musí být kvůli ochraně zdejší přírody do poloviny června (a od poloviny září) oficiálně uzavřena, je od 9 do 18 hodin. Můžete vyšlapat 135 schodů do horního ochozu rozhledny na šumavském Špičáku, rozhledna měří 26,5 metru a svou výškou převyšuje všechny okolní stromy. Nabízí jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout dokonce i Dachsteinské Alpy.
1.7.
Rysí slavnosti v Železné Rudě

Rysí slavnosti v Železné Rudě

Železná Ruda, Šumava
21.7.
23.7.
iXS European Downhill Cup na šumavském Špičáku

iXS European Downhill Cup na šumavském Špičáku

Železná Ruda, Šumava
4.8.
6.8.
Železnorudské slavnosti

Železnorudské slavnosti

Železná Ruda, Šumava

Ubytování a restaurace