Úvod > Kam pojedete? > Jižní Morava > Znojemsko a Podyjí

Znojemsko a Podyjí

Máte rádi víno a propadli jste vinařské turistice? Pak se musíte vypravit na Znojemsko, do jedné z tradičních moravských vinařských oblastí. Vinice objevíte v národním parku Podyjí i na strmých svazích pod historickým centrem Znojma, vinotéky nechybí ani na zdejších hradech a zámcích.

Co musíte vidět na Znojemsku

Správní cestovatelé po vinařských zajímavostech musí navštívit znojemské podzemí, systém propojených středověkých sklepů, do nichž si už před staletími ukládali víno zdejší měšťané. Zajděte se podívat také do Louckého kláštera s mohutnými vinnými sklepy a muzeem bednářství a vinařství a při toulkách národním parkem Podyjí nezapomeňte na proslulou vinici Šobes; v létě tu bývá otevřený ochutnávkový stánek! V nedalekém Šatově objevíte kuriózní Malovaný sklep, vyzdobený naivními lidovými malbami.
 

Koho byste měli znát ze znojemské historie

Na návsi v Příměticích před kostelem sv. Markéty stojí složitý přístroj, který připomíná vynálezce Prokopa Diviše (1696–1765). Rodák z Helvíkovic u Žamberka se stal řádovým bratrem v premonstrátském klášteře v Louce a posléze přímětickým farářem. Právě na zdejší farní zahradě v roce 1754 postavil svou první „mašinu proti povětří“ a o něco později pak na věž kostela instaloval další prototyp bleskosvodu. V Příměticích dodnes Prokopa Diviše připomíná malý památník a replika slavného vynálezu.
 

Cestovatelská potěšení Podyjí

Známá rekreační oblast kolem Vranovské přehrady nabízí koupání, windsurfing, rybaření, vyhlídkové plavby a možnost výletů do okolí; zajímavých míst je tu celá řada. Vyberete si hrady Bítov a Cornštejn, zříceninu Nový Hrádek nebo romantický zámek ve Vranově nad Dyjí? Milou kuriozitou je hrádek Lampelberg uprostřed vinic, s dětmi se zajeďte podívat na dinosaury do Prehistoric parku ve Chvalovicích anebo do Areálu československého opevnění v Šatově, v létě pak do aquaparku PohodaÚnanově.
Zobrazit celý popis

Aktuality z oblasti

Zámek Slavkov otevírá své brány
22. březen 2018 16:00

Zámek Slavkov otevírá své brány

Slavkov u Brna
Po krátkém zimním odpočinku se znovu otevírají brány Zámku Slavkov – Austerlitz, který do sezóny 2018 vstupuje s opět zajímavou a pestrou kulturní a turistickou nabídkou. Také výstavy v úvodu sezóny budou jistě velkým lákadlem zejména pro rodiny s dětmi, nicméně si své příznivce jistě najdou ve všech věkových skupinách návštěvníků. Letos láká na výstavu světoznámých kostiček, sraz automobilových veteránů i unikátní expozici o právu útrpném v zámeckém podzemí.
18.1.
25.3.
Podyjí v proměnách času

Podyjí v proměnách času

Znojmo, Jižní Morava
3.3.
8.4.
Velikonoční výstava

Velikonoční výstava

Miroslav, Jižní Morava
24.3.
Tasovická výstava vín

Tasovická výstava vín

Hodonice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace