Rosice

Město leží v mělkém údolí říčky Bobravy západně od Brna, z východu a západu je obklopují zalesněné výběžky Českomoravské vrchoviny. Z řady památek si zaslouží pozornost zejména renesanční zámek a barokní poutní kaple s trojúhelníkovým půdorysem interiéru.

Co musíte vidět v Rosicích

Dominantou Rosic je zámek s arkádami a řadou dalších renesančních prvků, obklopený parkem; kromě prohlídek se tu koná řada akcí. Na návrší jižně pod zámkem stojí chrám sv. Martina, další významnou sakrální stavbou je poutní kaple Nejsvětější Trojice na návrší jižně od města. Vede k ní lipová alej s křížovou cestou. Za vidění stojí i kašna na náměstí se sochou slovanské bohyně Živěny, instalovaná roku 1868 při příležitosti otevření prvního městského vodovodu, a starý pranýř před radnicí.
 

Rosické štiky

Ve 14. a první polovině 15. století Rosice patřily rodu Hechtů, jehož erb zdobila stříbrná štika v červeném poli. Ryba se v Rosicích zabydlela; město má štiku ve znaku, její jméno hrdě nese místní hokejový klub, najdete tu i restaurace a kavárny se štičími jmény. Ještě slavnější než Hechtové byli další majitelé panství. Jan starší ze Žerotína založil v nedalekých Kralicích nad Oslavou tiskárnu, v níž byla vytištěna známá Bible kralická, jeho syn Karel dokončil renesanční přestavbu zámku.
 

Úzkokolejky, permoníci a včely

Nejzajímavějšími místy města vás provede naučná stezka Rosickou historií; kromě kostela a kaple Nejsvětější Trojice míří také ke Včelařskému muzeu. Ve venkovním areálu se nacházejí moderní včelíny i úly z dob našich předků, sídlí tu rovněž včelařská chovatelská stanice. Minulost města, které až do devadesátých let 20. století bývalo centrem Rosicko-oslavanské uhelné pánve, připomíná Muzeum průmyslových železnic ve Zbýšově, s dětmi se vydejte do zábavního parku Permonium.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Rosice o víkendu zvou na rytířský turnaj a v září na slavnosti česneku
23. srpen 2016 17:40

Rosice o víkendu zvou na rytířský turnaj a v září na slavnosti česneku

Rosice
Rosice se o tomto víkendu ponoří do středověku! 27. srpna proběhne již 25. ročník Rytířského klání o srdce dívek a paní. Návštěvníci uvidí nefalšovaný rytířský turnaj, bitvu v zámeckém parku, divadelní představení a mnoho dalšího. Podle organizátorů se všichni mají na co těšit! Nejzajímavější pro diváky by měl být sobotní turnaj. V průběhu akce bude přístupná zámecká expozice v prvním patře, výstava rosického skla, protiatomový kryt s kostýmovanými průvodci a stálá výstava hraček. Vstupné na festivalový program dobrovolné, vstupné do expozic zámku v obvyklé výši.

Ubytování a restaurace

Hotel Slovan - za fotbalem do Rosic

Hotel Slovan - za fotbalem do Rosic

Rosice, Jižní Morava

Pojeďte na výlet