Holašovice, zaspané v roce 1998 mezi památky UNESCO, patří díky statkům ve stylu jihočeského selského baroka mezi nejhezčí vesnice v Česku. Kolem návsi s rybníčkem stojí domy se špýchary a bohatě zdobenými širokými štíty, malebný obrázek doplňují studny, barokní kaplička a kovárna.
Co musíte vidět z jihočeského selského baroka
Výstavné domy na holašovické návsi, vzájemně propojené zdmi a bránami s klenutými vjezdy, patří k
nejkrásnějším a nejzachovalejším ukázkám lidového baroka, které do venkovského prostředí přeneslo barokní, rokokové a klasicistní prvky z městského prostředí. Podobné domy sice nejdete i v jiných jihočeských vesnicích, ale
Holašovice byly ušetřeny různých novodobých přestaveb a dochovaly se v podobě, jakou statky měly už v době svého vzniku, tedy zhruba v polovině 19. století.
Koho byste měli znát z Prodané nevěsty
Kdo by neznal příběh Mařenky Krušinové, hrdinky opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany, jejíž filmová verze se natáčela právě v Holašovicích? Příběh o nevěstě, která „má dukáty“, do Holašovic velmi dobře zapadá. Říká se totiž, že chasníci z Holašovic si vybírali za nevěsty bohaté dívky z jihočeských Blat. Ty přinesly do šumavského podhůří nejenom peníze, ale i požadavky na určitý typ obydlí. Z jejich věna tak vznikly krásné statky, v nichž si nevěsty opravdu mohly připadat jako doma.
Cestovatelská potěšení lidových slavností v jižních Čechách
Poznejte Holašovice ve víru lidových slavností a vypravte se sem na
Selské slavnosti s předváděním lidových řemesel anebo na
Vánoce na vsi, spojené s oslavou staročeských Vánoc a rozsvěcováním vánočního stromu! Na kraji vsi si kromě toho můžete prohlédnout
kruh z obřích žulových kamenů, kterému se přezdívá
jihočeské Stonehenge.