Úvod > Aktuality > Zámek Zákupy otevře běžně nepřístupné prostory a ozdobí jej křehké jiřiny

Zámek Zákupy otevře běžně nepřístupné prostory a ozdobí jej křehké jiřiny

Vydáno 4. září 2017 Památky
Ve dnech 9. – 10. září státní zámek Zákupy nabídne návštěvníkům mimořádné prohlídky. V těchto dnech se uskuteční IV. ročník výstavy jiřinek v interiérech II. prohlídkové trasy (Zámek za císaře Františka Josefa I.), kterou si návštěvníci budou moci mimořádně prohlédnout sami bez průvodce. V rámci zahájení výstavy bude tradičně pokřtěna nová odrůda jiřinky, tentokrát jménem císařovny Marie Terezie. Město Zákupy pořádá ve dnech 8.-10. 9. 2016 XXI. Zákupské slavnosti.

Ve dnech 9. – 10. září nabídne zámek Zákupy oblíbenou výstavu jiřinek. V prostoru předkaplí a zámecké kaple bude vystaveno přes 3000 květů jiřin nejrůznějších druhů, barev a velikostí. Otevřeno bude od 9 do 16 hod., vstupné dospělí: 80 Kč.

Na zámku Zákupy o dalším víkendu 16. a 17. září uskuteční mimořádné prohlídky zázemí císařova osobního výtahu z roku 1870 a zámecké půdy naposledy před několikaletou generální rekonstrukcí krovů. 

Zámek ZákupyMísto pobytu dalších Habsburků, zejména předposledního majitele zámku císaře Františka Josefa I. či korunního prince Rudolfa.

Raritou je výtah z roku 1870. Prohlídka vás zavede nejen k vlastní výtahové kabině s luxusním vybavením, ale také do běžně nepřístupného technického zázemí v podobě stanic výtahu ve všech třech podlažích a strojoven včetně té nejdůležitější na zámecké půdě.

 

Ferdinand Dobrotivý

Ferdinand Dobrotivý, rakouský císař a český král byl často označován za slabomyslného. Ať už to bylo z pouhé neznalosti Ferdinandovy osobnosti (trpěl od mala epilepsií), či ze zlé vůle jeho odpůrců, nezákládá se tato pomluva vůbec na pravdě. Ferdinand mnoho svých souputníků převyšoval nejen v mnoha oborech lidské činnosti, ale jako veřejně působící osobnost i mravní čistotu. Hovořil plynně pěti jazyky, včetně češtiny, hrál na klavír a trubku, projevoval velký zájem o technický pokrok své doby. Podporoval moderní poznatky v zemědělství, sám se vyučil zahradníkem, byl odborníkem v heraldice a numismatice a zakládal nejrůznější sbírky. Největší zájem však věnoval botanice. Vlastnil několik tisíc přírodně historických vyobrazení a mikroskopických preparátů, které z největší části sám zhotovil.
 

Dobrotivý císař, který pomáhal, kde se dalo

ZákupyZa všech okolností vždy pomáhal chudým a nemocným, když roku 1830 došlo na Dunaji k velkému nakupení ledových ker a ledová voda zaplavila do výšky několika metrů severní vídeňská předměstí, Ferdinand neváhal, vydal se v nebezpečí a osobně na svém člunu pomáhal zachraňovat obyvatele města uvězněné vodním živlem, stejně jako pomáhal lidem za svého pobytu v Košicích, když Napoleon ohrožoval Vídeň - zásoboval potravinami vojenský lazaret a mírnil bídu ve městě a platil pomoc nejchudším Košičanům.

Po smrti své matky obdržel v Čechách panství Zákupy, které bylo v době Ferdinandova příchodu do Prahy značně zpustošené a nic nevynášelo. Ferdinand osobně převzal správu statků, založil zde moderní pěstitelský ústav a nechal z Holandska dovézt nové stromy a keře. Během krátké doby se mu podařilo výnos statků zvýšit tak, že ročně obnášel dva miliony zlatých.

300 let od narození Marie Terezie, pra(pra)babičky zákupských císařů

300 let od narození Marie Terezie, pra(pra)babičky zákupských císařů

Přehled kulturních akcí k výročí 300 let od narození císařovny Marie Terezie, jež byla prababičkou císaře Ferdinanda Dobrotivého a praprababičkou císaře Františka Josefa I., majitelů zámku Zákupy.

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Další aktuality

17.9.
2017
Ještěd oslaví čtyřicetčtyři let od svého vzniku

Ještěd oslaví čtyřicetčtyři let od svého vzniku

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
14.9.
2017
Přijeďte v sobotu na Frýdlant za Albrechtem z Valdštejna

Přijeďte v sobotu na Frýdlant za Albrechtem z Valdštejna

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
27.7.
2017
Grabštejn seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících

Grabštejn seznamuje návštěvníky s životem šlechty i sloužících

Českolipsko a Jizerské hory | Památky