Úvod > Aktuality > Zámek Zákupy otevře běžně nepřístupné prostory a ozdobí jej křehké jiřiny

Zámek Zákupy otevře běžně nepřístupné prostory a ozdobí jej křehké jiřiny

Vydáno 4. září 2017 Památky
Ve dnech 9. – 10. září státní zámek Zákupy nabídne návštěvníkům mimořádné prohlídky. V těchto dnech se uskuteční IV. ročník výstavy jiřinek v interiérech II. prohlídkové trasy (Zámek za císaře Františka Josefa I.), kterou si návštěvníci budou moci mimořádně prohlédnout sami bez průvodce. V rámci zahájení výstavy bude tradičně pokřtěna nová odrůda jiřinky, tentokrát jménem císařovny Marie Terezie. Město Zákupy pořádá ve dnech 8.-10. 9. 2016 XXI. Zákupské slavnosti.

Ve dnech 9. – 10. září nabídne zámek Zákupy oblíbenou výstavu jiřinek. V prostoru předkaplí a zámecké kaple bude vystaveno přes 3000 květů jiřin nejrůznějších druhů, barev a velikostí. Otevřeno bude od 9 do 16 hod., vstupné dospělí: 80 Kč.

Na zámku Zákupy o dalším víkendu 16. a 17. září uskuteční mimořádné prohlídky zázemí císařova osobního výtahu z roku 1870 a zámecké půdy naposledy před několikaletou generální rekonstrukcí krovů. 

Zámek ZákupyMísto pobytu dalších Habsburků, zejména předposledního majitele zámku císaře Františka Josefa I. či korunního prince Rudolfa.

Raritou je výtah z roku 1870. Prohlídka vás zavede nejen k vlastní výtahové kabině s luxusním vybavením, ale také do běžně nepřístupného technického zázemí v podobě stanic výtahu ve všech třech podlažích a strojoven včetně té nejdůležitější na zámecké půdě.

 

Ferdinand Dobrotivý

Ferdinand Dobrotivý, rakouský císař a český král byl často označován za slabomyslného. Ať už to bylo z pouhé neznalosti Ferdinandovy osobnosti (trpěl od mala epilepsií), či ze zlé vůle jeho odpůrců, nezákládá se tato pomluva vůbec na pravdě. Ferdinand mnoho svých souputníků převyšoval nejen v mnoha oborech lidské činnosti, ale jako veřejně působící osobnost i mravní čistotu. Hovořil plynně pěti jazyky, včetně češtiny, hrál na klavír a trubku, projevoval velký zájem o technický pokrok své doby. Podporoval moderní poznatky v zemědělství, sám se vyučil zahradníkem, byl odborníkem v heraldice a numismatice a zakládal nejrůznější sbírky. Největší zájem však věnoval botanice. Vlastnil několik tisíc přírodně historických vyobrazení a mikroskopických preparátů, které z největší části sám zhotovil.
 

Dobrotivý císař, který pomáhal, kde se dalo

ZákupyZa všech okolností vždy pomáhal chudým a nemocným, když roku 1830 došlo na Dunaji k velkému nakupení ledových ker a ledová voda zaplavila do výšky několika metrů severní vídeňská předměstí, Ferdinand neváhal, vydal se v nebezpečí a osobně na svém člunu pomáhal zachraňovat obyvatele města uvězněné vodním živlem, stejně jako pomáhal lidem za svého pobytu v Košicích, když Napoleon ohrožoval Vídeň - zásoboval potravinami vojenský lazaret a mírnil bídu ve městě a platil pomoc nejchudším Košičanům.

Po smrti své matky obdržel v Čechách panství Zákupy, které bylo v době Ferdinandova příchodu do Prahy značně zpustošené a nic nevynášelo. Ferdinand osobně převzal správu statků, založil zde moderní pěstitelský ústav a nechal z Holandska dovézt nové stromy a keře. Během krátké doby se mu podařilo výnos statků zvýšit tak, že ročně obnášel dva miliony zlatých.

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy - prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Další aktuality

26.5.
2018
Hrad Grabštejn láká na Den dětí

Hrad Grabštejn láká na Den dětí

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
23.5.
2018
Na zámek Zákupy zavítá Tomáš Garrigue Masaryk

Na zámek Zákupy zavítá Tomáš Garrigue Masaryk

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
21.5.
2018
Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Ve stínu májové noci se vydejte na hrad Bezděz

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
24.5.
2018
Zámek Zákupy zve na Císařské slavnosti, medvědí oslavy a letní akce

Zámek Zákupy zve na Císařské slavnosti, medvědí oslavy a letní akce

Českolipsko a Jizerské hory | Památky