Úvod > Aktuality > Vystoupejte nahoru na věž Jakobínku po lešení!

Vystoupejte nahoru na věž Jakobínku po lešení!

Vydáno 25. července 2016 Památky
U středověké věže Jakobínky v Rožmberku nad Vltavou dokončili tesaři práci na dřevěném lešení. Lze po něm pohodlně vystoupat až k ochozu věže a zahájit její restaurování. Kromě toho ale lešení poslouží také účastníkům komentovaných prohlídek, které pro milovníky hradů a příznivce historických řemesel připravil v prázdninovém období Národní památkový ústav.
Věž JakobínkaExperimentální projekt restaurování středověké věže Jakobínky na hradě Rožmberk se posouvá do další etapy. V polovině července 2016 bylo dostavěno unikátní dřevěné lešení, které sahá do úrovně někdejšího ochozu věže. Pouze za pomoci tradičních nástrojů jej vyrobili tesaři pod vedením mistra Petra Růžičky, za vydatného přispění tesařských učňů z Jaroměře a z Francie v rámci výměnného pobytu programu Erasmus.

V současné době probíhají na Jakobínce restaurátorské průzkumy, které mapují stav historického zdiva věže a upřesňují další postup prací. Cílem restaurování je opravit zdivo i kamenné architektonické prvky věže a konzervovat zbytky středověkých omítek. Potom dojde k obnovení ochozu a střechy věže. Jestliže se o středověké technologie a historii zajímáte, nenechte si ujít zcela unikátní prohlídky Jakobínky s ředitelem NPÚ v Českých Budějovicích, s panem Petrem Pavelecem.

Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti a pokochat se pohledem z vrcholu věže, vypisuje Národní památkový ústav čtyři mimořádné komentované prohlídky. Podmínkou účasti je věk nad 18 let a dobrá fyzická kondice. Výklad bude zaměřen na historii věže, postup restaurátorských prací i využití historických řemesel a speciálních technických postupů.

Prohlídky se konají většinou v úterý: 26. července, úterý 2. srpna, 9. srpna a ve středu 17. srpna 2016.
Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Hrad Rožmberk - prohlídky interiéru hradu i vyhlídka z věže

Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, ale od sezóny 2010 představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.