Úvod > Aktuality > Znáte rekordy a kuriozity našich hor?
Zimní sporty

Znáte rekordy a kuriozity našich hor?

  • Vydáno23. října 2023
České hory nabízejí kvalitní podmínky pro lyžaře, snowboardisty i běžkaře a další zimní sporty. Pro vyznavače zimních aktivit jsou k dispozici špičkově vybavená horská střediska, nabízející kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i místa, kde si pěkně zabruslit. Mnohé lokality jsou proslulé pořádáním prestižních sportovních akcí jako je Světový pohár v biatlonu, běhu na lyžích, ve sjezdovém lyžování či obřím slalomu. Znáte však všechna "nej" našich hor? Přehled rekordů a kuriozit našich bílých svahů vám přináší Kudy z nudy.
Většina zimních středisek České republiky se nachází v národních parcích nebo chráněných krajinných oblastech. Výběr je vskutku impozantní. Zájemci mohou zvolit nejznámější a nejnavštěvovanější Krkonoše s výbornou infrastrukturou a vybavením, nebo se rozhodnout pro méně proslulá lyžařská střediska umístěná v romantických zákoutích Šumavy, Orlických hor, Jizerských hor, Jeseníků či Beskyd. Každý kout naší republiky ukrývá nějakou specialitu či kuriozitu, o kterých mnohdy lyžaři ani nevědí. Pojďme si je připomenout!
 

Nejvyšší české hory

krkonoše v ziměTady určitě váhat nebudete – jsou jimi Krkonoše se známými středisky jako je Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou, Harrachov či Rokytnice nad Jizerou. Také z pěti vůbec nejvyšších českých vrcholů se čtyři nacházejí v Krkonoších: jsou to Sněžka (1603 m.n.m), Luční hora (1555 m.n.m), Studniční hora (1554 m.n.m), Vysoké kolo (1509 m.n.m) a poslední z TOP 5 je Praděd (1491 m.n.m) v Hrubém Jeseníku. Možná vás překvapí, že druhými nejvyššími horami v České republice jsou Jeseníky, konkrétně Hrubý Jeseník, za ním následuje Králický Sněžník (1423 m) a teprve pomyslná čtvrtá příčka patří Šumavě (nejvyšší horou české části je Plechý 1378 m, pak následuje Knížecí stolec 1236 m a Boubín 1362 m).
 

Největší skiareál v České republice

Ski Černá HoraNejvětším skiareálem u nás je SkiResort Černá Hora – Pec, který leží v Krkonoších a nabízí dohromady 50 km sjezdových tratí. Tvoří jej 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. Patří sem lyžařská střediska Černá hora (Janské Lázně), Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Malá Úpa, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. Kromě lyžování můžete vyzkoušet taky řadu doplňkových aktivit, jako je sjezd na saních po Černohorské sáňkařské cestě, večerní sáňkování s průvodcem, výlety na sněžnicích, či skialpinistických lyžích, nebo snowtubing. Na Černé hoře vyzkoušejte Dětský park Kabinka nebo ve Velké Úpě Herní krajinu Pecka.
 

Nejstrmější sjezdovka

Ski ŠpičákÚplně tou nejprudší sjezdovkou u nás je "Šance" v lyžařském středisku Špičák u Železné Rudy. Tento svah má ve svém nejstrmějším úseku sklon až 100 % (45°) a převýšení 330 m. Ze začátku je sjezdovka docela mírná, pak nastává asi 400 m dlouhý sráz a po něm přichází opět mírný svah. Celková délka této sjezdovky je 1 405 m. Druhou nejprudší sjezdovou v ČR je Slalomák na Bouřňáku v Krušných horách. Sjezdovka na severním svahu hory má průměrný sklon: 37 %, délkau 700 m a výškový rozdíl 256 m. Díky osvětlení se Slalomový svah využívá i při večerním lyžování. Na vrchol se vyvezete lyžařským vlekem Doppelmayr a Pomou. Třetí nejstrmější sjezdovou v České republice je Slalomák v Zadní Telnici v Krušných horách se sklonem 36 %. Následuje Rokytnice nad Jizerou – Horní Domky, sjezdovka Dřevařská 34 %, Špindlerův Mlýn FIS World Cup na Svatém Petru 33 % a Slalomák na Ještědu 33 %.
 

Nejdelší sjezdovka

Kde najdete nejdelší sjezdovku v České republice a jak je dlouhá? Nejdelší tuzemská sjezdovka Rondo leží ve Ski areálu KlínovecKrušných horách a měří 5 200 metrů. Slibuje jízdu po mírném terénu s převýšením 500 metrů. Oproti Rondu podstatně kratší, ale přesto druhá nejdelší sjezdovka v areálu Klínovec je červená Jáchymovská, jejíž délka dosahuje 3 400 metrů. Lyžařům však na druhou stranu nabízí o poznání prudší terén s převýšením 490 metrů. Druhá nejdelší sjezdovka v Česku s úctyhodnou délkou 3,7 km je v Horském resortu Dolní Morava. Na jedno rozjetí dojedete z nejvyššího bodu od chaty Slaměnka na vrcholu Slamník až do spodního areálu U Slona.

Třetí nejdelší sjezdovkou s 3 381 metry je modro-červená sjezdová trať ve Skiareálu Ramzová v Jeseníkách. Vede z hory Šerák (1325 m) přes Mračnou (1253 m) do Ramzové (767 m). První úsek ze Šeráku je velmi mírný, označený modrou barvou, ale od Čerňavy níže už červené tratě uspokojí i náročnější lyžaře. Čtvrtou nejdelší sjezdovku najdete v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších, na jižní straně Lysé hory. Turistická Modrá měří 3185 metrů a jedná se o širokou a přehlednou trať s mírnými terénními zlomy. Páté místo pak patří další krkonošské sjezdovce Suzuki Černohorská v Janských Lázních, která měří 3057 metrů.
 

Nejvýše položená sjezdovka

ski pradědNejvýše položené lyžařské středisko je Praděd – Ovčárna v Jeseníkách. Leží v nadmořské výšce 1438 m. Proto se tomuto skiareálu přezdívá "Moravský ledovec". Na severních svazích Petrových kamenů se nacházejí vůbec nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Okolní terény uspokojí příznivce sjezdového i běžeckého lyžování. Vhodné podmínky k lyžování zde naleznou jak začátečníci, tak i pokročilí lyžaři. Přímo v areálu Praděd – Ovčárna je ideální terén pro začátečníky a malé projížďky na běžkách. Středisko se nachází na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky a tímto faktem je do jisté míry ovlivňován jeho provoz. Správa CHKO vydává povolení k zahájení provozu vleků a stanovuje termín ukončení provozu. Většinu zde napadne cca 250 – 300 cm sněhu.
 

Nejníže položená sjezdovka

ski němčičkyTeď to vezmeme z opačné strany – nejníže položenou sjezdovku najdete mezi vinohrady a meruňkovými sady v Němčičkách na Břeclavsku. Sportovně-rekreační areál TJ Sokol Němčičky se nachází v malebné krajině hanáckého Slovácka, cca 10 km východně od Hustopečí u Brna, v nadmořské výšce 180 m n. m. Základním podkladem je umělá hmota, na které leží přírodní nebo technický sníh. Jedná se o vůbec nejníže položenou sjezdovku střední Evropy! Umělý podklad  umožňuje stálé lyžování i za nepřiznivých sněhových podmínek. Hlavní svah je také osvětlen a umožňuje tak večerní lyžování.
 

Největší snowpark

Snowboard v PeciNejvětším snowparkem u nás disponuje skiareál Pec pod Sněžkou, který se nachází na sjezdovce Javor. Snowpark je rozdělený na tři části, přičemž každá z nich je určena pro jinak zkušené snowboardisty. V horní části parku naleznete spíše méně náročné prvky, jako jsou široké boxy, nižší raily, terénní vlnky a menší skoky. Tento úsek je ideální pro ty, kteří své dovednosti teprve pilují. Střed je určen převážně zkušeným jezdcům, do dolní části pak míří hlavně profíci vyhledávající skoky. Ty jsou na místě k dispozici hned 4, a to o délce v rozmezí od 8 do 13 metrů. Zájemci, kterým by den utekl příliš rychle, mohou na prkno vyrazit i po setmění. Díky umělému osvětlení snowpark funguje i během večerního lyžování. Nezapomeňte ale, že pro snowpark a funpark platí v Peci speciální skipas. Zakoupíte ho na pokladně na Javoru.

snowparkNa Moravě je nejvyhlášenějším snowpark Karolinka v Beskydech. Ačkoli je zaměřen spíše na začátečníky a pokročilé jezdce, zamilují si ho i nejnáročnější rideři. Kromě boxů a railů se v parku totiž nachází i skoky. Ty jsou vždy připravovány s ohledem na aktuální sněhové podmínky a jsou postaveny ve dvou lajnách podle náročnosti. Kromě toho, že je park denně upravovaný, disponuje také vlastním vlekem a osvětlením. Pokračovat v jízdě tedy můžete i za tmy. K dalším vyhlášeným snowparkům u nás oatří Špindlerův mlýn – Horní Mísečky, Snowpark a Funline v Čeňkovicích, snowpark Klínovec, Rejdice-Kořenov nebo Deštné v Orlických horách.
 

Nejdelší sáňkařská dráha

sáňkySáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě úbočím Černé hory nad Klausovým dolem do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Název „Zvonková cesta" snad pochází právě z dob, kdy byly rohačky vybaveny zvonečky, jejichž cinkot oznamoval ostatním návštěvníkům jízdu po této cestě, a tak byl i varováním před nenadálým střetem. Trasa měří 4352 m a převýšení dosahuje 560 m. Vstup na sáňkařskou dráhu není zpoplatněn, cesta je volně přístupná veřejnosti, avšak musí se počítat s časovým omezením – lze jezdit v čase od 8:00 do 17:00 hodin. Saně si můžete vypůjčit v půjčovně na dolní stanici lanovky.


Nejdelší upravovaná bruslařská dráha

bruslařská dráha lipnoNejdelší bruslařská dráha každoročně vzniká na zamrzlém Lipně na Šumavě. Nejčastěji upravovaný úsek měří bezmála 12 kilometrů a podle dostupných informací jde dokonce o nejdelší bruslařskou dráhu na světě. Jakmile dosáhne led bezpečné tloušťky (cca 17 – 20 cm), mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Frymburk pravidelně upravována bruslařská dráha. A když se zima opravdu vydaří je možné propojit Lipenskou dráhu s tzv. Hornoplánskou trasou (ta měří 4 km). V roce 2012 byla dráha poprvé v historii upravená na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku (tento spoj není upravován pravidelně). Bruslařská dráha z Lipna nad Vltavou do Frymburku byla také roku 2012 za přítomnosti komisaře oficiálně označena jako nejdelší bruslařská dráha na světě. Dráha se svou délkou 10 922 metrů tenkrát překonala 7,8 kilometrů dlouhou bruslařskou dráhu v kanadské Ottawě.
 

Další rekordy a kuriozity české zimy aneb víte, že...

  • jeseníkyNejvíce přírodního sněhu napadne každoročně v Jeseníkách, v lyžařském středisku Praděd – Ovčárna bývá pravidelně kolem 300 cm sněhu. Jeseníky jsou tak tradičně naše nejzasněženější hory (následují Krkonoše a Orlické hory)
  • V roce 1911 napadlo na Lysé hoře v Beskydech 491 cm, (430 cm napadlo v roce 2013)
  • krkonošeLegendární arktická zima postihla Československo v letech 1928/29, klimatology je označovaná také za zimu století. Po teplém prosinci uhodily na přelomu roku tuhé mrazy, celé Československo pokryla vysoká vrstva sněhu a „sibiřská“ zima trvala až do března. Mrazy vyvrcholily 11. února 1929, kdy na naprosté většině meteorologických stanic hlásili nejnižší teploty vzduchu v historii jejich pozorování (teplota kolísala v rozpětí –27 až –42 stupňů Celsia). Mezi nejchladnější se řadí také arktický únor 1956, kdy byly zaznamenány teploty nižší než minus 35 stupňů Celsia
  • jezerní slaťZa nejchladnější místo ČR se považuje Jezerní slať na Šumavě – průměrná roční teplota jen jeden stupeň nad nulou. V roce 2005 naměřili na Jezerní slati i –36,9 stupňů Celsia
  • Nejdéle se drží sníh na Studniční hoře v Krkonoších, sněhovému poli se přezdává "Mapa republiky". Jak sněhové pole odtává, ztrácí postupně tvar prvorepublikového Československa – nejdříve odtaje Podkarpatá Rus, potom Slovensko, až nakonec zůstávají střední Čechy. Nejvíce sněhu tu byl v zimě 1999/2000, kdy se na místě drželo skoro 16 metrů sněhu
  • Nejdéle pořádaným závodem na běžkách je Chodská třicítka. V roce 2021 se konal již 100. ročník!
  • V zimní sezoně 1894/95 vzniklo v Jilemnici první samostatné české lyžařské sdružení s názvem „Český Krkonošský spolek ski“.
  • Nejstarší sjezdovka se nachází v Peci pod Sněžkou – jedná se o svah Zahrádky.
SkiResort Černá Hora – Pec

SkiResort Černá Hora – Pec

Zalyžujte si ve východních Krkonoších a užijte si 50 km sjezdovek na 1 skipas. 6 propojených areálů, mezi kterými přejedete na lyžích, skibusy nebo rolbou. V létě vás na hřebeny vyvezou 3 lanovky. Odtud se vydejte na túru, cyklovýlet, koloběžky nebo do dětských parků.

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Skiareál Praděd – nejvýše položené centrum lyžování v ČR

Lyžařské středisko Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice. Na severních svazích Petrových kamenů (1 438 m n.m.) jsou nejvýše položené vleky a sjezdové tratě na území ČR. Právě proto jsou zde tradičně nejlepší sněhové podmínky.

Černohorská sáňkařská cesta

Černohorská sáňkařská cesta

Sáňkařská cesta z Černé hory po Zvonkové cestě do Janských Lázní vede místy, kudy se jezdilo na rohačkách již před 100 lety. Užijete si krásnou jízdu úbočím Černé hory nad Klausovým dolem na cestě dlouhé 4 000 m s převýšením 560 m.

Lyžařský areál Ramzová

Lyžařský areál Ramzová

Ski centrum Bonera Ramzová se nachází v Jeseníkách v nadmořské výšce 782 – 1351 m n.m. Čeká tu na vás nejdelší sjezdovka v ČR v délce 3 260 metrů.

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Bruslařská magistrála na Lipně – nejdelší dráha na přírodní bruslení

Pokud rádi bruslíte, využijte krásných 12 km bruslařské dráhy na zamrzlé lipenské přehradě. Bruslení na Lipně je českým unikátem, který láká o slunečných víkendech až pět tisíc lidí denně. Za příznivých pozmínek bývá dráha prodloužena až na rekordních 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku!

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Ski areál Špičák – nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy

Areál Ski&bike Špičák – Železná Ruda nabízí nejlepší možnosti lyžování na české straně Šumavy. Příležitost si dobře zalyžovat zde najdou všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec – největší lyžařské středisko v Krušných horách

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec který lyžařům nabízí 47 km sjezdovek od jeden a půldenní permanentky. Nově došlo k propojení Klínovce s Neklidem a Božím Darem.

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Nejvyšší české hory – Krkonoše

Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších. Nejvyšší hora Sněžka (1603 m) své okolí převyšuje o dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. V Krkonoších najdete nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímavé zástupce zvířecí říše.

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapa republiky v Krkonoších – místo, kde je nejvíce sněhu

Mapou republiky je nazýváno sněhové pole na jižním svahu Studniční hory. Přestože leží na jižním svahu, které obvykle odtávají nejdříve, sníh zde zůstává prakticky nejdéle v Krkonoších. Místo dostalo název podle svého tvaru – připomíná prvorepublikovou mapu Československa s Podkarpatskou Rusí.

Ski areál Němčičky – nejníže položená sjezdovka střední Evropy

Ski areál Němčičky – nejníže položená sjezdovka střední Evropy

Nejníže položená sjezdovka střední Evropy leží mezi vinohrady a meruňkovými sady v Němčičkách na Břeclavsku. Lyžařský areál v Němčičkách v nadmořské výšce 180 m n. m.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda