Úvod > Aktuality > Vánoční ozdoby 2017: exkurze, výstavy a inspirace

Vánoční ozdoby 2017: exkurze, výstavy a inspirace

Vydáno 13. listopadu 2017 Kultura
Velká města už mají vybrané stromy, které ozdobí letošní vánoční trhy, a i vy už můžete začít pomalu přemýšlet, jak a čím ozdobíte své vánoční stromečky. Inspirací mohou být prohlídky dílen, vánočních galerií a manufaktur, kde se vánoční ozdoby vyrábějí – a je nejvyšší čas plánovat, protože prohlídky je často nutné objednat předem.
Jedním z českých unikátů jsou vánoční ozdoby ze skleněných foukaných perliček. Staly se vánočním hitem už před první světovou válkou a dodnes se vyrábějí v několika vesnicích kolem Poniklé v Krkonoších, kde výrobu zastřešuje firma Rautis. Při exkurzi zjistíte, že výrobní postupy zůstávají i po sto padesáti letech téměř stejné a foukání perliček je závislé spíše na zručnosti a zkušenostech foukače než na dokonalé technologii.
 

Rautis: tradiční vánoční ozdoby z perliček

Při exkurzi v Rautisu můžete sledovat celý proces výroby, od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. Pokud se vám perličkové ozdoby zalíbí, koupíte si je za zvýhodněné ceny ve firemní prodejně nebo si je můžete s malou pomocí sami vyrobit v kreativní dílně. Pokud vás není moc, není většinou potřeba rezervovat exkurzi předem, pokud ale chcete mít jistotu (a to platí zejména pro dobu před Vánocemi), využijte online rezervační systém. Exkurze probíhají každý den a začínají vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin, o víkendech pak každou hodinu od 9 do 15 hodin. Trvají přibližně 40 minut a vstupné stojí 60/40 Kč. Tip můžete využít i pro výlet těsně před svátky nebo po nich, protože zavřeno tu mívají jen 24. a 25. prosince a 1. ledna.
 

Vánoční ozdoby z Opavy, Vsetína a Jičína

Už téměř sedmdesát let se skleněné vánoční baňky vyrábějí v opavském výrobním družstvu Slezská tvorba. Zdejší raritou jsou koule a srdce na přání, kam šikovné malířky přímo před vašima očima namalují vaše jméno. Prohlídky výroby si rezervujte online, probíhají v pracovních dnech vždy v 8, 9, 10, 12 a 13 hodin. Kromě samotné exkurze za 40/20 Kč můžete navštívit i kreativní dílnu a ozdobu si vyzdobit vlastnoručně; tady se platí jednotné vstupné 30 Kč.

Výrobu ručně foukaných a malovaných skleněných vánočních ozdob z Valašska a moderních vánočních ozdob, zdobených nanášením různých druhů kovů, uvidíte při exkurzi do výrobního družstva Irisa ve Vsetíně. Začínají každý pracovní den v 9 hodin a vstupné stojí 40 Kč, je ale potřeba se objednat předem telefonicky nebo e-mailem.

Exkurze do výroby vánočních ozdob a workshop, při kterém si můžete vyhrát s dekorováním vlastní vánoční ozdoby, nabízí také společnost Han v Jičíně. Obojí je však třeba objednat předem telefonicky, navíc počítejte pouze s termíny v pracovních dnech.
 

Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové

Výroba vánočních ozdob se šířila z Jizerských hor do Krkonoš a dál do Podkrkonoší. Například Sklářské družstvo ve Dvoře Králové nad Labem odpočítává svou historii od roku 1931 a už o čtyři roky později získala kolekce královédvorských vánočních ozdob na světové výstavě v Bruselu cenu Grand Prix. Protože exkurze do výroby tu nabízejí jen skupinám nad 15 osob (cena 50/20 Kč) a těm menším pouze po domluvě, můžete využít firemní prodejnu nebo eshop: houby, rakety, špice, zvonky i klasické koule si vyberete pohodlně přímo z domova.

Dalším zajímavým místem je jedna ze stálých expozic Městského muzea ve Dvoře Králové, zaměřená na tradice výroby vánočních ozdob. Seznámíte se tu nejen s výrobním družstvem a jeho historií, ale projdete se také ukázkovou výrobou krok za krokem a navíc uvidíte ozdoby, figurky a další kousky, které odtud už před desítkami let putovaly za hranice a dnes zdobí vánoční stromky po celém světě. Kolekce vystavených vánočních ozdob sahá od třicátých let 20. století do současnosti.
 

Tři vánoční inspirace

  • Jako každý rok i letos pořádá vánoční výstavu Galerie Mariette u zámku Vizovice. Podívat se sem můžete každý den až do 23. prosince od 9 do 17 hodin.
  • Ve Vánočním domě v zámečku Doubí u Karlových Varů trvají Vánoce celý rok: výstava vánočních ozdob a dekorací nikdy nekončí, nicméně stále se obměňuje. Vánočně laděná je i Andělská kavárna, kde i v létě ochutnáte vánoční cukroví a vánočky. Otevřeno je denně od 10 do 20 hodin, zavřeno je pouze na Štědrý den a Nový rok.
  • Za pár let budete moci na vlastní oči obdivovat největší sbírku vánočních ozdob na světě. Má 16 tisíc položek, pečuje o ni Muzeum skla a bižuterieJablonci nad Nisou, a aby bylo možné křehkou krásu vystavovat celoročně a nejen při obvyklých krátkodobých výstavách, secesní budovu muzea doplní netradiční přístavba ve tvaru obřího skleněného krystalu. Jeho dokončení se možná stane hezkým dárkem ke 115. výročí založení muzea v roce 2019.
Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Exkurze do výroby vánočních ozdob v Jičíně

Objevte kouzlo tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob, kterou se zabývá firma Han v Jičíně. Exkurzi je možno navštívit ve všední dny po celý rok. Navíc je možné účastnit se workshopu a ozdobit si tak vlastní kouličku.

Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem

Městské muzeum Dvůr Králové nad Labem

Křehká krása, jediná v České republice. To je expozice Městského muzea o historii výroby skleněných vánočních ozdob. Expozice je rozdělena do dvou částí - první se věnuje perlařství a výrobě skleněných ozdob, druhá pak představuje vzorkovnu výrobků od třicátých let 20. století do současnost

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Pojďte si prohlédnout zdejší sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí a plaket ve stálých expozicích Nekonečný příběh bižuterie, Čarovná zahrada - České sklo sedmi století. Vydejte se za třpytivou krásou!

Rautis - Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Rautis - Vánoce po celý rok ve výrobně vánočních ozdob ze skleněných perlí

Zajímá vás, jak se vyrábí perličkové vánoční ozdoby? Navštivte tradiční ruční výrobu vánočních ozdob ze skleněných perlí. Vyzkoušet můžete i vlastní šikovnost v kreativní dílně Rautis.

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně - exkurze do světa křehkosti

Ruční výroba skleněných vánočních ozdob ve Vsetíně - exkurze do světa křehkosti

Objevte tajemství tradiční ruční výroby skleněných vánočních ozdob na Valašsku. Jak vznikají, kolik se jich za den vyrobí, nebo kolika rukama projdou, než se dostanou na váš stromeček? To vše a více se dozvíte při exkurzi ve výrobním družstvu Irisa ve Vsetíně.

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Skleněné foukané figurky v Železném Brodě - tradiční výroba

Tradiční výrobky železnobrodského skla, ale i zcela nové vzory - vánoční ozdoby i velikonoční kraslice. Každá figurka má své osobní kouzlo. Vše je foukané ze skleněných trubiček české výroby u kahanu, tedy ruční práce. Foukání skla si může každý návštěvník sám vyzkoušet.

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Muzeum krkonošských řemesel v Poniklé

Soukromé muzeum manželů Pičmanových se nachází v horní části obce nedaleko kostela a základní školy vedle hřbitova. K vidění jsou zde tradiční řemesla: zpracování obilí a slámy, drátování, výroba vánočních ozdob z foukaných perliček, zpracování lnu, ale i staré hračky či dobově vybavená světnička.

Vánoční ozdoby a exkurze ve Dvoře Králové nad Labem

Vánoční ozdoby a exkurze ve Dvoře Králové nad Labem

Zajímá vás, jak vznikají skleněné vánoční ozdoby? Celý ruční proces od foukání suroviny, stříbření, barvení, dekorování až po balení můžete shlédnout na exkurzi ve firmě Vánoční ozdoby, DUV-družstvo Dvůr Králové nad Labem.

Exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob - Slezská tvorba Opava

Exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob - Slezská tvorba Opava

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům na zámečku v Doubí

Vánoční dům v Karlových Varech je prvním a jediným svého druhu v České republice. Je plný nádherných ozdob, andílků, stromečků, světýlek, svíček a jiných dekorací.

Další aktuality

30.7.
2018
Nejvýše položený festival Keltská noc naplní Harrachov hudbou

Nejvýše položený festival Keltská noc naplní Harrachov hudbou

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura
29.7.
2018
Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Nahlédněte do pravěkého světa očima Zdeňka Buriana

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura
12.7.
2018
V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou

V Hořicích uvidíte, jak se pískovec stává sochou

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura
3.7.
2018
Užijte si Bělohradské kulturní léto

Užijte si Bělohradské kulturní léto

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura