Úvod > Aktuality > V Roztokách u Prahy vzniká nová expozice Zdenky Braunerové

V Roztokách u Prahy vzniká nová expozice Zdenky Braunerové

Vydáno 7. ledna 2015 Kultura
V opravovaném Ateliéru Zdenky Braunerové, který loni poškodila povodeň, chystá Středočeské muzeum v Roztokách novou expozici i salon malířky Braunerové. Objekt by měl být návštěvníkům zpřístupněn v červnu 2015.
Ateliér BraunerovyRoztocké muzeum chystá v ateliéru, který loni spolu s Braunerovým mlýnem poškodila povodeň, v červnu novou expozici i salon malířky Braunerové, která poukáže na život a dílo této významné české malířky z přelomu 19. a 20. století.

Malířka, grafička a knižní výtvarnice Zdenka Braunerová si v letech 1903 -1904 vybudovala v Roztokách u Prahy svůj ateliér v anglickém stylu. Interiér umělkyně naplnila nejen svými obrazy, ale i nábytkem, starožitnostmi, lidovými výšivkami, keramikou a podmalbami na skle. Vytvořila tak neopakovatelné prostředí, do něhož na přátelskou návštěvu zavítaly mnohé významné osobnosti domácího i evropského kulturního a uměleckého života.

Ateliér Braunerovy 2Koncem sedmdesátých let budovu zakoupilo Středočeské muzeum. Rozsáhlá rekonstrukce objektu, uspíšená poškozením za povodně v roce 2002, uvedla ateliér do původního vzhledu. Uvnitř vznikl na základě písemné a obrazové dokumentace dobový interiér s využitím kolekce obrazů a předmětů z pozůstalosti umělkyně a ze sbírek muzea. Ateliér tak dnes ukrývá nejeden skvost, například originální dílo umělkyně, která patřila mezi první profesionální výtvarnice v zemi. Prezentován je zde vedle obrazů též autentický nábytek rodiny Braunerovy nebo ukázky knižní tvorby.

Objekt ateliéru stojícího nedaleko zámku by se měl zájemcům otevřít 13. června, kdy se zde plánuje uspořádání Muzejní noci s bohatým doprovodným programem.
Zámek Roztoky - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Zámek Roztoky - Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.